نشست هماهنگی کنگره بین‌المللی بزرگداشت سیدمصطفی موسوی خمینی پدر حضرت امام(س) روز گذشته، 7 اسفندماه در خمین برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران به نقل از ایکنا، کریمی، فرماندار خمین، در نشست هماهنگی کنگره بین‌المللی بزرگداشت پدر امام راحل با اشاره به اهمیت برگزاری این کنگره، گفت: برگزاری این کنگره دارای ابعادی است که یک بعد آن در واقع یک بازخوانی از نقش روحانیت در جامعه و نگاه ستیزگرایانه آنها به دشمنان و سلطه‌گران به ویژه در شهرهای کوچک‌تر است.

وی افزود: بعد دیگر برگزاری این کنگره این است که تاریخ خمین به‌عنوان زادگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به‌واسطه این کنگره به‌صورت علمی‌تر و با استفاده از روش‌های صحیح تاریخ مورد بررسی قرار می‌گیرد و قطعاً اگر این جایگاه تاریخی خمین بیشتر شناخته شود می‌تواند در تبیین سیمای آینده شهرستان خمین در سطح ملی نیز تأثیر بسزایی داشته باشد.

خسروی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خمین در ادامه، افزود: معرفی شخصیت علمی، سیاسی و اجتماعی سیدمصطفی موسوی خمینی، جمع‌آوری اسناد و مدارک علمی و تاریخی مرتبط با دوران زندگی ایشان و کودکی حضرت امام خمینی(س)، معرفی منطقه خمین و استان مرکزی و نقش آن در تحولات سیاسی، اجتماعی و مذهبی و ... از اهدف مهم برگزاری این کنگره است.

وی اظهار کرد: محورهای همایش نیز در سه بخش علمی و پژوهشی، بخش فرهنگی-‌هنری و بخش ویژه کنگره با عنوان بیداری اسلامی است که بخش علمی و پژوهشی آن نیز خود شامل زندگانی و حیات علمی، سیره عملی، خدمات و آثار و تحلیل محیطی دوران زندگی آن بزرگوار است.

خسروی ادامه داد: بخش فرهنگی-هنری کنگره نیز شامل خاطره‌نویسی، داستان کوتاه، رمان، فیلم کوتاه و ... با موضوعات زندگی پدر حضرت امام(س)، کودکی حضرت امام(س)، ابعاد تاریخی و جغرافیایی شهرستان خمین و بخش ویژه کنگره یعنی بیداری اسلامی نیز شامل موج اول بیداری اسلامی (نهضت سید جمال‌الدین اسدآبادی)، موج دوم بیداری اسلامی(انقلاب اسلامی ایران) و موج سوم بیداری اسلامی(خیزش‌های مردمی در تونس، مصر، لیبی، بحرین و ...) است.

همچنین در پایان، کمیته‌های ششگانه برنامه‌ریزی و هماهنگی، اجرایی، فرهنگی، علمی- پژوهشی، عمرانی و تبلیغات و اطلاع‌رسانی به‌عنوان کمیته‌های زیرمجموعه دبیرخانه کنگره پیشنهاد شد.

یادآور می‌شود، در این جلسه مقرر شد اداره کل ارشاد اسلامی استان با همکاری صدا و سیمای استان نسبت به فراخوان عمومی جهت طراحی پوستر کنگره اقدام و حداکثر تا 20 اسفندماه جاری طرح نهایی پوستر آماده شود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.