نخستین جلسه از سلسله جلسات «آزادی سیاسی در اندیشه امام خمینی(س)» به‌‌همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در مشهد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از ایکنا، سلسله جلسات بررسی مفاهیم سیاسی در اندیشه امام خمینی(س)، به‌همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، 21 آذرماه با حضور حجت‌الاسلام احمد ابوترابی، عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(س) قم و رئیس مرکز پژوهشی دایرةالمعارف علوم عقلی اسلامی و حجت‌الاسلام منصور میراحمدی، مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی تهران در محل آمفی تئاتر دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

حجت‌الاسلام احمد ابوترابی، رئیس مرکز پژوهشی دایرةالمعارف علوم عقلی اسلامی در ابتدای این جلسه با بیان اینکه آزادی در حوزه‌های مختلف تعاریف گوناگونی دارد، اظهار کرد: علوم انسانی در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه مباحث بنیادین اخلاق، حوزه فلسفه و ... دارای تعاریف متعددی است. آزادی در مفهوم عام، به معنای این است شرایط لازم برای آنچه که فرد دوست دارد، مهیا باشد.

ابوترابی با بیان اینکه مهم‌ترین مبنای آزادی از نظر امام خمینی(س) توحید و اعتقاد به مالکیت مطلق خدای متعال است، ابراز کرد: امام خمینی(س) آزادی را محدود به شرایطی می‌دانند که زمینه انتخاب آزاد به نفع منافع واقعی، بشر را نابود نکند.

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(س) قم در خصوص نظر اسلام در مورد انتخاب آزاد، بیان کرد: بر اساس مبانی دین اسلام نیز ایجاد شرایط لازم برای انتخاب آزاد، همیشه به معنای برداشتن محدودیت‌ها نیست، بلکه فرایندی متشکل از رفع برخی محدودیت‌ها و ایجاد محدودیت‌های دیگر است.

ابوترابی افزود: مصداق نهایی، واقعی و کامل برای ارضای بالاترین تمایلات بشر بهترین و ماندگارترین مطلوبات انسان برای جهان آخرت است.

در ادامه حجت‌الاسلام منصور میراحمدی، مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی تهران با اشاره به آزادی سیاسی در اسلام گفت: تبیین آزادی سیاسی در اسلام با رویکرد درون دینی، مستلزم مراجعه به منابع و متون دینی است.

وی با بیان اینکه قرآن کریم نخستین متن و مصدر اندیشه اسلامی است، افزود: از نظر قرآن کریم موانع آزادی سیاسی به دو دسته بیرونی و درونی تقسیم می‌شود که مهم‌ترین موانع بیرونی آزادی سیاسی، «ارباب»، «مستکبران» و «طاغوت‌ها» هستند.

میراحمدی خاطرنشان کرد: در سطح کلان مهم‌ترین هدف آزادی سیاسی، توحید و خداباوری معرفی شده، در سطح میانی تحقق عدالت و در نهایت در سطح خرد برخورداری از حقوق اساسی است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.