پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران: تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای مجلس دهم آغاز شده است و بنر ها و تراکت ها رنگارنگ در اندازه ها و طرح های مختلف و متنوع از در و دیوار شهر می بارد. طبق روال گذشته جز لبخندها و فیگورهای سیاسی تصاویر روی بنر ها گاه جملات قصاری از زبان کاندیداها و بعضا از زبان دیگران در وصف کاندیداها بر روی تبلیغات نقش بسته است. شعار رفع بیکاری، ایجاد اشتغال و رسیدگی به این قشر و آن صنف و مبارزه با فساد و دیگر موضوعات جز بر روی برگه های تبلیغاتی از بلندگوهای نصب شده در ستادهای انتخاباتی شهرهای مختلف پخش می شود.

حتی در رسانه های بزرگ و جامع هم روند به همین منوال است، با این تفاوت که تاکید بر روی رای به لیست گروه های سیاسی است، اما در تبلیغات این انتخابات نیز مثل انتخابات های گذشته خبری از مطرح شدن مسئله محیط زیست به عنوان یکی از معظلات مهم کشور نیست.

انگار نه انگار که مسئله آلودگی هوای کلانشهر ها از سویی و معضل فلج کننده ریزگردها از سوی دیگر مسئله ای بسیار مهم و اضطراری است که هم اینک زندگی را در قسمت هایی از کشور مثل خوزستان با مشکل مواجه کرده است.

این علی رغم وضعیت نابسامان سفره های آب زیر زمینی، بحران پیش روی آب، خشک شدن دریاچه ها و تالاب ها و در خطر بودن گونه های حیات وحش کشور است.

بی شک نقش رسانه ها در برجسته کردن مسئله محیط زیست تاثیر زیادی می توانست داشته باشد. فعالان سیاسی و انتخاباتی جریان های مختلف اگر آگاه به این نباشند که بهارستان دوره جدید مسئله ای مهم به نام محیط زیست که مستلزم در اولویت بودن نسبت به سایر مسائل است ، در صورت راه یافتن به مجلس نیز نخواهند توانست گرهی از مشکلات را باز کنند.

در دوره گذشته مجلس، کلیت مجلس نمره قابل قبولی در مورد محیط زیست نگرفتند و این نظر بسیاری از فعالان زیست محیطی کشور است.

اگر فعالان زیست محیطی، دانشگاهیان، اهالی رسانه و نخبگان مردم نگاه مطالبه گری در مقوله محیط زیست نسبت به کاندیداها و جریانات سیاسی نداشته باشند در صورت ورود هر کدام از کاندیداها به مجلس و تشکیل مجلس دهم با هر ترکیبی باز هم محیط زیست در اولویت برنامه های تقنینی و نظارتی مجلس نخواهد بود.

ارایه برنامه و تنظیم بودجه ونظارت برعملکرد سازمان محیط زیست و ارگان های مرتبط با آن و تدوین قوانینی با رویکرد زیست محیطی یکی از راهکارهای برون رفت از بحران های زیست محیطی است و در اینجاست که نقش مجلس در گردونه محیط زیست ملموس‌تر می‌شود.

نمایندگان دور نهم مجلس شورای اسلامی طی چهارسال فعالیت خود در حوزه محیط زیست در کل ۱۶ لایحه به تصویب رساندند؛ طرح هایی مانند تحقیق و تفحص از سازمان حفاظت محیط زیست، ادغام سازمان حفاظت محیط زیست با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، حذف بودجه گرد و غبار و جمع آوری امضا برای احداث جاده در جنگل ابر از جمله طرح های ناکام مجلس برای تصویب بود.

بر اساس آمارتنها 23 تذکر از 2هزار و 275 تذکرکتبی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آخرین سال کاری خود در مجلس نهم به معضلات زیست محیطی اختصاص داشته است.

این به معنای آن است که نمایندگان مجلس نهم در آخرین سال کاری خود کمتر از یک دهم درصد از تذکراتی که به مسائل مختلف اختصاص دادند را متوجه محیط زیست دانستند. 23 تذکری که از سوی نمایندگان مجلس نهم در آخرین سال کاری خود به مسائل محیط زیست اختصاص دادند 98 صدم درصد کتبی بوده که از ابتدای سال 94 تا نیمه بهمن ماه امسال در صحن مجلس قرائت شده است.

بررسی 2هزار و 275 تذکر نمایندگان مجلس نهم نشان می دهد به جز مسئله آب شرب و آب کشاورزی در 23 تذکری که به طور مشخص به مسائل زیست محیطی داشته اند صرفا چند محور بیشتر مد نظر آنان نبوده است. حریق جنگل های بلوط و نبود امکانات اطفاء ، ریزگردها، جلوگیری از آلودگی آب شرب با فاضلاب و شکار در محدوده دریاچه ارومیه مواردی بود که کم و بیش صحبت از آن ها در بهارستان شد و البته نه کافی بود و نه چندان مؤثر. چرا که استفاده تبلیغاتی از محیط زیست هرگز یارای درمان و تسکین نابسامانی ها و مشکلات این حوزه قلمداد نمی شود.

به نظر می رسد در انتخابات پیش رو کاندیداهایی باید به مجلس راه یابند که ضمن اولی دانستن محیط زیست کشور از همین ابتدای تبلیغات انتخاباتی، از هرگونه وعده های غیرکارشناسی ضد محیط زیستی از جمله احداث سد و پل و تامین آب بدون کار مطالعاتی و کارشناسی پرهیز کرده و هنگام نشستن بر صندلی های سبز بهارستان، ضمن توجه و عرق به محیط زیست با نگاه ملی و فراجناحی سرعت فراگیر شدن مشکلات زیست محیطی متنوع کشور را کاسته و در این راستا با قوای مجریه و قضاییه نهایت همکاری را داشته باشند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.