برخی کارشناسان با تأکید بر این مسأله که مأموریت سازمان بهزیستی پیشگری از آسیب های اجتماعی و معلولیت ها است، نسبت به اختصاص بخشی از بودجه این سازمان به فقرا انتقاد دارند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، پس از اینکه نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان در دیدار با رئیس سازمان بهزیستی کشور تأکید کرد که بهزیستی باید از معلولان حمایت کند و بودجه خود را صرف فقرا نکند، فاطمه آلیا رئیس فراکسیون حمایت از معلولان مجلس نیز از هم پوشانی میان بوجه و وظایف سازمان بهزیستی با سازمان های دیگر انتقاد کرد و گفت: این مسأله سبب ابهام در عملکرد بهزیستی می شود.

شاید یکی از دلایلی که باعث خلط مأموریت های سازمان بهزیستی با کمیته امداد شد، عدم شفافیت در تبیین مأموریت ها و نبود استراتژی لازم در خصوص آسیب های اجتماعی و گروه های آسیب پذیر بود.

سازمان بهزیستی در سال 1359 با تلاش و پیگیری شهید دکتر محمدعلی فیاض بخش با این هدف تشکیل شد که بتواند به امر پیشگیری از آسیب های اجتماعی و گروه های محروم از جمله معلولان کمک کند اما به مرور تبدیل به سازمانی شد که بیش از آنکه به پیشگیری اهمیت دهد، درمان محور است. در طی 35 سال گذشته کمک نقدی به گروه های محروم کم کم به وظایف ذاتی سازمان بهزیستی تبدیل شد و در این بین طبیعتا سهم معلولان کم و کمتر شد.

کف مستمری معلولان ‌اکنون 66 هزار تومان است که تا 110 هزار تومان برای معلولانی که تعداد اعضای خانوارشان به پنج نفر می رسد قابلیت افزایش دارد. البته مستمری تنها به بیکاران پرداخت می شود. این در حالی است که تعداد افراد تحت پوشش بهزیستی یک میلیون و 200 هزار نفر است که البته 400 هزار نفر پشت نوبت هستند.

رئیس سازمان بهزیستی چندی پیش در گفت و گو با جماران از افزایش مستمری معادل حداقل حقوق ماهیانه قانون کار در صورت تصویب "لایحه حمایت از حقوق معلولان" خبر داد و سپس گفت که ممکن است مستمری معلولان در سال 1395 به 40 درصد حقوق افزایش یابد. علت عدم تحقق حقوق کامل نیز بار مالی عنوان شد. البته پس از این اظهارات، لایحه معلولان طبق اصل 85 به کمیسیون بهداشت مجلس رفت که احتمالا طی روزهای آینده توسط این کمیسیون به تصویب می رسد و طبق آن بهزیستی مکلف است حقوق کامل را به معلولان بپردازد اما با چه پولی؟

بودجه سال 1395 سازمان بهزیستی 1808 میلیارد تومان تعیین شده که نسبت به سال قبل 11 درصد رشد داشته است؛ با این حال کارشناسان معتقدند چنین بودجه ای پاسخگوی جامعه هدف گسترده این سازمان نیست و همچنین در جهت توانمندسازی سوق نمی یابد.

دکتر محمد زاهدی اصل استاد مددکاری اجتماعی و از پایه گذاران سازمان بهزیستی در بدو پیروزی انقلاب اسلامی در واکاوی عوامل مؤثر بر ناکارآمدی سازمان بهزیستی معتقد است: بسیاری از پست ها در داخل این سازمان توسط افراد غیر مددکار اجتماعی اشغال شده است.

وی می گوید: سازمان بهزیستی متأسفانه در عمل، به تعبیری، به تدریج تبدیل به یک سازمان گداپرور شده است. این نقطه ضعف سازمان بهزیستی کشور است که در شأن ملت و دولت ما نیست.

مشکلات بار مالی در حالی به عنوان سدی جلوی افزایش بودجه بهزیستی را می گیرد که طی سال های اخیر نیمی از بودجه این سازمان توسط کمک های مردمی تأمین شده است. با این وجود، افراد دارای معلولیت نسبت به توزیع و هزینه کرد بودجه بهزیستی گلایه دارند.

یک جوان دارای معلولیت در این خصوص به جماران گفت: من از ویلچر استفاده می کنم و در حالی که سازمان بهزیستی موظف به تأمین وسایل کمک توانبخشی است، آنقدر برای دریافت ویلچر دوندگی کردم و کرایه ماشین دادم که وقتی بعد از دریافت ویلچر محاسبه کردم متوجه شدم هزینه هایی که برای کرایه آژانس دادم بیش از ارزش ویلچر بود.

مادر یک دختر بچه دارای معلولیت که فرزندش از عصا استفاده می کند نیز اظهار کرد: هزینه های نگهداری دخترم بسیار بالاست. هفته ای سه روز او را به آب درمانی می برم. البته آب درمانی رایگان است اما کرایه های رفت و آمد را بهزیستی نمی دهد.

وی ادامه داد: بار نگهداری از افراد دارای معلولیت بر دوش خانواده ها است و هیچ کمک و مشوقی هم از سوی سازمان های حمایتی صورت نمی گیرد. امیدوارم در اصلاحیه لایحه حمایت از معلولان، خانواده های افراد معلول هم دیده شوند.

پیش از این نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان در دیدار با رئیس سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه بهزیستی باید از معلولان حمایت کند و بودجه خود را صرف فقرا نکند، گفت: بهزیستی باید به امر پیشگیری از آسیب های اجتماعی و معلولیت ها بپردازد. همچنین لازم است با برنامه ریزی صحیح از موازی کاری بین کمیته امداد و بهزیستی به طور جدی پرهیز شود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.