همزمان با روز 12 خرداد که به نام «امام، جوانان و دانشگاهیان» نام‌گذاری شده، مراسم تجدید میثاق جوانان و دانشگاهیان به همراه وزرا و رؤسای مراکز علمی و آموزشی با نثار تاج گل در حرم مطهر حضرت امام خمینی برگزار می‌شود.

همزمان با روز 12 خرداد که به نام «امام، جوانان و دانشگاهیان» نام‌گذاری شده، مراسم تجدید میثاق جوانان و دانشگاهیان به همراه وزرا و رؤسای مراکز علمی و آموزشی با نثار تاج گل در حرم مطهر حضرت امام خمینی برگزار می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، سید احمد حسینی، رئیس کمیته امور جوانان و دانشگاهیان این ستاد، در کنفرانسی خبری با اعلام این خبر افزود: همچنین در این روز جمعی از دانشجویان و جوانان فرهیخته با حضور در حسینیه جماران با آرمان‌های امام (س) تجدید بیعت می‌کنند.
حسینی با اشاره به اینکه برنامه‌های کمیته جوانان و دانشگاهیان ستاد ارتحال امام از 7 خرداد در دانشگاه‌های سراسر کشور اجرا می‌شود، این برنامه‌ها را شامل «برپایی نمایشگاه دور کامل آثار حضرت امام در دانشگاه‌های کشور، برپایی نمایشگاه «سلامی بر آفتاب»، توزیع نرم‌افزار امام (س) و کودکان، برگزاری جشنواره وبلاگ‌نویسی جوانان و … دانست و اظهار امیدواری کرد، همه دانشگاه‌ها، مراکز علمی و مؤسسه‌های مرتبط با جوانان نهایت تلاش و همکاری را در برگزاری باشکوه‌تر بیستمین سالگرد ارتحال رهبر کبیر انقلاب اسلامی داشته باشند.
حسینی با اشاره به تأکیدات حضرت امام در سال‌های اول پیروزی انقلاب مبنی بر لزوم وحدت حوزه و دانشگاه گفت: این تأکیدات به این دلیل بود که امام اعتقاد داشتند، با پیوند این دو رکن اساسی، می‌توان سعادت کشور و جامعه را تأمین کرد.
رئیس کمیته امور جوانان و دانشگاهیان ستاد بزرگداشت امام خمینی (س) گفت: حضرت امام معتقد بودند دانشجو خود باید سرنوشتش را تعیین کند و این نشان از نهایت توجه امام به دانشجو و نقش دانشگاه‌ها دارد.
وی با اشاره به دیدگاه حضرت امام درباره دانشجویان و دانشگاهیان تأکید کرد: امام، دانشگاه را مبدا همه تحولات می‌دانستند و معتقد بودند همه تحولاتی که در یک کشور به‌وقوع می‌پیوندند، از دانشگاه‌ها سرچشمه می‌گیرد. در این نگاه، دانشگاه نقشی کلیدی در رشد و توسعه جامعه دارد و اگر کشوری بخواهد به دیگران متکی نبوده و در مسیر ترقی حرکت کند، باید از ظرفیت دانشگاه بهره کافی و لازم را ببرد.
حسینی با اشاره به این عبارت حضرت امام که «دانشگاه سرچشمه همه تحولات است»، این تعبیر را نشان از عمق نگاه امام خمینی (س) به دانشگاه و دانشگاهیان دانست و اظهار داشت: دانشگاه دارای دو رکن اصلی است که در یک طرف آن استاد و در طرف دیگر آن دانشجو قرار دارد که هدایت این دو، جامعه را به هدف اصلی خود می‌رساند.
وی با اشاره به اینکه امام به دانشگاهیان عنایت ویژه‌ای داشتند و وظایف خاصی را به دانشجویان متذکر می‌شدند، افزود: امام شأن یک دانشجو را بسیار بالا می‌دانستند و معتقد بودند دانشجو خود باید سرنوشتش را تعیین کند. ایشان در اوایل انقلاب بحث اتحاد حوزه و دانشگاه را مطرح ساختند تا با پیوند این دو رکن اساسی، بتوان سعادت کشور و جامعه را تأمین کرد.
رئیس کمیته امور جوانان و دانشگاهیان ستاد بزرگداشت امام (س) با تأکید بر اینکه جوانان ذخیره جامعه و نظام هستند، تصریح کرد: تأکید امام این است که جوانان با تکیه بر علم و تقوی در مسیر سازندگی گام بردارند تا زمینه پیشرفت کشور فراهم شود. امام (س) از مسئولان نظام می‌خواستند وسایل ارتقای اخلاقی، علمی و هنری جوانان را فراهم سازند و آنها را تا مرز رسیدن به بهترین ارزش‌ها همراهی کنند.
وی با تأکید بر اینکه «امام دانشگاهیان را سرمایه‌های امیدبخش اسلام و کشورهای اسلامی می‌دانستند» خاطرنشان کرد: امام (س) هشدار می‌دهند که هدف اصلی استعمار و استثمارگران جهان، جوانان می باشند که با هدف به زوال رساندن جامعه به‌دنبال صید آنها هستند.
وی گفت: اگر به اسلام و کشور علاقه داریم، باید در دانشگاه‌ها جوانان را به بهترین شکل تقویت کرده و آنها را با اعتماد به‌نفس پرورش دهیم.
حسینی با تأکید بر اینکه خدا پشتوانه جوانان مؤمن و متعهد است، خاطرنشان کرد: جوانان اگر مسلم و معتقد به اسلام باشند، احدی نمی‌تواند به کشور تعدی کند.
وی گفت: اگر مسئولان نظام و کشور رهنمودها و منویات رهبر کبیر انقلاب را در مورد جوانان سرمنشأ برنامه‌های خود قرار دهند، جامعه به یقین مسیر رشد و تعالی را طی خواهد کرد.
حسینی نگاه کمیته امور جوانان و دانشگاهیان ستاد مرکزی بزرگداشت امام (س) را در چند سال اخیر نشأت گرفته از همین دیدگاه حضرت امام دانست و گفت: هرچند به جوانان و دانشجویان از اولین سال‌های ارتحال امام (س) توجه می‌شد، اما با تشکیل این کمیته به‌دنبال ساماندهی فعالیت‌ها در این بخش هستیم.
وی با تأکید بر اینکه باید افکار بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران به شیوه‌ای علمی در محیط‌های دانشگاهی ترویج شود، تصریح کرد: این مهم نیازمند آن است که دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش و متولیان امور جوانان وارد عرصه و میدان شوند.
حسینی با اشاره به اینکه ایران جزو چند کشور جوان جهان است، اظهار کرد: اگر افکار امام (س) به بهترین شکل ترویج شود، جامعه و جوانان از خطر دشمن مصونیت پیدا خواهند کرد.
وی با تأکید بر اینکه «اگر بخواهیم کار فرهنگی مناسبی برای جوانان انجام دهیم باید بدانیم جوانی چیست، جوان چه ویژگی‌هایی دارد و ابعاد وجودی جوانان چیست؟»، گفت: این ایام فرصت مناسبی برای تبیین افکار، آرا و اندیشه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی است. هرسال بیش از یک‌ونیم میلیون نفر برای شرکت در مراسم سالگرد ارتحال امام به تهران عزیمت می‌کنند.
وی گفت: ایام سالگرد ارتحال امام (س) نقطه عطفی است که از آن می‌توان برای حفظ و صیانت از آرای امام بیشترین بهره را برد.
حسینی در پایان با تأکید بر اینکه برنامه‌های این کمیته در روز 14 خرداد متمرکز شده، افزود: دانشجویان و دانشگاهیان در این روز حضوری پررنگ در مرقد مطهر امام (س) خواهند داشت.
وزارت‌های علوم، تحقیقات و فن‌آوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، سازمان ملی جوانان، دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دانشگاه آزاد اسلامی و … عضو کمیته جوانان و دانشگاهیان ستاد بزرگداشت امام (س) هستند. سه ستاد داخلی، دانشگاهی با مسئولیت نهاد رهبری، جوانان با مسئولیت سازمان ملی جوانان و ستاد دانش‌آموزی و فرهنگیان با مسئولیت آموزش و پرورش نیز در این کمیته تشکیل شده است.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.