مسوول کاروان عاشقان خمینی(ع) و زائران خمینی(س) تبریز: کسانی که فکر کی کنند اعضای کاروان در ماموریت کاری بوده و نظامی هستند یا مثلا مبلغی را برای حرکتشان دریافت می کنند بدانند که اگر در برابر این کار بزرگ ، شمش طلا هم به اینها بدهند قبول نمی کنند چون پشیزی نمی ارزد.

احمدتیزچنگ را پارسال دیده بودم همراه چند تن از زائران پیاده تبریز آمده بود به دیدار یادگار روح الله. آن روز تا آقاسیدحسن داخل شود چند دقیقه ای طول کشید. چشمهایشان را در همه این چند دقیقه بی صبرانه به در دوخته بودند تا یادگار ماه درآید. دلهایشان را خدا می داند اما زمزمه های کوتاهشان به زبان ترکی را می فهمیدم, دیدار یادگار روح الله، خاطرات مرجع و رهبر بزرگشان را تداعی می کرد. از نجوای عاشقانه آن چند دقیقه این ساده دلان بی تکلف با فرزند روح الله هیچ نمی گویم اما گفتگوی دوزبانه ام با تیزچنگ مرهون نظاره همین دیدار عاشقانه است. مسوول کاروان زائران تبریزی روح الله را سفیر دلهایی یافتم که منتظر تکرار حماسه پارسال و پارسال ها هستند 15دیدار، 15زیارت و 15حضور بی نظیر... .
بفرمایید که کاروان زائران خمینی (س) برای اولین بار در چه سالی راه افتاد و چند سال است که ادامه دارد؟
کاروانی که امسال از تبریز حرکت می کند در پانزدهمین سال متوالی خود قرار دارد. این کاروان برای اولین بار از سال 72 با 20 نفر حرکت کرده است و به طور رسمی از سال 74 با تعداد 120 تا 200 حرکت کرده اند که امسال نیز با 150 نفر حرکت می کنیم.

جرقه این کار چگونه زده شد؟ چگونه به این فکر رسیدید که اینگونه حرکت کنید برای زیارت امام؟

برای تشکر و قدردانی از خداوند متعال بر اساس واعتصمو بحبل الله و لا تفرقوا و اذکروا نعمت الله علیکم. خمینی نعمت خداوند بر ما بود.

بانی این کار کیست؟

بانی این کار حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای حسن زاده نماینده وقت ولی فقیه لشکر 31 عاشورا و فرماندهی لشکر 31 عاشورا هست که جرقه این کار را زد.

در این کاروان چه کسانی حضور دارند؟

15 سال است این کاروان متشکل از جمعی از خانواده های شهدا، پدران ، یادگاران شهدا، جانبازان، پیشکسوتان 8 سال دفاع مقدس و دانشجویان مشتاق است. از اقشار مختلف مردم حضور دارند بازاری ، اصناف، دکتر، مهندس و ... .

گستره جغرافیایی این حضور شامل کدام شهرهاست؟

استان آذربایجان شرقی، شهرستان های مختلف هر کدام یک یا دو نماینده دارند.

مسیر حرکت این کاروان کجاهاست؟

از 59 شهر و روستای استان های زنجان، قزوین ، تهران رد می شوند روزی 45 کیلومتر و هر ساعت 5 کیلومتر طی می کنند. 20 روز در راه هستیم.

آیا در مسیر راه برنامه هایی هم دارند؟

از هر روستا و شهری که رد می شویم مدارس و پایگاه های مقاومت بسیج، انجمن اسلامی ، مساجد و کلیه مردم آن منطقه برنامه هایی در راستای سالگرد رحلت حضرت امام و احیای یاد و خاطره رزمندگان 8 سال دفاع مقدس اجرا می شود.
برنامه ها چی هست؟

اجرای مسابقات قرآن ، مسابقات فرهنگی و مسائل روز و مسابقات سیره عملی و زندگی حضرت امام و اهدای جوایز به برندگان. در طول 8 سال برگزاری مسابقات قرآن ، جمعی از مردم این مناطق 3 جزء قرآن را با همت این کاروان به همراه آموختن مفاهیم حفظ کرده اند.

در خصوص محتوای این برنامه ها صحبت کنید.

برنامه های طول مسیر هرسال با محوریت خاصی اجرا می شود، محور برنامه های امسال موضوع اصلاح الگوی مصرف است و تبیین اهمیت وجود ولایت و مقام ولایت و محور ولایت از دیدگاه قرآن و نهج البلاغه.

مثل اینکه در این مناطق بسته های فرهنگی هم به مردم می دهید ؟

بسته های فرهنگی عبارت است از خودکار، چفیه، جانماز ، جزوه ها و بروشورهایی در خصوص زندگی و افکار حضرت امام و سیمای رزمندگان 8 سال دفاع مقدس و تاریخچه های کوتاهی از جنگهای صدر اسلام که بخشی را خودمان و با کمک‌های بانیان و ستاد بزرگداشت امام و بخشی را با کمک دستگاه‌های فرهنگی - اگر کمک کنند - تهیه و توزیع می‌کنیم.

برخورد و رفتار سازمان ها و مسوولین این مناطق با شما چگونه است؟

قبل از حرکت با ستاد ارتحال در ارتباط هستیم. اینها با استانداری ها، بخشداری ها و سازمان های استان های مختلف مکاتبه می کنند. پیشقراولان ما هم قبل از کاروان می روند با مساجد و فرمانداری ها مسائل را هماهنگ می کنند. الحمدلله ما تاکنون مشکلی در این رابطه نداشتیم. من از این مجال استفاده می کنم و از تمامی کسانی که در 15 سال گذشته زحمت کشیدند، تشکر می کنم. بعض مناطق هست که 3 کیلومتر برای استقبال می آیند و 3 کیلومتر هم برای بدرقه. حین استقبال و بدرقه دوران صدر اسلام و زمان دفاع مقدس و آن الفت و محبت تداعی می شود و نهایتا از این تداعی گری ها سیمای حضرت امام و عظمت ایشان متبلور می شود این خود باقیات صالحاتی است که همیشه و هر سال در طول مسیر کاروان طنین افکن است.

گفتید از جانبازان دفاع مقدس هم در این کاروان حضور دارند؟

بله. ما جانبازانی در این کاروان داشتیم که از اسپری آسم استفاده می کردند اینها در طول حرکت کاروان از این داروها استقاده نکردند بعدها متوجه شدند که حالشان بهتر شده است. این تنها روح حضرت امام است که می تواند همچون مساله معجزه گونه ای را شکل بدهد.

شما از مسیرهای مختلف حرکت می کنید می رسید تهران . برنامه های تان در تهران چی هست ؟ با فرد خاصی هم دیدار دارید؟

ما هر سال با حاج سیدحسن آقای خمینی یا حاج سیدعلی آقای خمینی نوه های گرانقدر امام داریم به عنوان نمایندگانی از استان آذربایجان شرقی دیدار داریم تا عرض تسلیتی از طرف مردم استان آذربایجان شرقی داشته باشیم و اعلام کنیم که امام زنده است و اگر ، نه تنها 20 سال که هزار سال هم بگذرد روح امام در پوست و روح و کالبد همه ما جریان دارد. برنامه دیگرمان هم دیدار با مقام معظم رهبری است. سه سال با ایشان دیدار داشتیم.

برنامه های دیگر؟

شرکت در مراسم بیستمین سالگرد حضرت امام هست.

بعد از اتمام مراسم؟
برای تقدیر از زحمات برادرانی که در این کاروان بودند انشاء الله اگر قسمت شد آقایان را به مدت سه روز به زیارت مشهد می بریم و آخرین مقصد ما مزار شهدای گمنام مشهد مقدس است. همانطور که مبدا از مزار شهدای گمنان تبریز هست.

یعنی از مزار شهدای گمنام تبریز آغاز می کنید؟

بله ماموریت معنوی ما از مزار شهدای گمنام تبریز آغاز و در مزار شهدای گمنام مشهد پایان می یابد.

شما با مراسم خاصی از مزار شهدای تبریز حرکت می کنید؟

بله . صبح می رویم مزار شهدا و بعد از حضور در نماز جمعه تبریز با بدرقه مردم نمازگزار و نماینده ولی فقیه تا دروازه شهر کاوران راه می افتاد همانطور که مردم رزمندگان خود را در دوران دفاع مقدس روانه جبهه های جنگی می کردند، در این مراسم هم رزمندگان خود را روانه جبهه فرهنگی می کنند.

در این کاروان پزشک و امکانات درمانی همراه خود دارید؟

اولا از طریق ستاد ارتحال تمامی زائرین حضرت امام بیمه هستند در مسیر هم با نیروی انتظامی و بیمارستان های مناطق هماهنگی شده که در مواقع غیر مترقبه همراهی کنند. همیشه بوسیله هلال احمر تامین جاده ای می شویم. علاوه بر اینها در خود کاروان چندتا پزشک با آمبولانس حرکت می کنند که همواره مراقب زائران هستند.

شما گفتبد دیدارهای مختلفی دارید من خودم پارسال شاهد دیدارتان با حاج حسن آقا بودم. گفتید با رهبری هم چند بار دیدار داشتید. در مورد رفتار بزرگان با خود بگویید؟
ما بیست روز در راه هستیم بچه ها خسته اند البته از نظر جسمی چون روح زائر امام خسته نمی شود بلکه رفته رفته بشاش تر می شود. بدن هایی که به ظاهر خسته اند با دیدار اینها این غبار و خستگی و مرارت هایی که در راه دیده اند رفع می شود. وقتی حاج حسن آقا را با برخورد گرم و صمیمی می‌بینند. انگار حضرت امام را دیده اند. تفقدی که خانواده امام و مقام معظم رهبری با ما دارند روحیه ای به ما می بخشد که اولا خستگی راه را از بین می برد و ثانیا خاطره ای ماندگار برای زندگی همه کسانی که این صحنه را می بینند به یادگار می‌ماند و به خانواده و جمع دوستان آنها نیز منتقل می شود. اینها از این دیدارها به عنوان مدال شجاعت یاد می کنند. اینها از لحظه حرکت در انتظار دیدار با سیدحسن آقا و رهبر معظم انقلاب هستند.

این افرادی که اینهمه راه را پیاده می آیند اینجا، تشویق می شوند؟

اعتباری که روح انسان از درگاه خداوند متعال دریافت می کند فراتر از مسائل دنیوی است. ما خلق شده ایم برای عبادت الهی و اطاعت از ائمه(ع) و رهبران الهی جزو بندگی است. اینهایی که حرکت می کنند همه بسیجی حرکت می کنند، فقط با هزینه های تبلیغاتی مراکز و استقبال و بدرقه مردم. کسانی که فکر می کنند اینها در ماموریت هستند یا حتما مبلغی را برای حرکتشان گرفته اند، بدانند که اگر در برابر این کار بزرگ ، شمش طلا هم به اینها بدهند قبول نمی کنند. چون پشیزی نمی ارزد. هیچکس راضی نمی شود روزانه 5 کیلومتر پیاده حرکت کند، پاها طاول بزند، چهره‌ها بسوزد تا مثلا پولی دریافت کند.

چرا در عصر هواپیما و ماشین و پیشرفت های آنچنانی ، باید پیاده راه رفت؟

این برمی گردد به اینکه امام حسن (ع) به گواه تاریخ 23 بار مسیر بین مکه و مدینه را پیاده پیموده اند این درحالی بوده که مرکبشان هم در کنارشان بوده ولی امام سوار نمی شده است. اینها صیقل روح است. همانطور که به خوردن و تفریح برای سالم ماندن بدن نیاز داریم برای نگهداری روح هم که امانت خداوند است باید هرکسی در زندگی خود به آن همت گمارد. ما هم راه حفظ روح را زیارت پیاده امام خمینی (س) انتخاب کرده ایم. ما هرکاری برای خدمات امام و در راه امام انجام دهیم باز هم کم است. ما می گوییم خداوند متعال اگر صد بار این عمر را به ما بدهد و همه صد سال را در راه امام بگذاریم باز هم نمی توانیم جبران زحمات امامی را داشته باشیم که نسل ما را از گمراهی نجات داد.

و سخن آخر؟

خداوند به ما توفیق بخشیده است که همه ساله برای اعتلای یاد و خاطره امام و شهدا قدم برداریم بزرگترین سرمایه همه این کاروانها عشق به امام است و نه چیز دیگر.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.