جملات معروف امام درباره کارگران، عبارتند از :"خداوند عالم هم کارگر است" ،" کار جلوه حق تعالی است " و" کارگران مدیر جامعه بشریتند ". یعنی جملات مسلسل پشت سر هم، که هر کدام الهام بخش بود و هست و هر جمله خود کتابی برگرفته از آموزه های الهی، اسلامی و باورهای دینی پیر جماران بود و امام چون کارگران را باور داشتند ، این مطالب را در مورد کارگران گفتند و به همین جهت این مطلب آن قدر دلنشین است که انسان نمی تواند از آن دل بکند.

یازدهم اردیبهشت ماه روزی که به نام کارگر نام نهاده شده است. کارگران یکی از موثرترین اقشار در پیروزی انقلاب اسلامی بودند و ارتباط نزدیک، عاطفی و دو سویه بین حضرت امام خمینی (س) و کارگران باعث شد که با علیرضا محجوب رئیس خانه کارگر و نماینده مجلس شورای اسلامی به گفتگو بپردازیم و دلیل این رابطه کم نظیر ما بین بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و کارگران را از او بپرسیم ، آنچه در ادامه می آید ماحصل این گفتگو است.

جماران : دلیل علاقه وصف ناپذیر کارگران به حضرت امام چیست ؟

محجوب : امام (س) اساس برداشت و کلامشان را در پیام سال 1358 به مناسبت روز کارگر ، گفته بودند .امام خمینی در آن زمان جملاتی گفتند که در واقع بعدا کسی نتوانست شبیه آنها را تکرار کند و قبل از آن هم ، کسی آنها را نگفته بود.

در آن زمان که مارکسیست ها جولان می دادند و سعی داشتند با ادبیاتی اغراق آمیز، نقش کارگر را برجسته کنند، امام جمله معروف خود را بیان کردند و گفتند :"خداوند عالم هم کارگر است" ،" کار جلوه حق تعالی است " و" کارگران مدیر جامعه بشریتند ". یعنی جملات مسلسل پشت سر هم، که هر کدام الهام بخش بود و هست و هر جمله خود کتابی برگرفته از آموزه های الهی، اسلامی و باورهای دینی پیر جماران بود و امام چون کارگران را باور داشتند ، این مطالب را در مورد کارگران گفتند و به همین جهت این مطلب آن قدر دلنشین است که انسان نمی تواند از آن دل بکند و تا آخر آن را مطالعه می کند و در واقع هر آنچه من از این دیوان پر محتوای اخلاقی بگویم باز هم کم گفته ام و فقط می توانم بگویم که این متن بی نظیرترین ،پیام و متنی است که کسی می توانسته برای کارگران بگوید یا بنویسد.

جماران : با وجود اینکه نظامهای سوسیالیستی و احزاب کمونیستی مدعی حمایت از کارگران هستند و اصالت را با کارگر می دانند ، اما شاهدیم که در ایران کارگران چه قبل و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گوش به فرمان امام هستند وحزب توده با تمام سرمایه گذاری های خود عملا در راه جذب این قشر ناکام می ماند، شما به عنوان کسی که خود شرایط آن زمان را به عنوان یک کارگر درک کرده اید، چه روایتی از این نکته حایز اهمیت دارید؟

محجوب: عده ای در انقلاب اکتبر قصد تسویه حساب سیاسی با یکدیگر را داشتند، تحرکاتی که در آن دوران بود و جنگ جهانی اول و دوم و دیگر اتفاقات آن روزها، سبب شده بود تا عملأ جریانات به سمتی برود که از کارگران به عنوان ابزاری در پیشبرد اهداف سیاسی استفاده شود.

در این بین امام اهل بازی نبود و از اول هم برای بازی نیامده بود و در ادامه هم با مردم بازی نکرد. از ابتدای جنبش نیز سعی در هدایت واصلاح شاه داشت و قصد ایشان از همان ابتدا تصحیح حکومت بود، همانطور که شیوه تمام مردان خداست.

در واقع وقتی خود شاه و حکومت پهلوی نخواستند اصلاح و هدایت شوند، سرنگون شدند. بنابراین دیگر کلمات و جملات و شیوه های زبانی کسی را تطمیع نمی کرد و شور و شعور معنوی که در گفتار و کردار امام و بزرگان انقلاب نیز به چشم می خورد سبب شد که علی رغم تمام شعارهایی که در اول انقلاب توسط نیروهای چپ داده شد و حمایت هایی که کشورهای بلوک شرق از احزاب همسوی خود در داخل ایران به عمل می آورند ، کارگران اقبالی به سوی احزاب چپ گرای آن زمان نشان ندهند و به سمت امام و جمهوری اسلامی گرایش یافتند، چرا که کارگران نظرات امام را بر گرفته از منشایی غیر مادی دریافته بودند و نظرات مارکسیست ها را برگرفته از یک سری هیجانات فریب کارانه و غیرالهی می دانستند.

نکته جالب در مورد امام و راه ایشان این است که امام قبل از انقلاب، برای معیشت کارگر یک جمله هم نگفته اند و این در حالیست که پس از به ثمر رسیدن انقلاب از حق محرومین و مستضعفین دفاع می کنند. در واقع قبل از انقلاب حمایت نکردند و کمتر درباره قشر مستضعف و محروم سخن گفته اند و معدود عبارات موجود نیز از جنبه امر به معروف و نهی از منکر و پرهیز حکومت از زیر پا گذاشتن حق این طبقه است و این برخلاف عمل کسانی است که قبل از اینکه به قدرت برسند از کار و کارگر دم می زنند.

در حقیقت امام فرمایشات و نقطه نظرات خود در مورد کارگر را بعد از حکومت اسلام اعلام کردند و این خویشتنداری امام در برانگیختن احساسات کارگران تا آن حد بود که برخی جریانات چپ گرا ، امام را به حمایت از سرمایه داری متهم می کردند ولی می بینیم که بعد از انقلاب اولین و بزرگترین و الهام بخش ترین جملات را در مورد کارگر می گویند و نفر اولی است که می گوید من یک تار موی این کارگران را به همه سرمایه داران نمی فروشم امام است و اوست که تعرضات صریح و علنی به نظام سرمایه داری را انجام میدهد و به حمایت های صریح و آشکار از مستضعفین و محرومین و کارگران دست می زند.

مبارزه یک مسیر و بستر و یک فهم است و ممکن است به همه اهداف آن در یک زمان دست نیابیم، ما اینطور می فهمیدیم که از دل این مبارزات می توان به آرمانها دست یافت بنابراین از زمانیکه خود را شناختیم ، همراه امام و انقلاب شدیم .

اول در چاپخانه دولتی مشغول به کار شدم بعد به چاپخانه های دیگر رفتم و کمی قبل از انقلاب در شهرک اکباتان شاغل بودم که تا بعد از انقلاب هم ادامه داشت . در واقع تنها من اینطور فکر نمی کردم تقریبأ همه کارگرها اینطور فکر می کردند لذا همه دور هم جمع شدیم و به کانون های دیگر متصل شدیم و به رهبری امام خمینی(س)آماده شدیم برای این حرکت و در نهایت که انقلاب پیروز شد ما طلبی از امام و انقلاب نداشتیم و به عکس خود را بدهکار امام و انقلاب می دانستیم وآمدیم بدهی خود را بدهیم و در نتیجه کارگران در راه این انقلاب و حمایت از امام ، هزاران شهید تقدیم کردند و تنها در همین استان تهران بیش از چهار هزار شهید کارگر تقدیم انقلاب شد.

وقتی شما از خانه دور می شوید و راهی را پیدا نمی کنید ،راحتترین کار بازگشت به خانه است. ولی من نمی دانم چه به سر ما آمده است که برگشتن به خانه و جایی که از آنجا شروع کردیم و برگشتن به جایی که از همه جا اصیل تر بوده و برگشتن به اسلامی که امام می گفت و بازگشت به مسیر و خط امام چرا برای ما آنقدر دشوار شده است؟

در واقع اگر می خواهیم از این وضعیت عبور کنیم چاره ای جز بازگشت به راه و خط امام نداریم و این تنها نسخه ای است که علاج فعلی ما است . در واقع گوش کردن به صحبت هایی که به نظر ما نسخه های دو ریالی است برای ما ثمری ندارد و من به جرأت می گویم که اگر به راه و روش امام برگردیم مشکلاتمان نیز حل می شود.

در مراسم بزرگداشت روز کارگر و در اولین روز از هفته کارگر ، کارگران اولین کاری که می کنند نام و یاد امام است . از اولین سال که با آن پیام تاریخی امام در سال 58 مراسم هفته کارگر آغاز شد تا همین امسال که اولین برنامه کارگران حضور در مرقد آن پیر و مراد کارگران است تا بداند و بدانند ما کارگران به عهدی که با امام بسته ایم هنوز پایبندیم و همواره همه را دعوت می کنیم که در مسیر امام حرکت کنند که در این مسیر کسی گم نمی شود گرچه راههای دیگر ممکن است خوب باشد ولی آدم در آنها گم می شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.