همان گونه که مردم تصویری ازکارگردان یک فیلم ندارند ملت ما از چهره‌ی این بانوی بزرگوار تصویری به چشم نداردچرا که امام در صحنه بود و این بانوی کریمه همچون کارگردانی بزرگ پشت سر امام حضورداشت و هر گاه مردی بخواهد نقشی بزرگتری بیافریند ، قطعا کارگردان بزرگتری در کنار او بوده است.

مراسم بزرگداشت مرحومه بانو خدیجه ثقفی با حضور جمعی از اعضای خانوده ایشان، رئیس و جمعی از اساتید ودانشجویان دانشگاه تهران در تالار شهید مفتح دانشکده الهیات دانشگاه تهران برگزار شد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در این مراسم که با تلاوت قران و مداحی آغاز شد، حجت الاسلام نقویان در سخنانی به نقش زن در خانواده و زندگی خانوادگی حضرت امام پرداخت و با بیان اینکه برگزاری مجلس فاتحه به معنی برگزاری مجلس فتح گشایی است، گفت:
گاهی مجلس ختم به معنی خاتمه پرونده یک انسان و گاهی مجلس فاتحه برگزار می شود که مجلس فاتحه به معنای گشایش و باز گشایی جدیدی از حضور یک انسان در عرصه است.
وی با بیان اینکه مجلس فتح و فاتحه همانند خود فاتحه الکتابی که باز می کنیم، کلید قرآن است، افزود: مجلس این بانوی بزرگ هم از آن مجالسی است که باید برای سه گروه از افراد ،کلیدی برای گشایش قفل های پیش روی آنها باشد که یکی از این گروهها بانوانند و بر این اساس بانوان می‌توانند این بانو را الگو و گشایشی برای زندگی خود قرار دهند.
نقویان خاطر نشان کرد: بنا بر تعبیر امام، مردان از دامن زنان، به معراج می‌رسند و اگر امام اکنون به معراج رفته است در سایه‌ی این بانوی بزرگوار است.
این مدرس دانشگاه با اشاره به اهمیت نقش زنان، آنها را کارگردان زندگی مردان بیان کرد و گفت: همان گونه که مردم تصویری ازکارگردان یک فیلم ندارند ملت ما از چهره‌ی این بانوی بزرگوار تصویری به چشم ندارد چرا که امام در صحنه بود و این بانوی کریمه همچون کارگردانی بزرگ پشت سر امام حضورداشت و هر گاه مردی بخواهد نقشی بزرگتری بیافریند ، قطعا کارگردان بزرگتری در کنار او بوده است.
وی با اشاره به استثناهای موجود در این عرصه گفت: مردانی که بال دیگر به نام همسر و مادر در کنار خود ندارند و نوح می شوند و زنانی که آسیه می شوند و بال همسانشان فرعون شده است، کاری کارستان کرده اند و به جز این استثناها، مردان بزرگ علی هم که باشند فاطمه می خواهند و پیامبر هم که باشند، خدیجه می خواهند.
نقویان با بیان اینکه مادری، همسری و نقش خود زن سه نقش اصلی زن می باشد، ادامه داد: اکنون پس از سال‌ها کشورهای غربی به نقش زن به خوبی پی برده‌اند ولی اگر ما همسران شهید همت‌ها، صیادشیرازی‌ها ومطهری‌ها را در یک کفه بگذاریم خواهیم دید که نویسندگان آنها حرفی برای گفتن ندارند.
این مدرس دانشگاه تصریح کرد:‌ متاسفانه بی‌هویتی از زمان اعلی‌حضرت‌ها بر کشور ما سایه افکنده است به گونه‌ای که مردم از هر آن چه از آن طرف بیاید با آغوش باز استقبال می‌کنند اما اگر چیزی را ما و یا طلبه‌ها بیان کنیم توجهی نمی‌کنند، با این وجود بنده به بانوان توصیه می‌کنم که کتابهایی نویسندگان خارجی در مورد نقش زنان را بخوانند چرا که آن‌ها در آن کتب به نقش زنان به خوبی اشاره کرده‌اند.
نقویان با اشاره به رویکرد خاص حضرت امام به زندگی اظهار کرد: امام در واکنش به سخن افرادی که روزی به او می‌گفتند هیچ کشوری حاضر به ویزا دادن و اجازه اقامت به او نیست فرمود روی آب‌ها زندگی می‌کنم چرا که او چشم‌ها را شست و جور دیگر نگاه کرد.
وی با بیان اینکه زمانیکه دست حضرت امام خالی بود و در تبعید و قربت به سر می برد، خانم ثقفی یار و همراه ایشان بودند، گفت: حضرت امام عظمت خاصی داشتند و در بیرون از در حسینیه جماران مثل آفتابی بود که نمی شد مستقیما به ایشان نگاه کرد ولی همین امام وقتی وارد اندرونی می شدند سینی چای به دست می گیرد و از لبنان آن نامه معروف را برای همسرشان می نویسند که تصدقت شوم این جا بدون تو جلوه ای ندارد. که بر این اساس این خانه دیگر احتیاجی به دادگاه حل اختلاف نداشت و هیچ‌گاه دعوا در آن دیده نمی‌شد.
نقویان با اشاره به خاطره دیگری عنوان کرد: حضرت امام در دوران بیماری ابراز درد نمی کردند و در همین حال اولین چیزی که پرسیدند این بود که حال خانم چطور است.
وی با اشاره به لطافت شعر و شاعری حضرت امام گفت: بانو ثقفی همچون همسر بزرگوارش هیچگاه لب به شکوه و تعریف و تمجید از خود نگشود.
وی همچنین با اشاره به حضور مرحوم شهید مطهری در این دانشکده، اظهار کرد: ایشان روزی از اسلام عزیز و مظلوم سنگربانی می کردند و در نهایت نیز در همین حوالی ها او را به گلوله بستند ولی گلوله ایی که به او خورد مثل این بود که به جام گلابی بخورد و در نتیجه عطر و بوی دل انگیز ایشان بیشتر منتشر شد و امروز نه تنها دانشجویان دانشکده الهیات بلکه همه انسانهایی که در کره زمین به حق و حقیقت فکر می کنند و برای رسیدن به حق گامی بر می دارند با کلمه مرتضی مطهری آشنا هستند و مراجعینی از دیگر کشورها ملتمسانه کتابهای این استاد بزرگ را به زبان خودشان خواهش و تمنا می کنند.
نقویان در خاتمه گفت: امید است خداوند به حق وجود این انسانهای پاک و نازنین، شناخت و درک درستی از زندگی حضرت امام خمینی این ناجی روزگار و پیامبر دیگری از سنخ انبیا را به ما عنایت کند.
گفتنی است، محمود بروجردی، نجفقلی حبیبی، رییس دانشگاه تهران و دکتر غلامرضا اعوانی از جمله افراد حاضر در این مراسم بودند.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.