life

محسن یزدی مدیر مرکز مستند سوره و کارگردان مستند «نسل سوم» این فیلم را روایت انسان‌هایی دانست که در زمان جنگ ویتنام اصلا در دنیا نبودند ولی امروز به‌ واسطه همان جنگ دچار آسیب های بسیار جدی شده اند.

به گزارش جی پلاس، محسن یزدی مدیر مرکز مستند سوره حوزه هنری با اعلام خبر ساخت مستندی درباره جنایات آمریکا در ویتنام گفت: مستند «نسل سوم» درباره امتداد جنگ ویتنام در زندگی مردم این کشور است و نشان می دهد که خرابی جنگ ها فقط محدود به دوره خود نمی شود.

او گفت: شاید یکی از ویژگی های جنگ هایی که آمریکایی ها در آن دخیل هستند این باشد که معمولا این جنگ ها محدود به زمان خود نیستند و تا ده‌ها سال نتایج خسارت بار آن ادامه دارد که این موارد را در عراق و افغانستان و حتی ایران هم شاهد هستیم.

یزدی گفت: آمریکا در زمان جنگ ویتنام، منطقه وسیعی از جنگل های این کشور را با سم دی اکسین (عامل نارنجی) مورد حمله قرار داد که به جهت وسعت منطقه و میزان استفاده از این سم، بزرگ‌ترین حمله شیمیایی جهان لقب گرفت.

او افزود: این سم در آب و خاک و محل سکونت مردم منتشر و ماندگار شد و مشکلات زیادی را برای آن‌ها به وجود آورد تا جایی که نسل‌های بعدی این مردم نیز تا امروز از این جنگ آسیب های جدی دیده‌اند.

مدیر مرکز مستند سوره عنوان کرد: برخی نوزادان متولد شده بعد از جنگ به‌ واسطه اثرات این سم در والدین خود تبدیل به موجوداتی شدند که به علت شکل و شمایل عجیب آن‌ها به کودکان هیولایی معروف شدند. از این نوزادان عده ای به سرعت از دنیا می رفتند ولی برخی شان هم زنده ماندند ولی به‌ دلیل نقص عضو جدی مجبورند تمام دوره زندگی خود را با رنج ادامه دهند.

یزدی گفت: مستند «نسل سوم» روایت انسان‌هایی است که در زمان جنگ ویتنام اصلا در دنیا نبودند ولی امروز به دلیل همان جنگ دچار آسیب های بسیار جدی شده‌اند و این نشان می دهد که چطور بعد از گذشت ۴۰ سال از اتمام جنگ ویتنام مردم این کشور هنوز تاوان جاه‌طلبی‌های آمریکا را می دهند.

مدیر مرکز مستند سوره در پایان گفت: این مستند دوبله شده و قرار است از تلویزیون پخش شود. «نسل سوم» حدود ۴۵ دقیقه است و تهیه کنندگی و کارگردانی آن با محمدعلی هاشم زهی بوده که در مرکز مستند سوره حوزه هنری تولید شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

کدخبر: 527854
ارسال نظر

موضوعات داغ