آیت الله محمود امجد در جریان جلسه اخلاق خود در حسینیه کوهسار با اشاره به مشکلات جاری در زندگی مردم گفت: مشکلات جامعه فراوان است و هر کس بگوید من می توانم مشکلات را به طور کلی حل کنم، این یک ادعاست و امیدواریم مشکلات حل شود.
به گزارش جماران به نقل از شفقنا، این استاد اخلاق با اشاره به شادی ایجاد شده در جامعه افزود: من از مسئولان انتظار دارم به قول های خود عمل کنند و خوشحالی مردم را از بین نبرند. مسئولان نوکر مردمند و باید نوکری کنند و تنها قدرتی که از سوی خدا باشد اعتبار دارد. مردم نیاز به خدمت دارند و اگر توفیق درس خواندن پیدا می‌کنید جهت خدمت به مردم است.
او در ادامه با اشاره به اهمیت ایام حج و روز عرفه گفت: ایام عرفه بسیار مهم است و از نظر اهمیت در حد ماه مبارک رمضان می باشد. تا جایی که پیامبر اکرم‌(ص) می‌فرماید اگر کسی در ماه مبارک رمضان آمرزیده نشود، در عرفه آمرزیده خواهدشد.
وی روز عرفه را روز گدایی و دعا خواند و گفت: حجاج دور خانه خدا می‌گردند، ان‌شاء الله که ما در عرفه دور خود خداوند بگردیم.
او افزود: عبادت باید عاشقانه باشد و وقتی کیفیت پیدا می‌کند که از راه عشق کسب شود.

برخی نکاتی که این استاد اخلاق در جلسه جمعه شب خود به آن اشاره کرد، به شرح زیر است:

* برکت دادن تنها از جانب خداوند است و تنها اگر از طرف خدواند باشد موجب فزونی می‌شود و باید به عمر برکت داد از این طریق که کمال استفاده را از آن برد و این به جز طلب برکت از خداوند راهی ندارد.
* امام زمان را هزاران هزار نفر در طول تاریخ دیده‌اند. تنها این مطالب که می‌گویند امام این جاست، نشسته سخن می‌گوید و ... دورغ محض است ولی وجود ایشان و زنده بودنشان در طول اعصار، از طریق قرآن و عقلانیت اثبات شده است.
* خداوند در قرآن می‌فرماید «انی جاعل فی الارض خلیفه» این جمله تکیه بر همیشه دارد. یعنی برای همیشه بر روی زمین جانشین قرار دادیم. جانشین باید با کسی که در جایگاهش قرار می‌گیرد سنخیت داشته باشد. پس جانشین خداوند انسان کامل است و هزاران روایت از عقل و نقل و سنت وجود دارد که می‌گوید انسان کامل در روی زمین زنده است. زندگی می‌کند و همه کائنات را در دست دارد.
* زمان مرگ و شیوه آن تنها در دست ید قدرت خداوند است و هیچ کس دخل و تصرفی در این موضوع ندارد. هیچ کس در این دنیا اعتباری ندارد.

* امام جواد می‌فرمایند انسان به سه چیز نیاز دارد. اول توفیق از جانب خداوند. دوم قبول این که همه چیز از جانب خداوند است. سوم راضی بودن به رضای خداوند و خیر خواه دانستن او.
* علامه امینی حاجتی داشته که هر چه دعا می‌کرده برآورده نمی‌شده است. تا روزی در حرم می‌بیند عربی چوپان می‌آید و حاجتش را که زنده شدن مرده‌اش بوده است در عرض چند دقیقه می گیرد. علامه امینی ناراحت می‌شود که چرا من که حاجتم هم مربوط به تالیف کتاب درباره خود اهل بیت است برآورده نمی‌شود، ولی این عرب که اعتقادی هم نداشته است، به این سرعت حاجت روا می‌شود. سپس حضرت امیر را در خواب می‌بیند که از وی عذر خواهی می‌کند و می‌فرماید ما دوست داریم ناله تو را بشنویم و استغاثه تو را ببینیم و از تو توقع دیگری می‌رود.
* به اسباب نمی‌شود تکیه کرد. تنها موجود این عالم خداوند است و بقیه اسباب وی هستند. تنها باید به او متوسل شد. هرکاری که وی می‌کند خوب است و باید راضی بود به رضای خداوند و همه چیز از آن خداوند است.
* وقتی ما خدا را صدا می‌زنیم و در دل هزاران غیر از او داریم خداوند گوش نکرده و اجابت نمی‌کند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.