آیت‌الله صافی گلپایگانی، در پیامی تاکید کرد: با سربلندی تمام به دنیا اعلام می‌کنیم که عالی‌ترین دانشگاه علم، معرفت و اخلاق، در پناه دین مقدس اسلام «صحیفه سجادیه» به روی همه شیفتگان اخلاق و معرفت گشوده شده است.

به گزارش جماران به نقل از حوزه‌نیوز، متن پیام این مرجع تقلید به همایش سفیران ولایت بدین شرح است.

«بسم الله الرحمن الرحیم

قال اللّه تعالی : «ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ»

با سلام و احترام به عزیزان شرکت‌کننده در این همایش روحانی و معنوی که با عطر دل‌نشین صحیفه سجادیه معطّر گشته و با نورانیت ادعیه مأثوره از ائمه معصومین علیهم السلام منوّر گردیده است.

در درجه اول باید اذعان و اعتراف داشته باشیم که زبان ما الکن و ناتوان است از این که درباره این کتاب بزرگ تربیتی، علمی و معرفتی - که آن را به حق، زبور آل محمد علیهم السلام نامیده‌اند- سخنی عرض کنیم، ولی از این باب که «ما لا یُدرَک کُلُّه لا یُترَک کلُّه» مطالبی را فقط به عنوان تذکر و یادآوری برای دوستان عرض می‌کنم:

کتاب صحیفه سجادیه که از لسان مبارک امام زین‌العابدین، سیدالساجدین و نورالعارفین، حضرت علی بن الحسین علیه السلام در مقام عبودیت، خضوع و خشوع به درگاه ذات لایزال الهی با حالت ابتهال و تضرّع و زاری عرض شده است همه‌اش برای انسان‌های تشنه‌ی معارف زلال توحیدی، درس و حکمت و دانش است؛ درس خداشناسی، پیامبر شناسی و امام شناسی؛ درس مکارم بزرگ اخلاقی، درس سخن‌گفتن انسان نیازمند با خالق هستی، درس عبودیت و بندگی‌نمودن، درس عزّت و شرف انسانی، درس خدمت به بندگان، درس حرّیت و فداکاری، درس مبارزه با ظلم و ستمگری، درس رهایی از تعلّقات نفسانی و مبارزه با هوای نفس، درس حقوق انسان‌ها بر یکدیگر؛ حقوق پدر و مادر به فرزندان و حقوق فرزندان بر والدین و بالاخره درس بنده‌ی راستین خدابودن و انسان‌زیستن است.

امروز ما می‌توانیم با سربلندی تمام به دنیا اعلام کنیم که عالی‌ترین دانشگاه علم، معرفت و اخلاق در دین مقدس اسلام و آن هم در پناه کتاب شریف «صحیفه سجادیه»، به روی همه شیفتگان اخلاق و معرفت گشوده شده و همه می‌توانند در این دانشگاه به فرا خور حال خود، کسب فیض نموده، معنای واقعی انسان‌بودن و راه درست و صحیح سعادت و تکامل را درک نمایند.

دعاهای صحیفه سجادیه همه به خصوص دعای مکارم الاخلاق، منشور بلند زندگی و سند چشم‌انداز قرون و اعصار مردم دنیا می‌باشد.

حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های ما همه باید درس صحیفه‌شناسی را سرلوحه دروس معرفتی و اعتقادی خود قرار دهند تا بتوانند به افق‌های بالای معرفت‌الله و معرفت نفس برسند.

متأسفانه، ما و بسیاری از مسلمانان از این دستور بزرگ زندگی غافل گشته‌ایم. اگر همین دعای مکارم الأخلاق برای ملت و دولت‌های اسلامی دستور العمل قرار می‌گرفت، این همه جنایات، قتل، آدم‌کشی‌ها و بداخلاقی‌ها وجود نداشت.

شما امروز وضعیت بسیار اسفناک کشورهای اسلامی را ببینید. چرا باید این همه مسلمان‌کشی باشد؟!

چرا این همه ذلّت و سرافکندگی در مقابل کفّار و دشمنان اسلام وجود دارد؟!

چرا اختلاف در میان صفوف مسلمانان افتاده و دشمن از این اختلافات کمال استفاده را می‌برد؟!

آیا غیر از این است که مسلمانان از معارف بلند قرآن کریم و اهل بیت علیهم‌السلام و ادعیه مأثوره دور گردیده‌اند؟!

در خاتمه، از همه شرکت‌کنندگان محترم در این همایش مذهبی و علمی، کمال تقدیر و تشکر می‌گردد و مزید توفیقات همگان را در خدمت به اسلام و نشر حقایق نورانی اهل بیت علیهم السلام در ظل عنایات حضرت بقیة الاعظم ارواح العالمین له الفدا مسألت دارم وفّقکم الله لمرضاته. والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

26 شوال المکرم 1434

لطف الله صافی»

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.