مراسم پنجاه و چهارمین سالگرد ارتحال آیت‌الله العظمی بروجردی در مسجد اعظم قم برگزار شد.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام سیدعبدالله فاطمی‌نیا در این مراسم یکی از افتخارات تشیع را مجاهدت علما در تربیت شاگردان بزرگ و وارسته دانست و گفت: باید قدر تشیع را به عنوان فرهنگ ارزشمند اسلامی بدانیم، زیرا این فرهنگ والا با مجاهدت‌ها و از خودگذشتگی‌های فراوانی به دست رسیده است.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: طلاب علوم دینی باید قدردان مکتب تشیع باشند و قدر و منزلت فرصت‌های مهم طلبگی را بدانند و با کسب علم و معرفت به جهاد بپردازند زیرا اهل بیت(ع) سفارشات فراوانی در جهت زنده نگهداشتن راه و منش آنان کرده‌اند و طلبگی در حقیقت زنده نگهداشتن مکتب اهل بیت(ع) است.

وی با اشاره به زندگی برخی از علمای بزرگ خاطرنشان کرد: در کسب علوم دینی، رحمت خداوند به کسانی که با تقوای بیشتری گام برمی‌دارند بیشتر است، همان گونه که علمایی بزرگ و با تقوا در دامان اسلام و مکتب تشیع همچون آیت‌الله بهجت تربیت شده است که زندگی آنان سرشار از درس معرفت و تقوا می‌باشد.

فاطمی‌نیا تصریح کرد: ما نیز وظیفه داریم در جهت احیای مکتب تشیع در سخنرانی‌ها و بر روی منبرها حق اهل بیت(ع) را ادا نمائیم و مردم را با چنین مکتب با ارزشی آشنا کنیم و عظمت و شان اهل بیت(ع) را در جامعه بشناسانیم.

وی با تاکید بر قدردانی از حضور کریمه اهل بیت(ع) در قم نیز گفت: این بانوی گرامی دارای مقام و شان والایی است که می‌تواند شیعیان را شفاعت نماید از این رو از حضور کریمه اهل بیت(ع) در کسب معرفت و گرفتن شفاعت غفلت نورزیم.

این استاد حوزه همچنین با تشریح بخش‌هایی از زندگی آیت‌الله بروجردی یادآور شد: ایشان مرجعی بزرگ، تمام عیار، فقیه، فیلسوف و عالم درجه یک در علم رجال و فقه تسنن بود که طلاب باید از این سرچشمه علمی و دینی استفاده نمایند و در کنار فراگیری علم، در عمل نیز بکوشند.

فاطمی‌نیا افزود: این مرجع عالی قدر دارای آثار و تالیفات با ارزشی است که طلاب باید با تفحص و موشکافی در این آثار به دریایی از علم دست یابند.

وی تاکید کرد: طلاب همچنین در معرفی حقایق دین نقش مهمی دارند که باید این حقایق به صورت دقیق، شفاف و مستند معرفی شود همان گونه که انبیای الهی در هدایت انسان‌ها به بیان حقیقت به صورت شفاف و دقیق می‌پرداختند.

وی به ذکر آثار و مولفات آیت‌الله بروجردی پرداخت و خدمات وی را در تربیت شاگردان بزرگ علوم دینی تشریح کرد.

در این مراسم، آیات عظام سبحانی، وحید خراسانی، امینی، علوی گرگانی، حسینی بوشهری، بیوت آیت‌الله صافی گلپایگانی، نوری همدانی بیوت مکارم شیرازی و نماینده دفتر رهبر معظم انقلاب در قم، جمعی از علما و روحانیون، حضور داشتند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.