یک مدرس حوزه علمیه قم گفت: تحریر الوسیله این جایگاه را دارد که می‌تواند رأی شیعه را برای پیروان مذاهب دیگر منعکس کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام والمسلمین مبلغی از اساتید و فضلای برجسته حوزه علمیه قم در مصاحبه با دست‌اندرکاران همایش تحریر‌الوسیله با ایشان درباره ویژگی‌های تحریر الوسیله و نیز کارهای پژوهشی بایسته درباره این اثر فاخر فقهی مطالبی، اظهار داشت: تحریر الوسیله یک کتاب فتوایی و در عین حال علمی و برخوردار از محسنات بسیار است که در زمره بهترین و پررونق‌ترین کتب فتوایی و علمی حوزه قرار گرفته است. این کتاب کتابی رایج و معروف است و از حیث اتقان و برخورداری از محتوا، مهم، مفید و مؤثر و علمی است و به همین خاطر در زمره چند کتاب مرجع برای دستیابی به فتاوا می‌باشد.

وی افزود: تحریر الوسیله در میان باحثین و مؤلفین، حتی مؤلفین از اهل سنّت هم دارای شهرت است و این جایگاه را دارد که می‌تواند رأی شیعه را برای پیروان مذاهب دیگر منعکس کند. بسا عروة الوثقی ـ با همه اهمیتش ـ چنین شأنی نداشته باشد. ویژگی دیگر تحریر الوسیله ایجاز متناسب با جایگاه فتوایی آن است و کلاً قلم امام در ایجازگویی قلم معروفی است.

مبلغی با بیان این‌که ایجازگویی امام در فضاهای عبارت پردازی و فقه­‌نویسی از نوع شیرین، لطیف و پرحلاوت است، ادامه داد: ایجاز در تحریر الوسیله از نوع ایجاز قانون‌­نویسی است و لذا برخی می‌خواستند متن تحریر الوسیله را نص قانون قرار دهند. البته مرحوم اصفهانی هم حقیقتاً ایجازگوی معروف و مهمی بوده است اما امام هم در آن قسمت‌هایی که بر وسیله افزوده و یا تغییراتی که در آن داده، به همان شیوه ایجاز وسیله با مرحله تطوریافته‌ای عمل کرده است.

وی گفت: ویژگی دیگر تحریر پرداختن به مسائل مستحدثه و جدید است که امام جزء پیشتازان این عرصه می‌باشد. و علاوه بر کتاب فتوایی و علمی بودن، حامل دیدگاه و رویکرد اجتماعی بودن نیز از ویژگی‌های این کتاب امام است.

مبلغی توصیه کرد: مناسب است مسائل مستحدثه در جاهای مناسب خود و کتب و فصول مربوطه قرار گیرند و از حالت ملحقات بودن خارج شود. چنان‌که باز تحریر تحریر الوسیله هم وظیفه آیندگان است. یعنی فروع و مسائل نو پدید از دل فتاوای امام و یا مسلک و مکتب فقهی امام استخراج شوند. شرح استدلالی مختصر و متوسط و نیز شرح استدلالی مفصل برای سطوح مختلف علمی و فقهی حوزویان اقدام بایسته و مناسب دیگری است که خوب است روی این کتاب و با محوریت آن انجام گیرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.