مدیر سابق حوزه‌های علمیه سراسر کشور اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی برخی مدرسه‌های علمیه را از صاحب آن‌، که طلبه‌ها هستند گرفته‌اند.

آیت‌الله مرتضی مقتدایی، مدیر سابق حوزه‌های علمیه سراسر کشور و عضو مجلس خبرگان رهبری در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران با اشاره به این‌که در کشور ما در برخی از استان‌ها مدارس علمیه‌ای از زمان قاجار و صفویه در اختیار طلاب و حوزه‌های علمیه باقی مانده است، گفت: طلاب این مدارس، زندگی و تحصیل خود را در این اماکن سپری می‌کنند.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی در جاهایی تعمیراتی انجام داده است ولی به جای تسهیل، مشکل ایجاد کرده است و تقریبا مدرسه را از صاحب آن، که طلبه‌ها هستند گرفته‌اند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مدرسه رضویه در قم نیز قدمت بالایی دارد. برای این مدرسه قداستی قائلند، به این جهت که نقل شده امام هشتم از این مدرسه بازدید داشته‌اند ، التبه بنده از صحت این مطلب اطلاعی ندارم و عنوان رضویه را به همین دلیل بر آن گذاشته‌اند.

آیت‌الله مقتدایی اظهار کرد: کارشناسان ساختمان می‌گویند این بنا با یک زلزله دو ریشتری فرو خواهد ریخت؛ درحالی که عده‌ای طلاب در آن زندگی می‌کنند. از این گونه مدارس در قم و سایر جاها بسیار است ولی یک مورد هم سراغ ندارم که دولت به عنوان احیای بافت‌های فرسوده اقدامی کرده باشد.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: به هیچ وجه کمکی تحت عنوان بافت فرسوده شهری به مدارس علمیه نشده است من موردی سراغ ندارم که یک مدرسه فرسوده شده و نیاز به تعمیر داشته باشد و دولت اقدام به تعمیر کرده و در اختیار حوزه‌های علمیه قرار دهد.

این عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در همین تهران شورایی تشکیل شده و مدیری دارد و این مدیر در حال بررسی کمک‌هایی است که از طرف شهرداری به حوزه‌های علمیه استان شده است؛ آن هم نه به عنوان یک کمک دولتی بلکه به صورت فرهنگی و در ادامه امور خیریه‌ای است که تحت عنوان فرهنگی در مورد مساجد و حسینیه‌ها صورت می‌گیرد.

وی اظهار کرد: در پی آن هستیم مدارسی که نیاز به تعمیر دارد و نیز جاهایی که نیازمند احداث مدارس است لیست شود و انشاالله خیرینی پیدا شوند که اقدام به تعمیر یا تاسیس مدارس نمایند.

مدیر سابق حوزه‌های علمیه سراسر کشور تصریح کرد: اخیراً ناچار شدیم برای اینکه بافت فرسوده مدارس در قم تعمیر شود، به برخی خیرین متوسل شویم و در همین زمینه انجمنی تشکیل شده است اما هنوز رسمی نشده و فعالیت خود را آغاز نکرده، اما امید است همان‌ گونه که امور معیشتی طلاب بر اساس وجوه شرعیه است، امور تعمیر مدارس نیز بر عهده خیرینی از جنس خود مردم باشد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.