عضو شورای فقهی بانک مرکزی شیوه کنونی این بانک برای پیش‌فروش سکه را دارای اشکال شرعی دانست.
حجت الاسلام سیدعباس موسویان با تاکید بر این که قرارداد سلف یکی از قراردادهای پذیرفته شده در معاملات اسلامی است، گفت: وقتی نهادی حاکمیتی مثل بانک مرکزی قصد پیش فروش اموال و ثروت های ملی همچون ارز، طلا و جواهرات را داشته باشد، موضوع پیچیده‌تر می‌شود.
عضو گروه بانکداری بدون ربا در این باره توضیح داد: باید نخست مشخص شود اصل خرید و فروش به مصلحت جامعه است یا خیر؟ و در مرحله دوم باید دارایی به قیمت واقعی آن در بازار خرید و فروش شود یا اگر بانک مرکزی بخواهد زیر قیمت بازار بفروشد، باید یک استدلال منطقی پشت این خرید و فروش باشد.
موسویان خاطرنشان کرد: گاهی اوقات بانک مرکزی با هدف حمایت از بخش تولید، ارز مورد نیاز بخش فعال و تولید کننده اقتصادی را زیر قیمت بازار عرضه می‌کند یا به منظور معالجه یا برای واردات داروهای بیماران خاص ارزهایی با قیمت پایین‌تر در اختیار بیماران یا وارد کنندگان قرار می دهد که این کار از نظر شرعی هیچ اشکالی ندارد.
وی افزود:‌ اما اگر بانک مرکزی بدون هیچ توجیهی، ارز یا سکه را به قیمت پایین تر در اختیار افراد قرار دهد، اشکال شرعی دارد؛ بانک مرکزی حق ندارد دارایی ها و ثروت های ملی را زیر قیمت در بازارهای ملی بفروشد.
نویسنده کتاب «بانکداری اسلامی» تأ‌کید کرد: امروز در خرید و فروش سکه بانک مرکزی، سلف سکه را به قیمت 546 هزار تومان عرضه می کند، در حالی که قیمت بازاری سکه به صورت نقدی و سلف خیلی بالاتر از این قیمت است.
وی تصریح کرد: با توجه به این که می دانیم به طور عمده، خریداران سکه ثروتمندانی هستند که منابع ملی را با قیمت کمتر خریداری و دو یا سه ماه آینده با رقم بالاتری می فروشند، این سود نصیب گروه‌هایی می‌شود که نه تولید کننده‌اند و نه جزو اقشار آسیب پذیر جامعه که بانک مرکزی در صدد حمایت از آنان باشد؛ بنابراین در مشروع بودن معاملات شک و تردید وجود دارد
عضو شورای فقهی بانک مرکزی توصیه کرد: اگر بانک مرکزی قصد ایجاد تعادل در بازار طلا و سکه را دارد، باید با قیمت بازار و تا زمانی که بازار را به حد اشباع رساند، وارد معامله شود؛ ‌البته برای سامان دادن به بازار می تواند، سکه یا ارز را به طور مثال در حد سه یا پنج هزار تومان زیر قیمت بازار بفروشد، در این صورت هم بانک مرکزی به هدف خودش می رسد و هم منابع و ثروت های ملی را ارزان در اختیار گروه های خاص قرار نمی‌دهد.


انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.