مولف کتاب«نگاهی به مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی ایران» گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی، حاصل تلاش تعدادی از فقهای برجسته و صاحب‌نظران رشته‌های مختلف علوم انسانی است که برای نخستین‌بار فقه سیاسی را برمبنای مذهب اهل‌بیت(ع) درعصر حاضر، در شکل و قالب جدیدی به جهان عرضه کردند.
به گزارش مرکز خبر حوزه، حجت‌الاسلام محمد جواد ارسطا در نشست علمی نقد و بررسی کتاب نگاهی به مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی ایران که در دانشگاه باقر العلوم(ع) قم برگزار شد، با بیان اینکه تدوین قانون اساسی در دنیا سابقه چندان طولانی ندارد و در ایران نیز به دوره مشروطیت برمی گردد، اظهار کرد: اگرچه نهضت تدوین قانون اساسی به شکل امروزی آن، از قرن هجدهم میلادی آغاز شد، ولی ریشه‌های آن به قرون گذشته باز می‌گردد، بی‌تردید یکی از ریشه‌ها و سوابق این موضوع را می‌توان در عهدنامه‌ای یافت که پیامبر اکرم(ص) پس از هجرت به مدینه و هنگام تشکیل اولین دولت اسلامی بین مسلمانان و یهودیان ساکن مدینه منعقد کردند. پس از آن، ملاحظه می‌شود که در کلام امیرالمومنین(ع) به طور مشروح‌ به این امر پرداخته شده، مانند این که حقوق متقابل دولت و مردم که اصلی‌ترین موضوع حقوق اساسی است به تفصیل در برخی از خطبه‌ها و نامه‌های نهج‌البلاغه هم‌چون خطبه 216 و نامه 53 (عهدنامه مالک اشتر) مطرح شده است.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: دوره مشروطه عصر آشنایی فقهای بزرگ ما با دنیایی از مباحث و اصطلاحات جدید بود که تا آن زمان به صورت جدی به آنها پرداخته نشده بود و تلاش های خوبی از سوی علمای آن زمان صورت گرفت، اما متاسفانه از آن جا که حکومت مشروطه یک حکومت اسلامی تمام عیار نبود، قانون اساسی آن نیز به طور کامل براساس تعالیم اسلامی تدوین نشد، علاوه بر این، بسیاری از مبانی و موازین اسلامی آن نیز هیچ‌گاه در عمل، امکان اجرا پیدا نکرد.
وی اضافه کرد: بعد از این حادثه، دیگر شاهد ورود علما به مسایل حکومتی به صورت جدی نبودیم تا اینکه بعد از انقلاب یکی از تجربیات موفق فقه شیعه در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال 58 به وقوع پیوست.
عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)، قانون اساسی جمهوری اسلامی را دارای استحکام بسیار خوبی دانست و تاکید کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی، حاصل تلاش تعدادی از فقهای برجسته و صاحب‌نظران رشته‌های مختلف علوم انسانی است که برای نخستین‌بار فقه سیاسی را برمبنای مذهب اهل‌بیت(ع) در عصر حاضر، در شکل و قالب جدیدی به جهان عرضه کردند.
وی در ادامه با تاکید بر لزوم توجه طلاب به بررسی تحلیلی قانون اساسی افزود: متاسفانه مبانی فقهی این متن مستحکم و ارزشمند تاکنون کمتر مورد بررسی و تحلیل دقیق قرار گرفته‌، در حالی که بدون شک تحلیل فقهی مبانی قانون اساسی، در غنی شدن ادبیات حقوقی و فقه سیاسی موثر است و می‌تواند فروعات و جوانب مختلف آن را روشن کند.
این پژوهشگر حوزوی با بیان این که کتاب نگاهی به مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی ایران برای غنی شدن ادبیات حقوقی و فقه سیاسی تهیه شده است و می‌تواند فروعات و جوانب مختلف آن را نیز روشن کند، یادآورشد: کتاب «نگاهی به مبانی تحلیلی نظام جمهوری اسلامی ایران» مباحثی نظیر حدود اختیارات ولی فقیه، مبانی فقهی مجلس خبرگان، نقش مردم در حکومت اسلامی، جایگاه مصلحت در فقه اهل‌بیت و اهل سنت و مبنای اعتبار رای اکثریت براساس ضوابط فقهی و موازین حقوقی را بررسی کرده است.
وی، مخاطبان این کتاب را فضلا ودانشجویان آشنا با مبانی حقوقی برشمرد و خاطرنشان ساخت: این کتاب با نگرش مساله محور نگاشته شده و امروزه بسیاری از نویسندگان و علما نیز از این شیوه در نگارش آثار خود بهره می برند.


آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.