آیت الله العظمی سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی، از مراجع تقلید تاکید کرد: عالم از آن جهت که عالم است باید محترم باشد هرچند با فکر و عقیده او مخالف باشیم.
موسس دانشگاه مفید قم که در دیدار مسئولان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه سخن می‌گفت‌، افزود: باید توجه داشت که لازمه یک محیط علمی، چه دانشگاه و چه حوزه علمیه، دوری از تشنج ها و درگیری های جناحی و گروهی و وجود امنیت و آزادی فکری است؛ حریت عالم باید محفوظ و فکر او باید آزاد باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه مفید، این مرجع تقلید خاطر نشان کرد:مرحوم سیدرضی دوستی داشت به نام ابو اسحاق صابی که مسلمان نبود ولی انسان دانشمندی بود؛ پس از مرگ وی مرحوم سید شعر بسیار بلندی در رثایش سرود و حتی هنگامی که از مقابل قبرستانی که ابواسحاق در آن دفن شده بود، می گذشت،‌به احترام ابو اسحاق از مرکب پیاده می شد.
موسوی اردبیلی خطاب به مسئولان دانشگاه مفید تصریح کرد:مطلب مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، تربیت جوانان است. اینها امانت خدا نزد شما هستند و باید در تربیت آنها جدیت به خرج دهید. البته ما دانشجویان را انتخاب نمی کنیم و همان دستگاهی که به همه دانشگاه ها دانشجو می فرستد، برای ما هم می فرستد. اینها هم جوانان این جامعه هستند و تمام مسائل جامعه را با خودشان به داخل دانشگاه می آورند. من می دانم که دوستان تلاش زیادی می کنند و می دانم که با مشکلاتی هم روبرو می شوند، ولی تمام تلاشتان را به کار ببرید که این بچه‌ها وقتی فارغ التحصیل می شوند بهتر از وقتی باشند که وارده دانشگاه شده اند. با آنها با ملایمت و دوستی و منطق رفتار کنید و البته ضوابط قانونی و شرعی را هم جدی بگیرید. من هم نگران و مراقب امور دانشگاه هستم. هم از دوستان تلاشگر و خوبی که زحمت می کشند تشکر می کنم و هم برای توفیق شما دعا می کنم.
موسس دانشگاه مفید در سومین توصیه خود به مسئولان این دانشگاه تاکید کرد:مساله دیگری که باید عرض کنم پرهیز از ورود به درگیری های جناحی و سیاسی است. ما از اول بنایمان این بود که افراد را بر حسب توان و کارآمدی علمی به کار بگیریم. مساله موضع سیاسی افراد نباید وارد کار آنان در دانشگاه بشود. اگر کسی از نظر علمی قوی است و تعهد کاری دارد،‌دانشگاه باید بدون توجه به سلایق مختلف سیاسی از او استفاده کند که بحمدالله چنین هم هست و الان دوستان با تمایلات سیاسی مختلف در دانشگاه کار علمی خودشان را می کنند. اگر هم کسی تمایل به فعالیت های سیاسی دارد یا سلیقه خاصی دارد،‌لازم است کار سیاسی اش را از حساب دانشگاه جداکند. دانشگاه جای کار علمی و فکری است.
این مرجع تقلید افزود:مساله آخر توجه به ارتباط با حوزه و علماست. این که ما دانشگاه را در قم بنا کردیم، عمده جهتش پیوند با حوزه بود. من در جریان رفت و آمد دوستان نزد آقایان علما و فعالیت های علما و فضلای حوزه در دانشگاه هستم. باید این جهت تقویت شود. ارتباط قوی با حوزه هم برغنای دانشگاه می افزاید و هم برای حوزه،‌برکات دارد.اما آنچه اصل است جدیت در بعد علمی است. چه در پژوهش‌ها چه در تعلیم،‌حرف‌های محکم و متین و عمیق باید مطرح شود. اگر علوم روز را می خوانید در عمیق ترین و محکم ترین سطح کار کنید. اگر اسلام را مورد مطالعه قرار می دهید،‌تحقیقی و عمیق کار کنید. این بزرگترین خدمت به اسلام و ایران است.

تأسیس دانشگاه مفید از زبان موسس آن
ایشان در بخش نخست سخنان خود در دیدار با اعضای هیئت علمی دانشگاه مفید اهداف و روند شکل‌گیری این دانشگاه را تشریح کرد. وی دراین‌باره گفت:ما وقتی اوضاع جامعه خودمان را در دوران طاغوت می دیدیم، می فهمیدیم مشکل اصلی ما فرهنگی است. قدرت در آن زمان دست کسانی بود که نه تنها پایبندی به دین نداشتند،‌ بلکه درد ملت و ملک را هم نداشتند. تمام تبلیغات هم دست کسانی بود که می خواستند چهره ای عقب مانده و جاهلانه از دین ارائه کنند. مومنین هم به دستگاه و مدارس جدید و دانشگاه ها بدبین بودند و این امر می توانست آینده خطرناکی را رقم زند. خوشبختانه در آن زمان در حوزه همفکرانی چون مرحوم شهید مطهری‌،‌ مرحوم شهید بهشتی ،‌ مرحوم شهید باهنر و دیگران وجود داشتندکه آنان نیز این مشکل را درک کرده و در فکر راه چاره ای برای آن بودند. ابتدا با برخی از دوستان مجله مکتب اسلام را راه اندازی کردیم که توانست حرکتی در سطح حوزه ایجاد کند و مرحوم آیت الله بروجردی نیز از آن استقبال کرد. سپس به فکر راه اندازی مدارس جهت تربیت نسلی متدین و معتقد افتادیم که برخی از دوستان دراین راه موفق شدند و ماهم توانستیم با زحمت و مشقت فراوان مجوز تاسیس مدارس مفید را بگیریم و آن مدارس را راه اندازی کنیم
وی افزود:بعد از آن به فکر تاسیس دانشگاه بودیم، ولی پس از سنگ اندازی های فراوان در نهایت به ما گفتند که اعطای مجوز تاسیس دانشگاه منوط بر این است که یکی از وابستگان به دربار را در هیئت امنای آن بگنجانید که ما نپذیرفتیم و تاسیس دانشگاه منتفی شد. پس از پیروزی انقلاب همواره تاسیس دانشگاه یکی از مشغولیت های ذهنی من بود تا این که با وجود مشغله های فراوان‌،‌ خداوند توفیق این مهم را نصیب من ساخت و با همیاری و کمک دوستان که الحق بدون یاری آنان نمی توانستیم چنین کاری را انجام دهیم، موفق به تاسیس دانشگاه مفید شدیم.
این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: هدف ما از تاسیس این دانشگاه این بود که بتوانیم مرکزی داشته باشیم که هرکسی سوالی در خصوص هر جنبه ای از جنبه های اسلام داشته باشد بتواند با مراجعه به آن پاسخ سوال خود را دریافت کند. البته از ابتدا هم می دانستیم که تحقق این هدف کار بسیار مشکلی است و امید ما این بود که بتوانیم به درصدی از این هدف جامع تحقق ببخشیم ولی در عمل آنچه انجام گرفته است بحمدالله از میزان پیش بینی ما بالاتر بوده است. من از همه دوستانی که در این سال‌ها در دانشگاه زحمت کشیده اند و با صداقت و پشتکار و از خودگذشتگی کار کرده اند، تشکر می کنم. اطمینان دارم هدف دوستان خدمت به دین بوده است چون دانشگاه مفید با هدف دینی و برای انجام وظیفه دینی برپا شده است.
وی اضافه کرد:دوستان ما در دانشگاه هم که غالبا از فضلای حوزوی هستند یا از دیگر افراد با انگیزه و متعهد،‌ با همین هدف تلاش می کنند. البته کار دشواری های زیادی هم دارد. اصولا هر کس راه جدیدی را آغاز می کند، با دشواری مواجه می شود؛ گاهی همه چیز آماده است گاه باید همه چیز را از صفر شروع کرد.
موسس دانشگاه مفید تصریح کرد:البته نه من مدعی بی اشکال بودن دانشگاه هستم، نه شما و نه چنین امری ممکن است. نقص لازمه لاینفک کار بشری است. مهم این است که توجه به نقاط قوت و ضعف خودمان داشته باشیم و در جهت رفع نقایص تلاش کنیم. مهم این است که نقص ها از غفلت و کوتاهی و بداخلاقی ما نباشد. اگر ما در حد وسع‌مان تلاش‌مان را انجام بدهیم ان‌شاءالله مأجوریم. مشکلات هم کم کم از میان می رود،‌ خداوند نیز به کسانی که برای نصرت دین وی تلاش کنند وعده یاری داده است:«ان تنصروالله ینصرکم و یثبت اقدامکم» در مورد بی مهری ها و غرض ورزی ها هم نگران نباشید. این نشانه ثمردهی شماست،‌کسی به درخت بی میوه سنگ نمی زند.


انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.