پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

دیدار پژوهشگران نمایندگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در قم با آیات عظام- 6

در آستانه بیست و دومین سالگرد ارتحال جانسوز عبد صالح خدا امام خمینی(س)، مدیران و پژوهشگران مؤسسة تنظیم و نشر آثار آن بزرگوار در نمایندگی قم در پی سلسله دیدارهای خود با مراجع بزرگوار تقلید و عالمان عالیقدر حوزه علمیه با حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی، نماینده مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سیستانی دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در این دیدار نماینده بزرگوار مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سیستانی اظهار داشت: ما در این مقطع از تاریخ احساس می‌کنیم که دشمن از هر جنبه به ما تعریض و حمله می‌کند. چون احساس می‌کند تشیّع الآن حرف اول را می‌زند. وضعیت شیعیان در عراق، لبنان، افغانستان، بحرین و جاهای دیگر که مشاهده می‌کنید، همه آنها چشم امیدشان به ایران است، چون تنها کشور شیعه دنیا ایران است. و این جمهوری اسلامی هم به برکت امام است. الآن شیعیان در عرصه رسانه‌ها سی الی چهل فرستنده ماهواره‌ای دارند، لذا دشمن واقعاً احساس نگرانی کرده است. البته ما بایستی طوری حرکت کنیم و کار انجام بدهیم که نقطه ضعفی به دشمن نشان ندهیم. کاری کنیم که سوژه دست دشمن ندهیم و روی همین چیزهایی که کسب کردیم فعالیت کنیم، ولی متأسفانه بعضی از تندروی‌ها به ضرر ما تمام می‌شود، بعضی حرکت‌های بدون مطالعه به ضرر ما تمام می‌شود. در حالی که کارهای دشمنان حساب شده است، آنها بچه‌ها را از کودکی تحت تربیت خود قرار می‌دهند. ما کار می‌کنیم و خرج می‌کنیم ولی اکثر کارها بدون برنامه‌ریزی است. لذا بین ما و دشمن خیلی فاصله است. ما اگر در کارهایمان مشورت داشته باشیم، همدیگر را حفظ کنیم و به طرف مقابل خود صددرصد بها بدهیم، موفق می‌شویم.
وی تصریح کرد: یکی از شاگردان امام در نجف برایم می‌گفت که یک وقت امام در کاری با من مشورت کرد و من تعجب کردم و شرمنده شدم. اما امام به من گفت مشورت من با تو دو جنبه دارد: 1 ـ اینکه می‌خواهم به تو قدرتی بدهم که احساس کنی شخصیت شدی و در جامعه نفوذ داری و می‌توانی صاحب اثر شوی و اگر کسی در کاری با تو مشورت کرد آماده باشی. 2 ـ من در مشورت کردن با تو ضرر نمی‌کنم. ممکن است من در کاری با ده نفر مشورت کنم و در آخر هم به نظر هیچ کدامشان عمل نکنم، ولی خیلی وقت‌ها با این مشورت کردن‌ها جرقه‌ای به ذهنم خطور می‌کند و آن جرقه سبب یک پروژه عظیم می‌شود.
شهرستانی یادآور شد: ببینید که امام چقدر درایت داشت و چطور افراد را تربیت می‌کرد. ما اگر واقعاً همدیگر را داشته باشیم و حفظ کنیم و به همدیگر بها بدهیم، باور کنید خیلی از مسائل را می‌توانیم حل کنیم.
نماینده آیت الله سیستانی به خاطراتی از دواندیشی امام اشاره کرد و افزود: این دوراندیشی امام نمونه‌های زیادی دارد. در همان دوران تبعید امام در نجف آقای بنی صدر به نجف آمد و به واسطه مرحوم فردوسی‌پور رحمة الله علیه خدمت آیت الله سیستانی رسید، البته با بی‌میلی، چون می‌گفت اگر در نجف کسی باشد که بشود با او از این حرف‌ها زد سید محمد باقر صدر است، ولی وقتی به دیدار آیت الله سیستانی رفت از کتاب اقتصاد توحیدی خود سخن گفت و آقا چند ایراد وارد کرد، قبول نکرد و آقا ایرادهای دیگری مطرح کرد تا بعد از بحث‌های طولانی تسلیم شد و در آخر درخواست کرد که من دلم می‌خواهد بعضی از نوشته‌های مرا شما ببینید تا بعداً چاپ شود. وقتی نوشته‌های خود را به آقا دادند، ایشان دیدند در آن نوشته‌ها آمده است که ما از رهبری آیت الله خمینی باید استفاده کنیم، اما بعد از پیروزی انقلاب ممکن است خمینی هیچ کاره شود! آقا خیلی ناراحت شدند و جزوه را برداشتند و رفتند خدمت آقای خمینی و ماجرا را گفتند که اینها که پیرو شما هستند چنین طرز تفکری دارند و من نگران هستم! امام فرمودند من می‌دانم افکار انحرافی اینها را؛ ولی در این مرحله باید از همة نیروها استفاده کنیم، لکن امیدوار هستم با گذشت زمان ایشان برگردد و آدم خوبی شود. مقصودم این است که امام مسئله را کاملاً درک می‌کردند و می‌دانستند که چگونه باید عمل کنند. این درایت آن وقت خیلی مهم بود.
شهرستانی یادآور شد: من معتقد هستم که امام، علمای بزرگ و مراجع اسلام را حفظ کردند و این بزرگان ما همیشه حافظ اسلام هستند و امام کسی بود که نقش مهمی در این جریان داشت. انقلاب اسلامی ایران چیز کمی نیست، ما وقتی در داخل جریان باشیم قدر آن را نمی‌دانیم کسی که دور باشد بهتر قدر آن را می‌داند. انسان از کار کردن خسته نمی‌شود بلکه از درگیری‌ها و تنش‌ها خسته می‌شود و درگیری ناراحت کننده است.
نماینده آیت الله سیستانی در ایران دربارة آینده حوزه مقدسه نجف اشرف اظهار داشت: من معتقدم که نجف آیندة خیلی خوبی خواهد داشت، گرچه دشمن در این زمینه هم فعالیت می‌کند، ولی مرجعیت همیشه جای خودش را خواهد داشت. نیروهایی که الآن در نجف هستند، معتقدم نیروهای خوب و مخلص و متعهدی هستند و می‌توانم ده ـ پانزده نفر را اسم ببرم که هرکدامشان آینده دارند. نیروهایی که اکثرشان در حوزه علمیه قم بودند و اکنون در نجف فعالیت می‌کنند. ان‌شاء الله آینده خوب است.

لازم به ذکر است، این برنامه ادامه حرکت سال گذشته نمایندگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در قم است که دیدارهایی با حضرات آیات صافی گلپایگانی، موسوی اردبیلی، جوادی آملی، یوسف صانعی و هاشمی رفسنجانی انجام داده بود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.