همایش" قانون و قانون گذاری در سیره و اندیشه امام "باحضوراساتید،اندیشمندان ،پژوهشگران ودانشجویان وسخنرانی حجت الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه موقت زنجان،استان،حجت الاسلام والمسلمین خسروی معاون پژوهشی موسسه تنظیم و نشرآثارحضرت امام خمینی (س) ،شامی مسئول نهادنمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاههای آزاداسلامی برگزارشد.در این همایش مقالاتی ازسوی محققان وپژوهشگران درحوزه اندیشه های امام خمینی(س)باموضوعات قانون وقانونگرایی درسالن اجتماعات دانشگاه آزاداسلامی زنجان ارائه شد .
حجت الاسلام والمسلمین خسروی معاون پژوهشی موسسه تنظیم ونشرآثارامام خمینی (س)دراین همایش باتاکیدبراینکه امام (س)هیچگاه فراترازقانون حرکت نکرد، گفت قانون ازدیدگاه امام(س)برای همه وفصل الخطاب تمام مسایل است و لازمه عمل به آن نیز شناخت ابعادفکری واندیشه های ایشان است .
خسروی ادامه داد:وحدت وقانون لازم وملزوم یکدیگرندودراندیشه امام(س)قانون فراتروبرترازوحدت است.جان مایه وحدت عمل به قانون واجرای آن است.ایشان معتقدبودنداگرقانون به درستی اجراشود، اختلافی پیش نمی آید.
معاون پژوهشی موسسه تنظیم ونشرآثارامام خمینی(س)حاکمیت قانون رااولویت اول نظام از دیدگاه امام خمینی (س)عنوان کردوگفت:همایش قانون و قانونگرایی فرصتی را فراهم آورده است تا در یک محیط علمی و دور از جنجال آفرینی‌های جناحی به این موضوع حیاتی و بسیار مهم اجتماعی پرداخته شود و زوایا و ابعاد آن مورد بررسی قرار گیرد. این بحث از دو جهت مهم است. مورد ابتلای جامعه و بحث روز است و بازگشت بسیاری از اختلاف‌ها و مباحث نظری و فکری به مسئله قانون و قانونگرایی است.
وی دربیان اهمیت قانون از نگاه امام خمینی (س)گفت:حضرت امام(س) چه قبل و چه بعد از پیروزی انقلاب همواره از قانون به عنوان بالاترین معیار در دست‌یابی به سعادت دنیوی و اخروی و فصل الخطاب منازعات اجتماعی فیمابین افراد و گروه‌ها یاد کرده و هیچ‌ کس و هیچ چیز را برتر از آن نشمرده است.
خسروی ادامه داد:امام قانون را خط قرمز نظام و پشتوانه امنیت داخلی و وحدت ملی و استقلال کشور می‌دانست. و برای این که این پشتوانه از اعتبار قوی‌تری برخوردار باشد، بر خلاف عرف مرسوم در همه کشورها قانون اساسی را دوبار به رای ملت گذاشت. یک بار با انتخاب نمایندگان ملت به عنوان «خبرگان قانون اساسی» و بار دیگر با نظر خواهی مستقیم و بلاواسطه از مردم و با این که انتخاب نمایندگان مردم به معنای تایید مصوبات آنها بود و علی القاعده نیازی به تایید مجدد نداشت، ولی امام دستور دادند که مصوبات آنها مجدداً به رای عموم گذاشته شود
خسروی مبنای مشروعیت برای وضع قوانین جاری کشوررانظر اکثریت مردم عنوان کرد وگفت:قوانین جاری کشور که به منظور رفع تنگناها و حل مشکلات مردم و روان سازی امور و پیشرفت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی جامعه توسط نمایندگان مردم وضع می‌شود نباید خارج از چارچوب قوانین الهی و یا در تعارض با قانون اسلام باشد. وضع قوانین و مقررات بر اساس قانون اساسی به عهده اکثریت مردم نهاده شده است. هیچ قشر خاصی اعم از دانشگاهیان، حوزویان و یا دیگر نخبگان جامعه نمی‌توانند بدون اجازه اکثریت مردم به امر قانونگذاری بپردازند. این موضوع از دید حضرت امام به قدری اساسی است که مرکز قانونگذاری را در نظام سیاسی کشور در راس امور قرار داده و بارها فرموده‌اند که مجلس در راس امور است. معنی این سخن جز این نیست که قانون در راس امور است و به هیچ نهاد دیگر اجازه تمرد از تصمیمات مجلس داده نشده است.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی امام جمعه موقت زنجان نیزدراین همایش باتجلیل ازشخصیت ارزنده وماندگارامام راحل درهمه عصرها،ایشان راسرمایه بزرگ جهان اسلام معرفی کردوگفت:تلاش ومجاهدت بی نظیرامام (س)جامعه راازخطرابتلابه انحطاط وبی بندوباری نجات دادوبااندیشه های مترقی خویش باپرورش شاگردان ممتازوبرجسته دربرابرفلاسفه شرق وغرب بابرهان ودلیل ایستاد.
حجت السلام موسوی بیداری مسلمانان راهدف اساسی انقلاب ونهضت امام برشمردوادامه داد:ایشان چون کشتی نجاتی بودندکه جامعه مسلمین وملت ایران رااززیرسلطه زورگویان رهایی دادند.
حجت الاسلام والمسلمین شامی مسئول نهادنمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاههای آزاداسلامی استان زنجان نیز درابتدای این همایشضمن تجلیل از مجاهدت هاوشجاعت های امام (س)گفت:2500ساله دراین کشوراینگونه القاشده بودکه قانون گریزی وتخلف ازقانون شجاعت است .اماامام براین اندیشه خط بطلان کشیدوبااین فرهنگ غلط مبارزه کرد.
شامی درخصوص مقالات ارائه شده درهمایش افزود:63مقاله به دبیرخانه همایش واصل گردیدکه13مقاله برای چاپ درکتاب همایش موردپذیرش قرارگرفت ودراین همایش6مقاله به صورت سخنرانی ارائه می شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.