انتظار نگاه جدی تری از ناحیه مسوولان محترم دولت و بخش برنامه ریزی بودجه های استانی در این خصوص وجود دارد.

قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با ابراز امیدواری نسبت به توجه ویژه مسوولان طرح توسعه حرم مطهر حضرت معصومه (س) به مجموعه بیت امام و طرح میدان روح الله، گفت: انتظار نگاه جدی تری از ناحیه مسوولان محترم دولت و بخش برنامه ریزی بودجه های استانی در این خصوص وجود دارد.
به گزارش واحد خبر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) ، دکتر حمید انصاری که در مراسم معارفه حجت الاسلام و المسلمین حبیب الله موسوی سرپرست جدید و قدردانی از حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی سرپرست پیشین نمایندگی این موسسه در قم سخن می گفت، با گرامیداشت یاد امام راحل (ره) و دو یادگار ایشان، ضمن تسلیت ایام شهادت امام جعفر صادق(ع)، این امام همام را سیراب کننده تشنگان حقیقت، زنده کننده شریعت و سبب ماندگاری فقه شیعه و عالمان دینی دانست و اظهار داشت: سخن گفتن در باب عظمت کار و اندیشه نورانی حضرت امام خمینی(ره) که بحق بعد از ائمه اطهار(س) احیاگر راستین شریعت در عصر "نتوانستن" ها و "بن بست ایده ئولوژی ها" بود، بسیار سخت است.
وی گفت: امروز گفتمان غالب بسیاری از محافل پژوهشی، علمی ، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در متن فعالیت امت اسلامی و اردوگاه موحدان عالم متاثر از گفتمان حضرت امام (س) است و به واقع هر چه پیشتر می رویم و از دوران امام فاصله می گیریم میزان عطش جامعه اسلامی و بشر تشنه حقیقت، معنویت، صداقت و راستی به اندیشه حضرت امام ، در این هیاهوی کر کننده ادعاها، فریبکاری ها و اغواگری هایی که در عرصه حاکمیت نظام سلطه جهانی است، بیشتر می شود.
وی در ادامه چگونگی ارتباط با اندیشه ها و آرمانهای امام را دغدغه بسیاری از فعالان و حاضران در فضای سیاسی و اجتماعی کشور دانست و گفت: بی گمان اگر کسی بخواهد در نظام مقدس جمهوری اسلامی، اعتماد ملت را در هر عرصه ای از جمله عرصه انتخابات و مدیریت جلب کند، این اعتماد زمانی حقیقی، واقعی و محقق می شود که توانسته باشد نسبت خود را با خط، راه، اصول ، اندیشه ها، آرمانها، شاخصها و معیارهای مورد نظر حضرت امام تبیین کند و صداقت و پایبندی خود را به این آرمانها اثبات کند. مردم با این محک ادعاها، شعارها و عملکردها را می سنجند.
قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) ادامه داد: تاریخ سی ساله انقلاب اسلامی این مساله را به وضوح آشکار کرده که هر کجا مجموعه مدیران نظام، تصمیم گیری ها و سیاستگذاری ها در راستای راه ، سفارشات و وصایای امام عظیم الشأن بوده؛ توفیق حاصل شده و هرجا فاصله ایجاد شده، مشکلات پدید آمده است. اعتماد عمیق اکثریت قاطع ملت ایران به درستی راه امام، امروز بزرگترین سرمایه برای نظام جمهوری اسلامی است.

انصاری افزود: رهبری معظم انقلاب اسلامی ،خلف شایسته امام (ره)، که همواره منادی ترویج اندیشه های امام هستند، نیز در پیام آغاز سال و در سخنانشان در حرم مطهر امام بر توجه به وصایا و سفارشات محوری امام به عنوان راهنمای عمل نظام جمهوری اسلامی تاکید ویژه و خاص داشتند.
قائم مقام موسسه تنطیم و نشر آثار امام خمینی در ادامه گفت: طبیعی است که ترویج این اندیشه، راه ، مکتب و شخصیت، ترویج اسلام ناب و حقیقتی است که انبیای بزرگ، اولیای الهی و ائمه اطهار برای آن جانفشانی کردند.
وی با بیان اینکه پژوهشگران حوزه اندیشه امام خمینی(ره) در خدمت اردوگاهی قرار دارند که مستقیما اسلام راستین علوی و محمدی(ص) را تبیین و بازشناسی می کند، اظهار داشت: در حوزه اندیشه امام کارهای فراوانی انجام شده است اما به دلیل بی کرانگی و وسعت حوزه های فکری که حضرت امام در قله های آن ایستاده بود، جای کار، بسیار زیاد است و هنوز بخش اندکی از این اقیانوس واکاوی شده است.
انصاری ادامه داد: تشنگان حقیقت، نسل جوان، جامعه و مدیران ما به شناخت این اندیشه و راز توفیق گفتمان حضرت امام (س) در عرصه عمل و موفقیت های آن نیاز دارند. اندیشه ای که باعث شد در عصر "نتوانستن ها" یک انسان با دست خالی، تحولی را به وجود بیاورد که بزرگترین قدرتهای مسلط جهانی را به زانو درآورد.
وی با بیان اینکه روحانیت وامدار امام بزرگوار است، تصریح کرد: امام عظیم الشأن، روحانیت را از انزوا، هجران، غربت و شرایط دشوار دوران طاغوت خارج کردوامروز همین روحانیت در مسند حاکمیت یکی از مستقل ترین نظامهای بالنده فعال مهم در منطقه استراتژیک خاورمیانه قراردارد.
حمید انصاری تاکید کرد: انتظار از حوزه علمیه که خاستگاه حقیقی حرکت و جنبش و قیام امام بود و امام بزرگوار چندین دهه متوالی در این حوزه نورافشانی علمی، جهادی و اخلاقی داشتند، این است که بیش از پیش به تدریس آراء و ترویج افکار امام در جامعه از طریق تبلیغات دینی و گنجاندن واحدهای رسمی در نظام آموزشی حوزه در تمامی سطوح همت گمارد و دین خود را اداکند.
قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) اظهار داشت: بحمدالله در جلسه مشترک مسولان موسسه با آیت الله مقتدایی مدیر محترم حوزه علمیه قم ،که از شاگردان شاخص و ممتاز حضرت امام هستند، شورای مدیریت حوزه علمیه قم در خصوص گنجاندن بحث تدریس اندیشه امام و نظام فقهی ایشان در نظام آموزش حوزه آمادگی کامل خود را اعلام کرد و ما منتظر بروز و ظهور آثار این تصمیم ارزشمند هستیم
حمید انصاری افزود: تعریفی که یادگار حضرت امام از محوری ترین وظیفه موسسه داشتند، علاوه بر نظارت بر آنچه که به نام امام منتشر و تولید می شود، فراهم سازی بسترهای اولیه در عرصه های وسیعی است که بقیه اجزای نظام و عموم پیروان امام باید وارد آن شوند.
2

وی ادامه داد: باید کاری کنیم که تحقیق و تدریس اندیشه امام در کلیه سطوح موسسات و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور، هم در نظام دانشگاهی و هم در نظام حوزوی از تعریف و جایگاه متناسب با شأن معمار و بنیانگذار نظام برخوردار شود. ما خود را متولیان انحصاری اندیشه امام نمی دانیم. تنها این راه را باز می کنیم و نشان می دهیم که می توان گستره وسیع این اقیانوس را به جامعه عرضه داشت.

دکتر انصاری در ادامه با بیان اینکه منزل امام در قم کانون فریاد و خروش انسانهایی بوده است که در روزگار خفقان و ستم علیه رژیم ستمشاهی خروشیدند ، گفت: مسوولان باید توجه ویژه ای در طرح توسعه حرم مطهر حضرت معصومه (س) به مجموعه بیت امام و طرح میدان روح الله داشته باشند. اینجا کانون دفاع از میراث حقیقی شیعه و مرجعیت بوده و این خانه یادآور حقانیت و اصالت انقلاب اسلامی است. انتظار نگاه جدی تری از ناحیه ریاست محترم جمهوری و مسولین بخش برنامه ریزی بودجه های استانی در این خصوص است.
قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) ضمن تقدیر از زحمات حجت الاسلام و المسلمین عبداللهی گفت: از روز راه اندازی نمایندگی موسسه در قم ما شاهد بالندگی، توسعه بیش از پیش مجموعه و ارتقاء غنای علمی و معنوی این مجموعه بودیم. این نمایندگی از نظر توسعه فضای کاری، تجهیز مجموعه، افزایش بودجه و اعتبارات، ارتباطاتی که با بخش های مختلف حوزه برقرار شد و نهادینه کردن فعالیتها در این مراکز ، حرکت بالنده و رو به رشدی داشته است که انشاءالله از این به بعد نیز ادامه می یابد.
وی به سوابق مدیریتی، فرهنگی و پژوهشی حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله موسوی سرپرست جدید نمایندگی موسسه در قم اشاره کرد گفت: انتظار می رود با حضور ایشان و با بهره گیری از تجارب و همکاری فکری مدیران پیشین، نفسی تازه و توانی بیشتر برنمایندگی موسسه در قم دمیده شود.
انصاری در پایان گفت: بسم رب آغاز می کنیم و بسم رب ادامه می دهیم و می دانیم در جایی کار می کنیم که منسوب به کسی است که تمام عالم را محضر خدا می دانست و تکلیف الهی منشاء همه فریادها، سکوتها، تحمل ها و کارهایش بود.
در ابتدای این مراسم حجت الاسلام والمسلمین عبداللهی سرپرست پیشین نمایندگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خینی(ره) در قم در سخنانی با ارئه گزارشی از فعالیتهای پنجساله دوران مسوولیت خود گفت: اصلاح ساختار اداری، احداث ساختمان موسسه در قم برای توسعه و تجمیع فعالیتهای پژوهشی، خصوصی سازی برخی از بخشها از جمله بخش توزیع منشورات ، کوچک سازی مجموعه و تامین امنیت شغلی کارکنان از جمله فعالیتها در 5 سال اخیر بوده است.
وی در ادامه به تشریح فعالیتهای فرهنگی نمایندگی موسسه در قم پرداخت و اظهار داشت: از جمله فعالیت های فرهنگی این نمایندگی، توسعه ارتباطات با مراکز و موسسات علمی و پژوهشی، برگزاری نشستهای مشترک، برپایی چندین نمایشگاه در حوزه اندیشه امام، همکاری با ستاد سالگرد حضرت امام (ره)، برگزاری مسابقات علمی و فرهنگی، برگزاری جشنواره اندیشه جاوید با همکاری مراکز معتبر حوزوی در 30 مرکز استان کشور، حضور فعال در کنگره امام خمینی و کرامت انسان و ارائه 80 مقاله در این کنگره، راه اندازی نگارستان امام در قم و گسترش کتابخانه تخصصی امام خمینی(ره) بوده است.

رییس پیشین نمایندگی موسسه تنظیم نشر آثار امام در قم، در ادامه با اشاره به فعالیتهای این نمایندگی در حوزه آموزش، گفت: : اصلاح و تکمیل روند پیشین آموزشی در 4 رشته تخصصی و افزودن رشته تعلیم و تربیت به نظام آموزشی موسسه، پیگیری و به تصویب رساندن رشته شناخت اندیشه های امام خمینی(ره) در وزارت علوم، پیگیری و راه اندازی 4 گرایش تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد با مجوز وزارت علوم در مرکز جهانی علوم اسلامی، تهیه و ارسال سرفصل های دو دوره دکترای فقه و عرفان جهت برگزاری در پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی، گنجاندن دو واحد درسی در تمامی مقاطع حوزه، پیگیری راه اندازی رشته تخصصی امام شناسی، برگزاری 6 دوره فراگیر 6 ماهه از بین طلاب خارج فقه، 4 دوره از بین طلاب سطوح پایین ایرانی و غیر ایرانی، 2 دوره از بین مربیان تربیتی مدارس و همکاری با جهاد دانشگاهی و وزارت فرهنگ و ارشاد از جمله فعالیتهای آموزشی این نمایندگی بوده است.
وی در ادامه، حوزه پژوهش را عمده ترین حوزه کاری این نمایندگی دانست و با اشاره به وجود 3 گروه تخصصی مدیریت اندیشه های عقلی، مدیریت اندیشه های نقلی و تدوین متون درسی و وجود دو واحد خاطرات و همایشها، و پایان نامه ها گفت: در پنج سال گذشته، 44 عنوان اثر پژوهشی منتشر شده و 24 عنوان در حال چاپ است. همچنین 62 عنوان در مرحله ویرایش، 15 عنوان در حال ارزیابی و 46 عنوان اثر پژوهشی در حال تالیف است که برخی از آنها چندین جلد است.
عبداللهی ادامه داد: جمع آوری پایان نامه های مهم با موضوع امام و آماده سازی تعدادی پایان نامه بصورت کتاب، تهیه 1000 موضوع مورد تحقیق در حوزه اندیشه امام و ارائه آن به مراکز حوزوی، آماده سازی چندین جلد کتاب در حوزه اندیشه های کلامی امام، تدوین مجموعه معجم ها و کتابشناسی های جدید در علوم نقلی و عقلی و تدوین دانشنامه امام خمینی(ره) با تصویب بیش از 1367 مدخل اصلی و ارجاعی و تکمیل 550 پرونده علمی برا ی آن از دیگر فعالیتهای پژوشی نمایندگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) در قم است.
وی ضمن خوشامدگویی به حجت الاسلام موسوی گفت: در این نمایندگی زیرساخت های خوبی شکل گرفته و آمادگی یک خیز عظیم برای معرفی اندیشه های امام در تمامی حوزه ها به جامعه وجود دارد.
در این مراسم همچنین حجت الاسلام المسلمین سیدحبیب الله موسوی، در سخنان کوتاهی گفت: با توجه فعالیتهای گسترده در این موسسه شاید تصور بر این باشد که همه کارها در حوزه اندیشه امام انجام شده و دیگر کاری نمانده است. اما علی رغم اینهمه کار صورت گرفته، به دلیل گستردگی و جامعیت اندیشه حضرت امام خمینی(ره) هنوز حوزه های وسیع دیگری هست که باید بر آنها همت گماشت.
وی اظهار داشت: امام دریای بیکرانی است که هر کسی در هر حوزه ای می تواند در آن شنا کند. امیدواریم قدمی هرچند کوچک در این اقیانوس بیکرانه برداریم تا جامعه اسلامی از آثار و اندیشه های امام (ه) هر چه بیشتر بهرمند شود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.