انسان‌های کم‌ ظرفیت وقتی زر و زیور دنیا را در اختیار می‌گیرند طغیان می‌کنند.

دامن زدن به اختلافات همه چیز را بر باد می‌دهد و دین، دنیا، آبرو، افتخار و وحدت را از بین می‌برد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، به نقل از مرکز خبر حوزه، حضرت آیت‌الله مکارم‌شیرازی دیروز بعد از فریضه ظهر و عصر در بحث تفسیر سوره کهف در میان روزه‌داران در حرم مطهر حضرت معصومه (س) گفت: انسان‌های کم‌ ظرفیت وقتی زر و زیور دنیا را در اختیار می‌گیرند طغیان می‌کنند.

وی افزود: حضرت علی (ع) در شرایطی که خانه‌نشین بودند با دورانی که خلیفه تمام بلاد مسلمین شدند عبادت، لباس و غذای او تفاوتی نکرد.
معظم‌له بیان داشت: افراد کم‌ظرفیت فورا ادعای بزرگی کرده و با تمام تکبر، دنبال مقام بالایی هستند درحالی که مانند برگ درختان خشک با کوچکترین بادی خواهند لرزید.
این مرجع تقلید با اشاره به حکومت پادشاه زمان اصحاب کهف یادآور شد: بعضی از قدرت‌ها مقوایی‌اند که با نمایان شدن قدرت توخالی آنان از سوی افراد با ایمان از بین می‌روند.
ایشان مومنان را مانند کوه استوار بیان کرده و اظهار داشت: قرآن درباره اصحاب کهف می‌فرماید «آنان جوانانی بودند که به خدا ایمان آوردند ما نیز هدایتشان کردیم» این داستان پیام دارد که اگر کسی یک قدم به سوی خداوند بردارد، خدا ده قدم به او نزدیک خواهد شد.
حضرت آیت‌الله مکارم‌شیرازی با اشاره به قیام شش نفره اصحاب کهف گفت: در محیطی که بت‌پرستی شعار همه بود و هر کس که آن را قبول نمی‌کرد شاه جبار او را گردن می‌زد، قیام این اقلیت آسان نیست و قرآن می‌فرماید: «ما به آنان شجاعت داده و دل‌های آنها را محکم کردیم».
معظم‌له با بیان اینکه انسان باید اهل منطق باشد و بت‌پرستان در برابر اصحاب کهف دلیلی نداشتند افزود: نباید راه کج پدران را رفت و گفت: که آنان در شب چهارشنبه سوری آتش و ترقه‌بازی کرد‌ه‌اند و عده ای مجروح، نابینا و به قتل می‌رسیدند ما نیز باید ادامه دهیم.
ایشان با بیان اینکه مسلمان در هر کجا باشد باید شخصیت اسلامی خود را حفظ کند بیان داشت: جوانی که در دانشگاه‌های خارجی درس می‌خواند باید ایمان و عفت خود را حفظ کند.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.