از انسان کامل در قرآن، با اسامی خاص و متناسب با جایگاه‌های مختلف مانند متقین، مومنین، صالحین و عناوین دیگر تعبیر شده است.

سومین جلسه درس تفسیر آیت‌الله موسوی ‌اردبیلی با موضوع «اخلاق در قرآن» در دفتر معظم‌له در قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، به نقل از مرکز خبر حوزه، حضرت آیت‌الله موسوی ‌اردبیلی به بیان ویژگی‌های متقین پرداخت و اظهار داشت: از انسان کامل در قرآن، با اسامی خاص و متناسب با جایگاه‌های مختلف مانند متقین، مومنین، صالحین و عناوین دیگر تعبیر شده است.

معظم‌له پیرامون ویژگی‌های انسان کامل افزود: اتصال به خداوند متعال، وسعت دید و علم کامل نسبت به عالم غیب از ویژگی‌های انسان کامل است.
حضرت آیت‌الله موسوی‌اردبیلی با تاکید به اهمیت نماز در زندگی انسان‌ها خاطرنشان کرد: اولین چیزی که در فهرست واجبات دینی است و در شب اول قبر مورد سئوال قرار می‌گیرد نماز است، اما تفاوت نماز متقین با عوام در این نکته خلاصه شده که او در نمازش تمام توجه خود را به خداوند متعال جلب می‌کند، حال آنکه ما چنین نیستیم و آداب نمازمان را به خوبی رعایت نمی‌کنیم.
وی در ادامه گفت: ظرف وجودی انسان‌ها با هم متفاوت است و در متقین وسعت بسیاری دارد، زیرا انسان‌های کامل، دنیا را منحصر به آسمان و زمین نمی‌دانند و بخوبی علم و یقین دارند که جهان هستی لایتناهی است.
حضرت آیت‌الله موسوی‌اردبیلی با اشاره به اینکه تفکرات انسان‌ها و وسعت دید آنها بیانگر متقی بودن یا نبودن آنهاست اظهار داشت: عالم غیب و شهادت هر یک دارای گستردگی هستند ولی ‌جهان غیب به اندازه تفکر انسان وسیع می‌باشد که این مقیاس، بی‌حد و مرز است.
معظم‌له مساله نماز را مورد توجه قرار داده و تصریح کرد: انسان‌های کامل در نماز خود خضوع و خشوع دارند، حضور قلب آنها در حد اعلاست؛ حال آنکه ما انسان‌ها نمی‌توانیم به طور قطع و یقین بگوییم دو رکعت نماز به پا داشته‌ایم و در آن چند دقیقه، تنها توجهات خود را متوجه درگاه الهی نموده‌ایم.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.