عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت، 120 گروه رصدی متشکل از متخصص و افراد با تجربه، هلال ماه رمضان را مطابق هر سال در نقاط مشخصی از استان های مختلف کشور رصد خواهند کرد.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: فاصله زاویه‌ای هلال ماه رمضان امسال از خورشید به حدی است که کار رصد بدون مشکل و پیش از غروب جمعه 29 شعبان (30 مرداد ماه) انجام و رؤیت هلال ماه امکانپذیر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، به نقل از مهر، حجت الاسلام علیرضا موحدنژاد عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در رابطه با ویژگی های استهلال ماه رمضان امسال اظهار داشت: فاصله زاویه ای هلال ماه از خورشید نسبتا قابل توجه است و این امر باعث شده رصد امسال چندان دشوار نباشد.

وی افزود: در صورتی که ارتفاع ماه از زمین و میزان درجه آن با خورشید نیز زیاد باشد می توان انتظار رصد هلال واضحی را داشت.

حجت الاسلام موحدنژاد همچنین گفت: فاصله ماه از خورشید در تهران برای رصد هلال ماه رمضان 4 درجه است که رصد آن را دشوار می کند اما این رصد به سادگی با استفاده از ابزار امکانپذیر است.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری همچنین اظهار داشت: فاصله درجه هلال ماه از خورشید در شهرستان ها 17 درجه خواهد بود که کار استهلال در چنین نقاطی آسانتر خواهد بود.

حجت الاسلام علیرضا موحد نژاد از انجام رصد پیش از غروب خبر داد و گفت: به علت وجود این فاصله استهلال پس از غروب دشوار خواهد بود.

موحدنژاد با اشاره به اینکه گروه های استهلال برای ماه شوال و رمضان نسبت به سایر ماه های قمری بیشتر است گفت: 120 گروه رصدی متشکل از متخصص و افراد با تجربه، هلال ماه رمضان را مطابق هر سال در نقاط مشخصی از استان های مختلف کشور رصد خواهند کرد.

هر سال برای رفع هرگونه شبهه و نگرانی، گروه هایی متشکل از متخصصین به منظور رویت هلال ماه مبارک رمضان در نقاط مختلف کشور فعال می شوند تا امکان خطا و اشتباه به صفر برسد. ارتقاعات توچال و رصدخانه حضرت عبدالعظیم از جمله مناطق تهران هستند که گروه های استهلال در آنها مستقر می‌شوند. اطلاعات به دست آمده از سوی گروه های مختلف به ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری می رسد تا با بهره‌گیری از این اطلاعات دقیق و جامع، امکان اعلام دقیق فراهم شود.

موحد نژاد پیشتر از انجام استهلال در روز جمعه 30 مرداد ماه (29 شعبان) خبر داده داده بود. پیش‌بینی می‌شود روز 31 مرداد ماه نخستین روز ماه مبارک رمضان باشد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.