چنانچه سستى بکنید، کسانى که مى‏خواهند این کشور را به باد فنا بدهند، ممکن است پیروز بشوند.

یکی از ضروریات نسل امروز شناخت صحیح و دقیق افکار و اندیشه های بنیان گذار جمهوری اسلامی در پاسخ به شبهات جمهوریت و اسلامیت در تبیین نظریه جمهوری اسلامی و تفسیر نظام مردم سالاری دینی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، برخی نظرات امام خمینی (س) در مورد انتخابات و ملاک های انتخاب افراد در سمت های مختلف را جمع آوری نموده است.

امام خمینی (س) در 9 دی 1358 در جمع دانشجویان تکتونیوم تهران ملاک های ریاست جمهوری را بیان کردند.

ایشان در بخشی از سخنانشان اظهار داشتند:

"و شما جوان ها و همه قشرهاى ملت باید با بیدارى به پیش بروید. وقتى بناست که سرنوشت یک ملتى به دست خودش باشد که بحمداللَّه به اینجا رسیدید و امروز کسى به شما تحمیل نمى‏کند چیزى را و شما آزادید در اینکه سرنوشت خودتان را تعیین کنید، در این مرحله هم من امیدوارم که با روشن بینى، با تفکر، با مآل اندیشى این مراحل را طى کنید .

و من امیدوارم که اشخاصى که کاندیدا شدند براى ریاست جمهورى شما توجه کنید و کسى که از همه متعهدتر به اسلام، سوابقْ سوابقِ خوب، پیوسته به هیچ طرفى نه شرقى باشد، نه غربى باشد، نه غربزده باشد، نه شرقزده باشد، مسلمان باشد، پیرو احکام اسلام‏ باشد، ملى باشد، دلسوز به ملت باشد، خدمتگزار به ملت باشد، سوابقش خوب باشد، در رژیم سابق هیچگاه وارد نشده باشد و با اجانب پیوند نداشته باشد، از خودتان باشد و براى خودتان. اختیار دست شماست ...

من بنا ندارم که کسى را تعیین کنم. ما همین اوصاف رئیس جمهور را و اوصاف وکلایى که بعد مى‏خواهید ان شاء اللَّه تعیین کنید باید بگوییم و شما خودتان انتخاب کنید و از تفرقه و تفرق پرهیز کنید. اشخاص را هم ملاحظه سوابقشان را بکنید که قبل از انقلاب چه بوده‏اند، در حال انقلاب چه بوده‏اند، و بعد از پیروزى نسبى چه کردند و چه بودند. و پس از اینکه همه اوصافش را به دست آوردید و او را شخصى دانستید که لیاقت دارد براى یک همچو مسندى و مى‏تواند این مملکت را به طورى که خدا مى‏خواهد اداره کند تا آن حدودى که در اختیار اوست، و شخصى است که تعهد به اسلام دارد، اعتقاد به قوانین اسلام دارد، در مقابل قانون اساسى خاضع است و اصل صد و دهم ظاهرا که راجع به ولایت فقیه است، معتقد است و وفادار است نسبت به آن، یک همچو شخصى را شماها خودتان انتخاب کنید و گروه هاى مردم را هم وادار کنید که یک همچو شخصى را انتخاب کنند و از تفرقه بپرهیزند.

ممکن است که اگر شماها یا سستى کنید براى یک همچو امر مهمى و طورى باشد که به نظر بیاید که بى‏تفاوتید- اگر شد؛ بروید رأى بدهید، اگر نشد نروید- و یا گروه هاى شما با هم اختلاف پیدا بکنند، ممکن است اشخاصى که لایق این مقام نباشند به این مقام برسند. این امرى است که بسته به نظر خودتان و باید با تمام قوا جدیت کنید که سرنوشت اسلام و مسلمین را به دست کسى که لایق براى این مقام نباشد، ندهید. و من امیدوارم که با اتکال به خدا این مطلوب هم حاصل بشود. و از خداى تبارک و تعالى سلامت و توفیق و رفاه ملت را خواستارم" *2

همچنین ایشان در 11 تیر 1361 در جمع خانواده های شهدای هفتم تیر با اشاره به مسوولیت افراد در انتخابات فرمودند: "به زن و مرد و آن کسى که به حد رأى دادن قانونى رسیده واجب است این مسئله که در پاى صندوق هاى تعیین رئیس جمهور حاضر بشوند و رأى بدهند. چنانچه سستى بکنید، کسانى که مى‏خواهند این کشور را به باد فنا بدهند، ممکن است پیروز بشوند. باید همه شما، همه ما، زن و مرد، هر مکلف همان‏طور که باید نماز بخواند، همان‏طور باید سرنوشت خودش را تعیین کند. ما یک سیلى خوردیم از اشتباه، ما همه این نابسامانی هایى که الآن داریم براى اینکه اشتباه کردیم، نباید اشتباه تکرار بشود.

دنبال این باشید که یک نفر صد در صد مکتبى، اسلامى، در خط اسلام، براى ریاست جمهور انتخاب کنید. همه گروه ها و همه جمعیت ها، همه علماى بلاد و همه مردم بلاد باید در این امر حیاتى که اگر اشتباه باز بکنیم، باز بعد از چندى باید یک عزلى پیش بیاید و دوباره از سرگرفتار بشود، باز اشتباه نکنیم.

البته کارى جز شلوغکارى نمى‏توانند بکنند، لکن امروز شلوغکارى هم براى ما ضرر دارد. امروز هر قدمى که ما سست کنیم یا ساکت در یک جایى باشیم ضرر دارد براى ما. ما باید فعال باشیم، ما باید به پیش برویم. اگر ما یک قدم سست کنیم، آنها یک قدم جلو مى‏آیند. اگر یک قدم ما عقب برویم، آنها ده قدم جلو مى‏آیند. ما باید ارتشمان و ژاندارمریمان و پاسدارانمان و بسیجمان و آن کسانى که از عشایر به اینها متصل‏اند و اینها، فعالانه جلو برویم و اگر یک وقت سستى کنیم، آنها مى‏آیند جلو، اگر یک قدم عقب بگذاریم آنها مى‏آیند جلو، آنها ده قدم مى‏آیند جلو. ما باید با کمال شدت و با کمال شجاعت باید در میدان هایى که دفاع از اسلام دارید مى‏کنید. "*3

*1.صحیفه امام،ج21

*2.صحیفه امام، ج‏11

*3.صحیفه امام، ج‏15

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.