امام خمینی(ره) معتقد بودند شیعه و سنی و پیروان همه مذاهب به دلیل اشتراکات بالایی که دارند می توانند در کنار هم استراتژی واحدی را تعریف کنند تا بتوانند بر دشمنان خود پیروز شوند.

نایب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه گفت: امام خمینی(ره) خطر اسرائیل واستکبار را به مراتب بالاتر از اختلافات درونی جامعه اسلامی در بحث وحدت می دیدند
آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، اشتراکات میان جهان اسلام را در بحث وحدت به مراتب بیشتر از اختلافات انها دانست و گفت: بحث توحید، نبوت، معاد، قبله، قرآن و بسیاری از مسائل دینی جزمشترکاتی هستند که بین همه مذاهب اسلامی وجود دارد.
دبیر شورای عالی حوزه علمیه قم افزود:دشمنان جهان اسلام برای جلوگیری از ایجاد وحدت و برای اینکه بتوانند میدان دار حرکت در کشورهای اسلامی باشند روی نقاط اختلاف تاکید می کنند.
حسینی بوشهری
وی تصریح کرد: دشمنان جهان اسلام به دلیل طرح پاره ای از مباحث انحرافی سعی می کنند شکاف عظیمی میان جهان اسلام، کشورهای اسلامی، امت و علمای اسلامی ایجاد کنند.
آیت‌الله حسینی بوشهری در مورد راهکارهای تحقق عملی وحدت میان مسلمانان گفت: اگر جامعه اسلامی ما به یک درک مشترک از بحث وحدت برسد در مقابل دشمنان خود که در واقع دشمنان یک طایفه، گروه و مذهب نیستند بلکه کلیت اسلام را نشانه گرفته اند، پیروزی می شوند.
نایب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه گفت: در صورتی که ملل اسلامی به درک مشترکی از وحدت برسند با نعمت های خدادادی مختلف می توانند حرف اول را در دنیای استکباری امروز به زبان جاری کنند.
آیت‌الله حسینی بوشهری با اشاره به اتفاقات غزه و فلسطین که به دلیل توطئه های دشمنان باعث خدشه دارشدن وحدت جهان اسلام شده است، گفت: اگر وحدت بین جهان اسلام بوجود آمده بود، امروز اسرائیل نمی توانستند این بی عدالتی ها را در فلسطین انجام دهد و اگر امروز غزه مظلوم واقع شده است به دلیل اختلاف و تفرقه ای است که بین امت اسلامی وجود دارد.
وی بهترین راهکار در مقابل توطئه های دشمنان برای خدشه دار کردن وحدت جهان اسلام را بر پایی نشست ها، شناخت ظرفیت های موجود در جهان اسلام و شناخت توطئه های دشمنان دانست و تصریح کرد: ایجاد وحدت جهان اسلام باعث می شود مسلمانان برای آینده روشن گام های بلندی بر دارند.
دبیر شورای عالی حوزه علمیه قم با تاکید بر نقش تاثیر گذار حضرت امام خمینی(ره) در تحقق وحدت جهان اسلام اظهار داشت: یکی از ویژگی های برجسته امام خمینی(ره) به عنوان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران این بود که دشمن و نقشه های آنها را می شناختند لذا بحث هفته وحدت را در سالروز میلاد نبی مکرم اسلام(ص) طرح کردند.
آیت‌الله حسینی بوشهری افزود: طرح هفته وحدت در میلاد حضرت رسول(ص) از سوی امام (ره) به این دلیل بود که آن حضرت به درک قطعی رسیده بودند که اگر تفرقه بین جهان اسلام از بین نرود ما قطعا در بحث وحدت به جایی نمی رسیم.
وی خاطر نشان کرد: امام خمینی(ره) معتقد بودند شیعه و سنی و پیروان همه مذاهب به دلیل اشتراکات بالایی که دارند می توانند در کنار هم استراتژی واحدی را تعریف کنند تا بتوانند بر دشمنان خود پیروز شوند.
حسینی بوشهری
حجت الاسلام والمسلمین حسینی بوشهری افزود: امام خمینی(ره) خطر اسرائیل و استکبار را به مراتب بالاتر از یک سلسله اختلافات درونی جامعه اسلامی در بححث وحدت می دیدند در واقع استراتژی امام خمینی(ره) مبارزه با دشمنان اسلام بود.
نایب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه اذعان داشت: استراتژی امام در بحث ایجاد وحدت در جهان اسلام مبارزه با دشمنان بود چرا که ایشان می دیدند هر جا جامعه اسلامی می خواهند قدمی بر دارد، رد پای استکبار و استعمار را انجا مشاهده کرد.
مدیر اسبق مرکز مدیریت حوزه علمیه قم گفت: امام خمینی(ره) معتقد بودند تا زمانی که توطئه های دشمنان در بحث ایجاد وحدت به شکل جدی بر طرف نشود نمی توان گام جدی د رجهان اسلام در بحث پیشرفت برداریم . متاسفانه این دشمن شناسی امروز در جامعه وجود ندارد.
آیت‌الله حسینی بوشهری ادامه داد: سران بعضی از کشورهای اسلامی دشمن را به جای دوست و دوست را به جای دشمن اشتباه می گیرند و هنوز نیز براین خط و مشی خود ادامه می دهند تا زمانی که این وضعیت در میان کشورهای اسلامی حاکم باشد کشورهای اسلامی در بحث اتحاد و وحدت ره به جایی نمی برند.
وی افزود: امام خمینی(ره) معتقد بودند با وجود ظرفیت های اقتصادی، منابع انسانی و سیاسی موجود در جامعه اسلامی می توان در برابر نقشه های دشمنان موفق و پیروز شد.
آیت‌الله حسینی بوشهری در خصوص لزوم و اثرات شکل گیری سازمان های بین ملت ها و دولت های اسلامی برای تحقق عملی وحدت گفت: متاسفانه سازمان های بین دولت ها و ملت ها روزی که تاسیس می شوند با نیت خیر برای اینکه قدمی در برای حل مشکلات حامعه اسلامی ایجاد می شوند که عمدتا همان سران کشورهای اسلامی هستند و چون ویژگی آنها اشتباه گرفتن دوست به جای دشمن است، قطعا هر نوع تصمیم گیری در این سازمان ها تحت تاثیر مسائلی است که در کشورهای آنها رخ می دهد.
وی گفت: حادثه غزه زمانی پیش می آید که تحرک جدی نه در سازمان های بین المللی غیر اسلامی وجود داشت نه در سازمان های اسلامی. این عدم تحرک از سوی برخی کشورها در مورد حادثه غزه نشات گرفته از فضای جهانی و فضایی است که این کشورها در ان زندگی می کنند.
وی افزود: در بحث ایجاد وحدت و اتحاد جامعه اسلامی یک مانع جدی سر راه ملت ها وجود دارد یعنی زمانیکه تصمیم گیرنده دولت ها هستند تا رسیدن به هدف که همان اتحاد مسلمین است فاصله زیادی وجود دارد.
آیت‌الله حسینی بوشهری خاطر نشان کرد: ملت ها در محاصره دولت ها قرار دارند تا زمانی که این محاصره شکسته نشود و فضا تغییر نکند و ارتباط تنگاتنگ بین ملت ها بوجود نیاید مسئله وحدت جهان اسلام بوجود نمی آید چرا که تصمیم و ارادیه ملت ها تعیین کننده سرنوشت و آینده آنهاست.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.