اخبار مرتبط

«باشگاه مخاطبان» پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران آماده دریافت خبر، عکس، فیلم و سوژه های مخاطبان گرامی است. تمامی مخاطبان می توانند از طریق پست الکترونیکی News@jamaran.ir با جماران در ارتباط باشند. «جماران» آمادگی دارد تا نظرات مسئولان را در این مورد منعکس کند.

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - باشگاه مخاطبان: در پی سیل اخیر خوزستان عده ای از جوانان غیور و داوطلب منطقه را بصورت خودجوش و مردمی برای مساعدت و کمک رسانی به مردم در صورت هرگونه اتفاق احتمالی بسیج کرده ایم و تمام تلاش ما این بود که در صورت پیشروی آب به سوی منازل مسکونی، کمترین آسیب متوجه خردسالان،بیماران و سالمندان باشد.

با توجه به تعهدات اخلاقی و شرعی نسبت به سایر موجودات زنده از قبیل دام و احشام، باید بتوانیم در کنار سایر نیروهای امدادی در این زمینه به وظیفه خود در قبال حفاظت از آنها عمل نماییم.

سال هاست که در معضل ریزگردها با فرافکنی مسئولان امر مواجه بوده ایم و همواره با ربط دادن موضوع حل این پدیده به عوامل و متغیر های خارجی، به نوعی از انجام اقدامات فوری و ضربتی در جهت نجات جان و حفظ سلامت مردم خوزستان و جلوگیری از تخریب فاجعه بار محیط زیست در این اقلیم طفره رفته اند.

اما مسئولیت هرگونه سهل انگاری و بی برنامگی در موضوع طغیان رودخانه ها و پیش بینی های لازم برای مقابله با حوادث احتمالی و غیرمترقبه با توجه به ویژگی های جغرافیایی مناطق آسیب دیده و وجود حوزه های آبریز و سدها در داخل مرزهای کشور مستقیما متوجه وزارتخانه های ذی ربط و همچنین سازمان حفاظت محیط زیست است و اینک بهترین زمان برای آزمایش میزان تدبیر مسئولان دولتی و امیدآفرینی آنهاست.

طبیعت همچون تمامی مخلوقات خداوند بر قاعده منظم و دقیقی بنیان نهاده شده و برای خود قانونی دارد که هر گاه ما انسان ها به واسطه جهل و یا خودسری و تنگ نظری ها در این چرخه منظم دستکاری کرده و نظم و قانون آن را دستخوش تغییر نموده ایم، با واکنش قهری طبیعت مواجه شده است!

متاسفانه کسانی که خود را کارشناس و دانش آموختگان برجسته و دیگران را عوام می پندارند به بهانه های مختلفی چون توسعه و یا جلوگیری از هدر رفت آب رودخانه ها و ریزش آنها به دریا، طرح هایی را به اجرا می گذارند که در واقع دهن کجی به قانون طبیعت است،غافل از اینکه دیر یا زود چنین طرحها و پروژه هایی با خشم و قهر طبیعت روبرو می شوند.

این در حالی است که خداوند دانای متعال در حرکت و جریان رودها به سمت دریاها، وجود تالاب ها، محل آب های سطحی و همچنین نوع پوشش های گیاهی موجود در چنین اقلیم های جغرافیایی، خالق و ناظم رابطه ایی بسیار دقیق و حکیمانه است و در حقیقت این اقدامات عبث و مخرب ماست که این بلاها را باعث شده است.

باید به این نکته نیز اشاره کنم که افزایش دبی آب رودخانه های دز و کارون در چنین فصلی از سال مسبوق به سابقه و طبیعی است و اگر آسیبی متوجه کشاورزان عزیز و مردم شهر ها و به ویژه روستاهای منطقه است، این مشکل مستقیما متوجه مسئولان و برنامه ریزانی می شود که علی رغم اطلاع از احتمالات ممکن، ولی تا کنون موفق به تأمین زیر ساخت های مناسب، تجهیزات، امکانات و بهره برداری از این ویژگی های جغرافیایی و شرایط آب و هوایی در جهت توسعه پایدار و رفاه و پیشرفت منطقه نشده اند و خوزستان زرخیز و غنی از ثروت و سرمایه های طبیعی خدادادی در حال تبدیل شدن به کویری خشک و شوره زاری لم یزرع شده است.

متأسفانه شرکت های نفت و حفاری، هرگز به تناسب آسیب هایی که به محیط زیست و به سلامت و بهداشت مردم شریف خوزستان وارد کرده و می کنند به مسئولیت های اجتماعی خود عمل نکرده و می بایست در اسرع وقت و به صورت همه جانبه، حقیقی و جدی و به دور از هرگونه اقدامات نمایشی و صرفا رسانه ای، وارد میدان شده و به چندین دهه فرار از این مسئولیت و وظیفه انسانی و اخلاقی که بر پایه قواعد حقوقی و قانونی، تکلیف و وظیفه مسلم آنها نیز است پایان دهند.

نویسنده:مسعود کنعانی
فعال محیط زیست

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.