اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا این شهید والا مقام مدتی در جهت تنویر افکار عمومی دانش آموزانش در کلاس های درس کوشید و وقتی فرماندهی سپاه نقده را بر عهده داشت، با انجام فعالیت های خبری برای آگاهی بخشی به مردم تلاش کرد.
این شهید والا مقام در سال 1325 هجری شمسی در روستای 'تابیه' از توابع نقده به دنیا آمد و در اوایل دهه 1333 در روستای حسنلو به دبستان رفت؛ وی با وجود دشواری های تحصیل در آن دوران، دوره های ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت پشت سر گذاشت.
'علمی نیک' در سال 1341 به حوزه علمیه ای در قم رفت و تحصیلات حوزوی خود را آغاز کرد؛ در نخستین سال های تحصیل حوزوی خود و در متن قیام امام راحل علیه نظام شاهنشاهی قرار گرفت و مبارزات این شخصیت والامقام از همان سال 1342 در قم آغاز شد.
وی در سال 1347 با فرزند یکی از روحانیان بنام در قم ازدواج کرد ولی با وجود تاهل، مبارزاتش علیه رژیم ستمشاهی و تحصیلات حوزوی خود را ادامه داد.
پس از آن در سال 1350، شهید علمی نیک وارد دانشگاه تهران شد و در رشته زبان و ادبیات فارسی به تحصیل پرداخت؛ او پس از سه سال و در سال 1353 با معدل الف از این رشته فارغ التحصیل شد.
وی که در سال 1355 به استخدام آموزش و پرورش نقده درآمده بود در بین سال های 1355 تا 1357 بارها دستگیر شد و تحت شکنجه قرار گرفت و در مبارزات مردم این منطقه علیه رژیم ستمشاهی نقش بسزایی داشت.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همت شهید 'علمی نیک' در نقده راه اندازی و پس از آن به همت وی نهادهای فرهنگی از جمله حزب جمهوری اسلامی، جهاد سازندگی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و بنیاد شهید انقلاب اسلامی در این شهرستان پایه ریزی شد.
فعالیت های خبری این شهید در قالب خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز طی آن سال ها در این شهرستان آغاز شد اما وی در عملیات پاکسازی شهر اشنویه در تاریخ چهارم تیر 1359 در منطقه 'نلیوان' بر اثر برخورد با مین ضدتانک و انفجار نارنجک های همراه به شهادت رسید.
پیکر شهید 'رجبعلی علمی نیک' در گلزار شهدای شهر نقده به خاک سپرده شده و در بخشی از وصیت نامه شهید رجبعلی علمی نیک آمده است: 'جهت استقرار کامل جمهوری اسلامی و استحکام هر چه بیشتر احکام و جهت شهادت در راه اسلام و قرآن به اشنویه اعزام و در صورت شهادت که نهایت آرزوی اینجانب می‏باشد، پدر و همسر و فرزندان و مادر و برادرانم و خواهران خویش را به صبر دعوت می‏کنم.'
مدیرکل بنیاد شهید آذربایجان غربی نیز در خصوص این شهید بزرگوار گفت: شهید 'علمی نیک' از جمله شخصیت های والامقامی است که همواره در راستای دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی گام برداشت.
مهدی فعال افزود: این شهید والامقام در بحبوحه انقلاب اسلامی، معلم آموزش و پرورش بود و سال ها در راستای تنویر افکار دانش آموزان و نسل انقلابی آن زمان کوشید.
وی اضافه کرد: پس از آن نیز شهید علمی نیک سپاه پاسداران نقده را فرماندهی کرد و سپس به عنوان خبرنگار در این شهرستان به فعالیت پرداخت.
وی ادامه داد: این شهید بزرگوار، در لباس مختلف برای نشان دادن اهداف پلید دشمنان انقلاب و نظام اسلامی تلاش کرد و در این مسیر نیز به شهادت رسید.
8137/3072
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.