اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، همایون هاشمی روز جمعه در جمع مددکاران بهزیستی و فعالان اجتماعی تکاب با اشاره به عوامل پیشگیرانه در توسعه این شهرستان افزود: علاوه بر بی مهری های دستگاه های اجرایی استانی در تخصیص اعتبارات، نبود انسجام و یکپارچگی در میان مردم، بی توجهی به فعل خواستن و وجود برخی اختلافات از مهمترین موانع اجتماعی توسعه تکاب است.
وی بیان کرد: برای توسعه و پیشرفت تکاب باید پیش از هر اقدامی این موانع اجتماعی رفع شده و مناسبات، روابط و اخلاق شهری و مدنی مردم اصلاح شده و با پرهیز از اختلافات و شقه شقه کردن شهر به سمت آرمان گرایی مثبت و ارتقای یکپارچگی عمومی برویم.
وی با بیان اینکه روان شهر تکاب نا آرام است و برای طی کردن مسیر توسعه به یک نشاط بارور نیاز دارد، ادامه داد: مردم و مسوولان این شهرستان باید با واقع گرایی و برنامه ریزی، فعل خواستن را به یک جریان تبدیل کرده و مانع از نهادینه و فراگیر شدن برخی خصوصیات نامطلوب اجتماعی از جمله تفرقه و بی تفاوتی شوند.
نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: باید بررسی کنیم چه اتفاقی افتاده که شهرستان تکاب در این 40 سال توسعه نیافته و از دیگر شهرها نیز عقب مانده است اما در این مدت مناسبات و روابط و درهم تنیدگی اجتماعی و تلاش همگانی برای موفقیت کم رنگ شده و به جای آن تحمل نکردن یکدیگر رواج یافته است.
وی با اشاره به ظرفیت های بالقوه تکاب در بخش های مختلف بیان کرد: برای توسعه تکاب باید علاوه بر معادن در سایر بسترها از جمله گردشگری و صنایع دستی و کشاورزی و دامپروری سرمایه گذاری صورت بگیرد.
هاشمی با بیان اینکه علاقه به سرمایه گذاری در تکاب باید افزایش یابد، گفت: سالانه 600 تن عسل در تکاب تولید می شود و راه اندازی یک واحد تولیدی بسته بندی عسل با 3 میلیارد ریال سرمایه گذاری در این شهرستان توجیه اقتصادی داشته و موجب اشتغال جوانان خواهد شد.
به گزارش ایرنا، در چند سال اخیر معادن و کارخانه های طلا و صنعت گردشگری و صنایع دستی به عنوان دو محور توسعه شهرستان تکاب مطرح شده است.
شهرستان تکاب دارای 2 معدن بزرگ طلا در مناطق زرشوران و آقدره با ذخیره بیش از یکصد تن طلا است.
هم اینک 4 واحد تولید و فرآوری طلا با یکهزار و 800 نفر نیروی کار در کنار معادن بزرگ طلا فعالیت می کنند.
معدن طلای زرشوران از بزرگترین معادن طلای کشور و کارخانه تولید و فرآوری طلای زرشوران نیز به عنوان بزرگترین واحد صنعتی فرآوری طلا در خاورمیانه مطرح است.
همچنین شهرستان تکاب با دارا بودن ذخایر غنی معادن سنگ های زینتی و ساختمانی به عنوان قطب معدنی در استان آذربایجان غربی شناخته شده و هم اینک 23 معدن سنگ نیز در این شهرستان فعال هستند.
علاوه بر این مجموعه میراث جهانی و گردشگری تخت سلیمان که در 45 کیلومتری شمال شرقی تکاب واقع شده و در سال 1382 در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده از مهترین آثار تاریخی کشور است که ظرفیت مهم و بستری مناسب برای توسعه صنعت گردشگری این شهرستان است.
این محوطه تاریخی سالانه پذیرای بیش از 50 هزار گردشگر داخلی و خارجی است اما از زیرساخت های گردشگری از جمله راه های دسترسی مناسب بهره مند نیست.
چمن متحرک چملی گل ، آبشار دوقلوی قینرجه، زندان سلیمان، مجموعه چشمه های آبگرم احمد آباد و قینرجه، کاخ ها و خانه های اربابی از سایر آثار طبیعی و تاریخی شهرستان تکاب است.
شهرستان تکاب با 80 هزار نفر جمعیت در منطقه ای کوهستانی در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و سالهاست از مشکلات و کمبودهای عمده در بخش های مختلف از جمله راه های دسترسی نامناسب رنج می برد.
7514/3093/2093
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.