اخبار مرتبط

رضا جهینی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حجم ورودی آب به مخزن سد مهاباد یک متر مکعب در ثانیه است در حالی که این رقم در زمان مشابه سال گذشته صفر بود.
وی با اشاره به اینکه امسال 390 میلی متر بارندگی در شهرستان مهاباد ثبت شده است، بیان کرد: با این بارش ها و آورده رودخانه های اقماری، ارتفاع آب سد مهاباد از سطح دریاهای آزاد به یکهزار و 354 متر رسیده است.
وی سهمیه بخش کشاورزی از آب سد مهاباد را 95 میلیون متر مکعب اعلام کرد و ادامه داد: امسال 31 میلیون متر مکعب آب سد در 2 مرحله برای مصارف کشاورزی این شهرستان رها شده است.
وی اضافه کرد: از ابتدای امسال، هشت میلیون متر مکعب برای بخش شرب در اختیار شرکت آب و فاضلاب شهری مهاباد قرار گرفته و اسفندماه سال گذشته نیز 13 میلیون متر مکعب برای احیای دریاچه ارومیه رها شده است.
جهینی با اشاره به اینکه پنج هزار و 361 حلقه چاه این شهرستان بدون پروانه بهره برداری است، گفت: 10 حلقه چاه حفر شده غیرمجاز در سال جاری شناسایی و مسدود و در همین رابطه سه دستگاه حفاری غیر مجاز نیز به مقام های قضایی تحویل داده شده است.
وی همچنین با تاکید بر ممنوع بودن شنا کردن در تأسیسات آبی و سد مهاباد گفت: هر سال همزمان با فرا رسیدن فصل تابستان تعدادی از شهروندان بدون توجه به علائم و تابلوهای هشدار دهنده مبادرت به شنا در داخل سد مهاباد، کانال ها و تأسیسات آبی می کنند که این موضوع خطرات جانی و احتمال غرق شدن را به همراه دارد بر این اساس شناکردن در سد مهاباد ممنوع است.
به گزارش ایرنا سد مهاباد یکی از سدهای بزرگ آذربایجان غربی و جزو 10 سد پرآب کشور است؛ جاده‌های ارتباطی مهاباد به سردشت و پیرانشهر از حاشیه دریاچه این سد زیبا عبور می کند و محلی برای اطراق گردشگران به شمار می رود.
شهرستان مهاباد با حدود 237 هزار نفر جمعیت و بیش از 81 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی در جنوب آذربایجان غربی واقع است.
3093/2093
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.