اخبار مرتبط

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از صرفه جویی 99 میلیون متر مکعبی مصرف اب در بخش کشاورزی حوزه ابریز دریاچه ارومیه با اجرای سیستم های نوین ابیاری خبرداد.

به گزارش ایسنا منطقه اذربایجان غربی اسمعیل کریم زاده در جمع خبرنگاران افزود: تا کنون از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه در حدود 12 هزار و 826 هکتار ازاراضی کشاورزی واقع در حوزه ابریز دریاچه ارومیه به سیستم ابیاری تحت فشار تجهیز شده است و در 4963 هکتار از اراضی نیز شبکه های فرعی ابیاری و زهکشی و 474 کیلومتر از اراضی نیز انتقال اب با لوله انجام گرفته است .

وی خاطر نشان کرد: این میزان اب صرفه جویی شده به اندازه ذخیره اب یک سد 100 میلیون متر مکعبی است که اگر اعتبارات ابلاغی به موقع تخصیص یابد ما می توانیم ، تعهدات خود را در خصوص کاهش 40 درصدی مصرف اب در بخش کشاورزی حوزه ابریز دریاچه ارومیه را هر چه سریعتر اجرایی کنیم و حق ابه بخش کشاورزی را به سوی دریاچه ارومیه رها سازی کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۵۷ هزار هکتار از ۳۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم های آبیاری نوین مجهزشده است که حدود 80 درصد این اراضی در 9 شهرستان واقع در حوزه ابریز دریاچه ارومیه واقع شده است.

وی همچنین با اشاره به تهیه نقشه کاداستر اراضی کشاورزی در سطح 250 هزار هکتار ازاراضی استان یاد اور شد : تهیه و اجرای نقشه کاداستر اراضی زراعی و باغی در شهرستان های حوزه ابریز دریاچه ارومیه نیز منجر به سرمایه گذاری مفید ، الگوی کشت مناسب و ایجاد بانک اطلاعتی کشاورزی در اراضی زراعی و باغی شده و مسئولان را در اجرای برنامه های اساسی و اولویت دار و کمک به کنترل و کاهش مصرف اب در بخش کشاورزی در حوضه ابریز دریاچه ارومیه یاری می کند.

کریم زاده تصریح کرد: در راستای اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی از سال 93 تا کنون باید اعتباری در حدود 282 میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان تخصیص می یافت که از این میزان اعتبار تنها 27 و نیم درصد تا کنون پرداخت شده است .


انتهای پیام انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.