اخبار مرتبط

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار آذربایجان غربی از خرید بیش از یک میلیون تن چغندر از کشاورزان استان خبرداد.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی آذربایجان غربی، نادر صفر زاده در جلسه پیگیری مسائل چغندر قند استان که با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی و سایر اعضای جلسه در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در سال جاری عقد قرارداد خرید کارخانجات قند استان با کشاورزان در حدود ۱.۵ میلیون تن است که با توجه اینکه امسال با مازاد تولید این محصول در استان مواجه هستیم پنج کارخانه قند استان تعهد کرده اند ظرفیت جذب خود را تا حدود 400 هزار تن برای تحویل مازاد تولید این محصول در استان افزایش دهند .

وی افزود: اولویت کارخانه های قند استان برای خرید تضمینی چغندر قند، با کشاورزان طرف قرارداد بوده و در صورت وجود شرایط آب و هوایی مناسب، نسبت به خرید از چغندرکاران آزادکار اقدام خواهند کرد.

وی ادامه داد: برای سال های آتی هم با توجه به بحران کم آبی دریاچه ارومیه باید به گونه ای برنامه ریزی شود که میزان چغندرقند استان صرفا جهت تامین ماده اولیه پنج کارخانه چغندرقند داخل استان تولید شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار آذربایجان غربی بر لزوم تسریع در ساماندهی خرید چغندر قند مازاد بر ظرفیت کارخانه های قند استان تاکید کرد و گفت : کشاورزان باید با توجه به بحران کم آبی دریاچه ارومیه در جهت مدیریت مصرف آب در مزارع چغندرقند استان اهتمام ویژه ای داشته باشند.

اسمعیل کریم زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با بیان اینکه محصول چغندر قند 30 درصد از محصولات زراعی تولیدی استان را شامل می شود ، گفت :امسال پیش بینی می شود درحدود ۶۱ و نیم تن محصول در واحد سطح از مزارع چغندر قند استان برداشت شود.

وی به قیمت خرید تضمینی چغندر قند اشاره و اظهار کرد: قیمت خرید تضمینی با عیار16 درصد ، 3091ریال تعیین شده که با افزایش یا کاهش یافتن عیاربه ازای هرکیلوگرم آن قیمت تغییر می یابد.

کریم زاده خاطر نشان کرد: پنج کارخانه قند در شهرستان های ارومیه، خوی، نقده، پیرانشهر و میاندوآب فعالیت می کنند. که از ده شهریور ماه سال جاری این کارخانه ها اقدام به تحویل چغندر قند تولیدی کشاورزان نموده اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اظهار کرد : از ابتدای فصل برداشت چغندر قند در استان تا کنون نزدیک به 120 هزار تن از محصول چغندر کاران توسط کارخانجات قند استان تحویل گرفته شده است.


انتهای پیام انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.