اخبار مرتبط

جلیل جباری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این گردشگران از اماکن دیدنی شهرستان های ارومیه، تکاب، ماکو، خوی، مهاباد و چالدران از جمله تخت سلیمان تکاب، قره کلیسای چالدران، بازار و مسجد جامع ارومیه و شمس خوی بازدید کرده و با زیبایی های آنها آشنا شدند.
وی اضافه کرد: از آغاز سفرهای تابستانی 37 هزار اقامت در هتل ها و مهمانسراهای آذربایجان غربی ثبت شده است.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای ساخت موزه های جدید در آذربایجان غربی خبر داد و اظهار کرد: موزه تاریخ طبیعی دانشگاه ارومیه، موزه تاریخ طب، موزه کودک، موزه دفاع مقدس و موزه صلح سردشت از جمله این موزه هاست.
وی به وضعیت صنایع دستی آذربایجان غربی نیز پرداخت و ادامه داد: از 366 رشته موجود در کل کشور، 40 رشته صنایع دستی در استان وجود دارد و شاغلان این حرفه از بیمه نیز بهره مند شده اند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اعطای تسهیلات کم بهره توسط صندوق کارآفرینی امید، آموزش های حرفه ای شاغلین صنایع دستی را از جمله برنامه های میراث فرهنگی در حوزه صنایع دستی عنوان کرده و گفت: سالانه باید پنج درصد از هنرمندان صنایع دستی شناسایی و به دوره های آموزشی معرفی شوند.
جباری با اشاره به ثبت آثار و ابنیه تاریخی گفت: در سال گذشته 39 قلم اشیای تاریخی، 10 اثر تاریخی، گلزارهای شهدای اشنویه و پلدشت در فهرست آثار ملی و دفاع مقدس به ثبت رسید.
وی با بیان اینکه امسال 21 بنای تاریخی به خاطر ویژگی های ملی خود به ثبت می رسند، گفت: مرمت بناهایی چون مسجد جامع و آبنمای اصلی حیاط اصلی، گنبد خانه و شبستان آن، مدرسه 22 بهمن، مدرسه چمران، پل تاریخی باراندوز، بازار تاریخی ارومیه به عنوان قلب تپنده این شهر، مرمت هفت کلیسا، قلعه عسگر آباد و مرمت مسجد سردار در ولویت قرار گرفته اند.
وی همچنین از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و مراسم جهانی قره کلیسا نیز خبرداد و افزود: از پنجم تا ششم مرداد ماه مراسم جهانی قره کلیسا برای نشان دادن امنیت کامل در ایران به مردم دنیا در شمال استان برگزار می شود.
به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی از جمله استان های برخوردار از میراث فرهنگی در کشور است به طوری که بیش از هزار و 400 میراث ملی و 2 میراث جهانی در آن وجود دارد.
8135/2093** حبرنگار: شهین بیدادرس ** انتشاردهنده: صابر چهرقانی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.