اخبار مرتبط

داریاووش عزیزیان روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه قدمت برگزاری این مراسم به زمان ساخت کلیسا برمی گردد، گفت: این آئین دارای چندین بخش از جمله راز و نیاز، دعا و عشای ربانی است و پس از آن گوشت قربانی پخته شده و در میان شرکت کنندگان توزیع می شود.
وی ادامه داد: بسیاری از آشوریان و ساکنان روستاهایی که اکنون مهاجرت کرده و در خارج از کشور سکونت دارند نیز برای شرکت در این مراسم به ارومیه سفر می کنند.
وی با اشاره به اینکه امسال تعداد بیشتری از هموطنان آشوری مقیم کشورهای خارجی در این مراسم حضور دارند، افزود: یکی از این مراسم ها شب گذشته در کلیسای حضرت ماردانیال روستای ' آده ' در ارومیه برگزار شد که قدمتی هزار ساله دارد.
کشیش عزیزیان ادامه داد: این مراسم در کشور عراق و تمامی کشورهایی که تابع کلیسای شرق آشور هستند نیز به صورت همزمان برگزار می شود.
به گزارش ایرنا عضو انجمن آشوریان ارومیه نیز بر این باور است که این مراسم گرامیداشت در سالروز وفات و شهادت قدیسان کلیساها برگزار می شود و از 2 بعد روحانی و اجتماعی برخوردار است.
به گفته ژاک بت کلیا، بعد روحانی شامل دعا و نیایش، نذرکردن و قربانی کردن و پخش غذای نذری است اما در بعد اجتماعی آن نیز که عصر این روز اتفاق می افتد، آشوریان در محوطه کلیسا یا در مکانی دیگر برای دید و بازدید تجمع می کنند.
وی اظهار کرد: این تجمع که پس از مراسم معنوی برگزار می شود، فرصتی برای مشورت و چاره اندیشی در خصوص رفع برخی کمبودهای جامعه آشوریان و تسهیل روند فعالیت انجمن هایی مثل انجمن خیران به شمار می رود.
وی ادامه داد: پس از برگزاری مراسم معنوی و دعا و نیایش در کلیسا و گرامیداشت مقام قدیس کلیسا، فرصتی همراه با محبت و معنویت به وجود آمده و آشوریان در فضایی توام با صفا و صمیمت همدیگر را ملاقات می کنند و به نوعی این ملاقات ها موجب شادی بیشتر در بین آنان می شود.
بت کلیا اضافه کرد: هموطنان آشوری که ساکن این روستاها بوده اند و هم اکنون در کشورهای خارجی زندگی می کنند چند روز مانده به این مراسم تمامی برنامه های خود را تعطیل کرده و خود را برای رسیدن به این آئین آماده می کنند.
وی افزود: مراسم گرامیداشت قدیسان کلیساها از زمان تاسیس کلیساها وجود داشته و هنوز هم ادامه دارد و تنها در برهه ای از زمان، تحولات سیاسی مانع برگزاری این مراسم شده است.
عضو انجمن آشوریان ارومیه افزود: برخی از این کلیساها قدمتی 400 ساله، 500 ساله یا بیشتر دارند و در جمهوری اسلامی این مراسم همواره با آزادی کامل برگزار شده است.
به گزارش ایرنا، مراسم گرامیداشت قدیسان کلیساها شب گذشته در کلیساهایی چون کلیسای حضرت ماردانیال که در روستای ' آده ' بزرگ و بر روی یک تپه باستانی متعلق به هزاره اول قبل از میلادی قرار دارد، برگزار شد؛ این کلیسا که از سنگ های رسوبی گندمی رنگ ساخته شده، مربوط به دوره ساسانی است.
علاوه بر این کلیسای مارسرگیز(کلیسای مارسرکیس) که در دامنه کوه سیر و پنج کیلومتری غرب ارومیه قرار گرفته، میزبان این مراسم است؛ این کلیسا در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۵۴ شمسی با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
8135 /3072
** خبرنگار: شهین بیدادرس ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.