اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا حجت جباری روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تراز دریاچه به دلیل آبگیری در فصل های زمستان و بهار بالا می رود اما همزمان با گرم شدن هوا و کم شدن ورودی آب به دریاچه، شاهد کاهش تراز و تبخیر آب دریاچه ارومیه هستیم.
وی از کاهش آب ورودی به دریاچه ارومیه طی ماه جاری خبر داد و افزود: در حال حاضر با توجه به قرار گرفتن در فصل کشاورزی و استفاده از آب رودخانه ها برای مصارف زراعی، میزان ورود آب به دریاچه ارومیه کاهش یافته است.
وی با اشاره به وضعیت کنونی تالاب‌های فصلی و دائمی اطراف دریاچه ارومیه، افزود: بیشتر تالاب های استان همچون تالاب آق گل در ماکو، فصلی است و در زمان بهار آبگیری می شود و تا اواخر تابستان شاهد خشک بودن آنها هستیم اما برخی تالاب ها نیز مانند تالاب سولدوز دائمی و در طول سال پر آب است.
وی ادامه داد: تالاب‌های دیگر استان مانند دریاچه ارومیه وضعیت مشابهی دارد و با گرم شدن هوا و تبخیر آب تراز آنها کاهش یافته و در فصول دیگر با افزایش بارندگی، تراز نیز افزایش می یابد.
جباری در رابطه با آخرین تراز دریاچه ارومیه تا یک هفته گذشته، گفت: تراز دریاچه ارومیه تا هفته گذشته یکهزار و 270 متر و 99 سانتی متر بود که نسبت به کمترین تراز ثبت شده برای دریاچه ارومیه بیش از 90 سانتی متر افزایش یافته است.
به گزارش ایرنا، حجم آب دریاچه ارومیه با تدبیر دولت روحانی از 500 میلیون مترمعکب در دوران بحرانی و زمان آغاز به کار دولت یازدهم به 2.5 میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده است.
ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این ستاد کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کرد.
412 کیلومتر لایروبی رودخانه های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و 200 چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در 6 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی از اقدام های زودبازده دولت یازدهم برای تثبیت وضعیت این دریاچه بوده است.
دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است تا ظرف مدت 10 سال به سطح تراز اکولوژیک خود برسد و یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش 40 درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تامین تا سر مزرعه است.
در سال های 93 و 94 در مجموع 414 کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی اتیلنی به اجرا درآمده و 12 هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان های آذربایجان غربی که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، تحت پوشش انتقال آب مدرن قرار گرفته است.
طرح تشکیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان نیز در راستای اجرای مصوبه های ستاد احیای دریاچه ارومیه در زمان حاضر 68 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
تصفیه خانه گلمان که از دیگر طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای نگین آبی آذربایجان است، در سال جاری به بهره برداری می رسد و سالانه 2.5 میلیون مترمعکب آب به دریاچه ارومیه روانه می کند.
تاکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه 100 میلیارد ریال برای مقابله با ریزگردهای این دریاچه هزینه کرده است.
3214/3072
** خبرنگار: شاهین سپهراد ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.