• کدخبر: 636661
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

عباس عراقچی روز چهارشنبه در گفت و گویی کوتاه با خبرنگاران در فرودگاه ارومیه با بیان اینکه وزارت امور خارجه درصدد کمک به حفظ ذخایر آبی کشور در کنار سایر وزارتخانه هاست، اظهار کرد: این وزارتخانه درصدد همکاری، کسب تجربه و جذب منابع مالی سازمان های بین المللی برای احیای دریاچه ارومیه است.

وی با اشاره به جلب همکاری کشورهایی چون ژاپن، ایتالیا و استرالیا برای احیای دریاچه ارومیه، ادامه داد: روند انجام تحقیقات در ارتباط با شرایط اقلیمی و بررسی مشکلات دریاچه ارومیه توسط سازمان های بین المللی ادامه دارد و در آینده نزدیک اقدامات عملی در این خصوص آغاز می شود.

وی هدف از سفر یک روزه اش به آذربایجان غربی را بازدید میدانی از دریاچه ارومیه و بررسی مشکلات مربوط به آن عنوان کرد.

استاندار آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه آب دریاچه ارومیه نسبت به کمترین تراز ثبت شده آن ۸۵ سانتیمتر افزایش یافته است، گفت: اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه سبب شده است تا با وجود کاهش بارندگی ها، آب این دریاچه تثبیت شود.

قربانعلی سعادت با بیان اینکه تثبیت آب دریاچه ارومیه موفقیت ارزشمندی برای ستاد احیا به شمار می رود، افزود: قبل از آغاز عملیات اجرایی در ستاد احیای دریاچه ارومیه، هر سال تراز آبی این دریاچه حدود ۴۰ سانتیمتر کاهش یافته است.

سید عباس عراقچی به همراه مدیران کل برخی از دستگاه اجرایی و به منظور بازدید میدانی از طرح های احیای دریاچه ارومیه عازم مناطق حوضه آبریز دریاچه شد.

حجم آب دریاچه ارومیه با تدبیر دولت روحانی از ۵۰۰ میلیون مترمعکب در دوران بحرانی و زمان آغاز به کار دولت یازدهم به بیش از ۲.۵ میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده است.

ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های ۴۴ گانه نهایی برای احیای دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این ستاد کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کرد.

۴۱۲ کیلومتر لایروبی رودخانه های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و ۲۰۰ چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی از اقدام های زودبازده دولت یازدهم برای تثبیت وضعیت این دریاچه بوده است.

دریاچه ارومیه در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است ظرف مدت ۱۰ سال به سطح تراز اکولوژیک خود یعنی یکهزار و ۲۷۴ متر از سطح آب های آزاد برسد.

یکی از مهمترین مصوبه های این ستاد کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز این دریاچه به واسطه انتقال آب با لوله های پلی اتیلنی از منبع تامین تا سر مزرعه است.

در سال های ۹۳ و ۹۴ در مجموع ۴۱۴ کیلومتر عملیات انتقال آب با لوله پلی اتیلن به اجرا درآمده و ۱۲ هزار هکتار از زمین های کشاورزی شهرستان های آذربایجان غربی که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع شده، تحت پوشش انتقال آب مدرن قرار گرفته است.

همچنین طرح تشکیل و تجهیز شبکه سنجش منابع آب سطحی و زیرزمینی استان در راستای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه ۶۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

تصفیه خانه گلمان که از دیگر طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه برای احیای نگین آبی آذربایجان است، در سال ۹۶ به بهره برداری رسیده و سالانه ۲.۵ میلیون مترمعکب آب به دریاچه ارومیه روانه می کند.

تاکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه ۱۰۰ میلیارد ریال برای مقابله با ریزگردهای این دریاچه هزینه کرده است.

 

46

 

 

انتهای پیام
  • کدخبر: 636661
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.