اخبار مرتبط

فرهاد سرخوش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر اینکه 82 سردهنه بر روی رودحانه های اصلی حوضه آبریز احداث شده است، افزود: در سایه این اقدامات علاوه بر مدیریت سیلاب، آب قابل توجهی به دریاچه هدایت شد.
وی اعلام کرد: هم اکنون وسعت دریاچه ارومیه بیش از 2 هزار و 855 کیلومترمربع بوده و ارتفاع آب این دریاچه در مقایسه با سال گذشته 59 سانتی متر افزایش داشته است.
وی با بیان اینکه قبل از تشکیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار داشت: میزان آب دریاچه ارومیه در شرایط عادی 13 میلیارد و 333 میلیون مترمکعب بود و در حال حاضر این زیست بوم حدود 10 میلیارد مترمکعب با آن وضعیت فاصله دارد.
«سرخوش» بیان کرد: برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه با جدیت و با همکاری دستگاه های اجرایی دنبال می شود تا تمام طرح ها طبق برنامه ابلاغی به بهره برداری برسد.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
3072/9918
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.