اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا این شهرستان به دلیل موقعیت خاص آب و هوایی و خاک مرغوب از سکونتگاه های اولیه و تمدن ساز بشری بوده و آثار این سکونت همچنان در این منطقه قابل رویت است.
قلعه اورارتویی بسطام با داشتن تاریخ 2 هزار و 800 ساله یکی از این سکونتگاه ها و آثار فاخر بشری محسوب می شود؛ این قلعه تاریخی در بالای یک کوه سخت که قسمت جنوب آن کاملا دست نیافتنی بوده و قسمت شمالی آن با استفاده از سنگ چین های بزرگ استحکام یافته، ساخته شده است.
اولین پایگاه اورارتوشناسی کشور نیز در کنار این قلعه تاریخی راه اندازی شده است که اهمیت این منطقه برای گردشگران علاقه مند به تاریخ باستان را بیش از پیش مشخص می کند.
روستای تاریخی و زیبای «چورس» با قدمتی هشت هزار ساله هم از توابع این شهرستان است؛ آبادی پر رمز و رازی که چندی پیش باستان شناسان ایرانی و اتریشی در کاوش های تپه «آناقیزلی» این روستا به آثار مربوط به سکونت انسان در دوره نوسنگی دست یافتند.
«مسجد قرمز» و «بوزخانه» نیز از جمله آثار فاخر این روستا به شمار می رود که میعادگاه دوست داران فرهنگ و تاریخ آن است؛ مسجد قرمز این روستا با 450 مترمربع زیربنا و داشتن چهار ستون سنگی یک پارچه و 9 گنبد آجری از بناهای مهم مربوط به دوره صفویه است.
پل «دوقوز گوز کسیان» هم بر روی رودخانه آغ چای و در امتداد جاده ابریشم قرار دارد و بنای موجود آن در اواخر دوره قاجار بر روی پایه های یک پل قدیمی مربوط به دوره ساسانی ساخته شد.
این پل که بزرگ ترین پل سنگی آذربایجان غربی به شمار می رود، 70 متر طول، پنج متر ارتفاع، چهار متر عرض و 9 دهنه دارد.
بازدید از بازار و ارزانسراهای چایپاره و همچنین تکیه گاه حضرت ابوالفضل (س) و سد آغ چای این شهرستان هم در سفر به این شهرستان نباید فراموش شود.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چایپاره نیز وجود 27 اثر ثبت ملی را نشان از ظرفیت گردشگری این شهرستان می داند و معتقد است که قلعه بسطام، مسجد سرخ روستای چورس و حاشیه رودخانه آغ‌چای در محدوده روستای بسطام و قورول سفلی از اهمیت گردشگری بسیاری برخوردار است.
غلام شیرزاده با بیان اینکه در نوروز پارسال 2 هزار و 500 نفر از آثار تاریخی چایپاره بازدید کردند، افزود: امسال 2 هزار و 750 نفر تا روز 11 فروردین ماه از آثار تاریخی این شهرستان بازدید کردند که بیشترین بازدیدها از اثر تاریخی قلعه بسطام و آثار تاریخی روستای چورس بوده است.
وی با بیان اینکه برای ایجاد واحدهای بوم گردی در چایپاره نیز تدابیری اندیشیده شده، ادامه داد: راه اندازی واحد بوم گردی در روستای بسطام در دستور کار قرار دارد و در روستای تیرکندی در هفت کیلومتری چایپاره هم در دست اقدام است.
به گزارش ایرنا با انجام نخستین فصل کاوش تپه «آناقیزلی» روستای چورس از 13 تا 25 مهر سال 1395، آثار باستانی هشت هزار ساله شامل ابزارهای سنگی از جمله تراشه سنگ و تیغه های سنگی از نوع گرانیت، چخماق و اکسیدین به دست آمد.
سفال های قرمز و براق و منقوش متعلق به دوره اورارتویی در محوطه این تپه کشف شد که بیانگر وجود شهری در این دوره و روستایی در دوره نوسنگی است.
مهمترین هدف در این فصل اجرای مطالعه های ژئومغناطیسی بود تا ظرفیت منطقه برای مطالعات و کاوش های باستانشناسی تخمین زده شود.
کاوش در محوطه ای به وسعت هشت در هشت متر انجام و در لایه اول باستان شناسی دیوارهای سنگی به قطر 170 سانتی متر مربوط به دوره اورارتویی مشاهده شد اما به علت پایان فصل کاوش این اقدام ناتمام ماند.
3072/7125
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.