اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا بهزاد شیرپنجه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه طی این مدت بیش از 430 میلیمتر بارش در این حوضه ثبت شده است، بیان کرد: بارندگی ها تاثیر مثبت و بسیار قابل توجهی در بهبود وضعیت پارک ملی دریاچه ارومیه داشته است.
وی اظهار داشت: پیش بینی می شود در صورت نرمال بودن میزان بارندگی به ویژه در فصل بهار و همچنین ذوب شدن ذخایر برفی، میزان آب وارده به دریاچه تا اواخر بهار بیش از پیش افزایش یابد.
وی اضافه کرد: از آثار مثبت افزایش آب دریاچه در روزهای گذشته برقراری امکان استفاده از قایق بین جزایر و سواحل جهت تردد است که به دلیل عمق بسیار کم آب دریاچه امکان تردد بین جزایر مقدور نبود.
رییس اداره پارک ملی دریاچه ارومیه با بیان اینکه حجم آب موجود در این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک میلیارد و 140 میلیون مترمعکب افزایش یافته است، گفت: طبق آخرین پایش، حجم فعلی دریاچه ارومیه در سایه بارندگی های اخیر به سه میلیارد و 130 میلیون مترمکعب رسید.
شیرپنجه با اعلام اینکه وسعت این دریاچه نیز نسبت به زمان مشابه سال گذشته 482 کیلومترمربع افزایش را نشان می دهد، اضافه کرد: وسعت نگین آبی آذربایجان به 2 هزار و 758 کیلومترمربع رسیده است.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
3214/2093
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.