اخبار مرتبط

میهمان ناخوانده و مخربی با عنوان «سیلاب» طی روزهای نخستین امسال بسیاری از استان ها از جمله لرستان، خوزستان، گلستان، مازندران و حتی کرمانشاه و چهار محال و بختیاری را در برگرفت اما از جمله استان هایی که مدیریت بسیار خوبی در بارش های قابل توجه بهاری داشت و با برنامه ریزی و مدیریت مناسب از بروز بحران جلوگیری کرد، آذربایجان غربی بود.
این استان علاوه بر مدیریت منابع آبی و جلوگیری از بروز سیلاب، در کمک به دیگر استان های سیل زده نیز اقدامات گسترده ای انجام داده که در خور تحسین است؛ اقداماتی که همچنان با جدیت مسوولان ادامه دارد.
ارسال چندین کامیون اقلام ضروری به استان های شمال و غرب کشور، اختصاص کمک های مالی از سوی نهادهای دولتی و مردمی برای خرید وسایل مورد نیاز سیل زدگان، ارسال محموله گوشت و نان به مناطق درگیر، اعزام ماشین آلات به مناطق بحرانی برای کمک در راستای بازکردن مسیر آب و حتی ابراز آمادگی موکب های استان برای حضور در مناطق سیل زده از جمله اقدامات آذربایجان غربی است.
نماینده عالی دولت در آذربایجان غربی کمک به سیل زدگان را در این استان پرچمداری و در نخستین گام با مشارکت اتاق بازرگانی ارومیه 2 میلیارد ریال به صورت نقدی به سیل زدگان کمک کرد تا از طریق کمیته امداد امام خمینی(ره) در امر امدادرسانی هزینه شود.
«محمدمهدی شهریاری» همچنین به مشارکت های مردمی در کمک به سیل زدگان اشاره کرد و افزود: مردم این استان در مواقع بحرانی، نوع دوستی مثال زدنی با هموطنان خود را ابراز داشته اند و در کمک به مردم سیل زده نیز این امر را به اثبات رساندند.
سعید رهبر سوره، مدیرعامل هلال احمر آذربایجان غربی نیز از اعزام چهار کاروان کمک به سیل زدگان از این استان خبر داد و گفت: این محموله ها شامل کمک های امدادی از جمله چادر، پتو، آب و بسته های غذایی، برنج، روغن مایع، انواع کنسرو، حبوبات، قند و شکر، نان، شامپو، صابون و مایع ظرفشویی بود که به استان هایی نظیر ایلام، لرستان و گلستان ارسال شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی هم از ارسال پنج تن گوشت مرغ از این استان به سیل زدگان لرستان با همکاری اعضای زنجیره مرغ خبر داد و گفت: این محموله آماده سازی شده است و طی روزهای آینده به این استان ارسال می شود تا در پخت غذا برای سیل زدگان مورد استفاده قرار گیرد.
رضا حسینی بیان کرد: 15 فروردین جاری نیز پنج تُن گوشت برای کمک به تهیه غذای آسیب دیدگان سیل به این استان ارسال شد و این کمک ها همچنان ادامه می یابد.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ارسال ماشین آلات این نهاد در راستای کمک به تسریع در روند امدادرسانی به آسیب دیدگان سیل در لرستان اضافه کرد: این ماشین آلات شامل 6 دستگاه کمپرسی 10 چرخ، یک دستگاه کمپرسی 6 چرخ، یک دستگاه لودر و یک دستگاه کشنده است که با هدف آواربرداری و بازسازی مناطق سیل زده به این مناطق فرستاده شد.
امیرعباس جعفری اظهار داشت: علاوه بر این کارکنان بنیاد مسکن آذربایجان غربی در یک اقدام خداپسندانه و همسو با آحاد مردم استان، معادل 2 روز از حقوق و مزایای خود به مبلغ 300 میلیون ریال را جهت کمک به هموطنان خسارت دیده از سیل اختصاص دادند.
وی اضافه کرد: اقلیت های دینی آذربایجان غربی و اعضای موکب های فعال در اربعین حسینی نیز در کمک به سیل زدگان دوشادوش دیگر اقشار حرکت کرده اند.
وی از جمع آوری اقلام خوراکی نظیر کنسرو ماهی و لوبیا، پتو، مواد بهداشتی، پوشک بچه، نوار بهداشتی، انواع مایع شوینده ظروف و لباس، انواع شامپو، دستمال کاغذی و 200 جفت کفش بچگانه توسط اقلیت های دینی ارومیه برای کمک به سیل زدگان خبر داد و گفت: این کمک ها با همکاری خلیفه گری ارامنه آذربایجان، انجمن آشوریان ارومیه، کلیسای شرق آشور و انجیلی، نماینده آشوریان ایران در مجلس و خیر مسیحی «مجنونیانس» جمع آوری و اهدا شد.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی ادامه داد: موکب های فعال در آذربایجان غربی نیز برای حضور در مناطق سیل زده و پخش غذای نذری گرم برای سیل زدگان ابراز آمادگی کرده اند که در صورت حضور آنان، دهها هزار غذای گرم در هر وعده بین سیل زدگان پخش خواهد شد.
جعفری افزود: آذربایجان غربی علاوه بر اختصاص کمک های مردم استان، میزبان کمک های مردم ترکیه به سیل زدگان گلستان بود و پنج محموله آنان شامل چادر، پتو، وسایل بهداشتی و ست ظروف از طریق مرز بازرگان وارد کشور شد.
وی بیان کرد: این محموله 47 تنی، 18 هزار دلار ارزش داشت که در سریع ترین زمان ممکن در اختیار نهادهای مسوول در گلستان قرار گرفت.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی در زمان وقوع زلزله کرمانشاه نیز از جمله استان های پیشرو به شمار می رفت و با وجود اینکه استان معین نبود، اقدامات بسیار خوبی برای کمک به هموطنان مناطق زلزله زده انجام داد و با کمک به سیل زدگان نیز نشان داد که این کمک های انسان دوستانه، مقطعی نیست و همواره مردم و مسوولان استان برای کمک به هموطنان آسیب دیده آماده هستند.
2093 /3072
گزارش از: صابر چهرقانی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.