اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، حسینی روز شنبه در این جلسه که با حضور تعدادی از مدیران دستگاه های اجرایی استان ترتیب یافت، به سفر سال گذشته نماینده عالی دولت به اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و افزود: برای اجرایی شدن برخی از این مصوبه ها به تصمیم گیری های کلان کشوری نیاز است.
وی با تاکید بر اینکه مکاتبه های لازم در سطح ملی باید در این زمینه صورت گیرد، اضافه کرد: مسوولان استانی نیز بر اساس سیاست های دولت، پیگیری های لازم را جدیت انجام دهند.
«حسینی» بر ثروت نهفته سرمایه داران در شمال عراق و روابط سیاسی، فرهنگی و مذهبی آذربایجان غربی و مردم این منطقه توجه دارد و توسعه زیرساخت های گمرکی را ضروری می داند.
به گزارش ایرنا در زمان حاضر نیز بیشترین مراودات تجاری بین ایران و عراق با منطقه اقلیم کردستان و از طریق مرزهای تمرچین پیرانشهر و کیله سردشت انجام می شود و بدون شک توسعه روابط تجاری بین دو کشور بر اقتصاد آذربایجان غربی و حتی سطح کشور تاثیرگذار خواهد بود.
اکنون عراق به عنوان یک کشور همسایه و دوست می تواند نقش مهمی در خنثی سازی تحریم های یکجانبه آمریکا و غرب داشته باشد زیرا عراق پس از داعش به مصرفی ترین بازار خاورمیانه تبدیل شده و موقعیت استراتژیک اقلیم، اهمیت مرزهای تجاری ایران و شمال عراق را دوچندان کرده است.
اقلیم کردستان علاوه بر اینکه خود دارای بازار مصرفی است، می تواند گذرگاه اصلی صادرات به مرکز عراق و حتی سوریه باشد؛ اشتراکات دینی و فرهنگی بین مردم دو طرف مرز و تمایل بیشتر مردم این بخش به مبادلات تجاری با ایران هم فرصتی برای توسعه صادرات ایران به عراق و سوریه را فراهم کرده است.
3072
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.