اخبار مرتبط

صادق نامدار روز شنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا اظهار داشت: طی سال گذشته 350 هزار تن کالا از طریق گمرک بازرگان وارد کشورشده است، که عمده ترین اقلام وارداتی از این مرز انواع ماشین صنعتی، صفحه MDF، لوازم یدکی و قطعات یدکی را تشکیل می دهد.
وی افزود: ارزش کالاهای وارداتی به کشور 438 میلیون دلار بوده که از لحاظ وزنی 9 درصد کاهش و از لحاظ ارزش 23درصد کاهش را نشان می دهد.
وی ادامه داد: مبدا این کالاها کشورهای گرجستان، روسیه، ژاپن ، ایتالیا، رومانی، اسپانیا، بلغارستان ، بلژیک، ترکیه، چین، فرانسه و آلمان بوده است.
وی با بیان اینکه ورود و خروج مسافر از گمرک بازرگان امسال نیز افزایش داشته است، اضافه کرد: یک میلیون و 374 هزارو 947 نفر مسافر از مرز بازرگان تردد داشته اند.
به گزارش ایرنا حدود یک چهارم از کل پایانه های مرزی کشور در آذربایجان غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.
گمرک بازرگان یکی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می رود که به صورت شبانه روزی در شمال آذربایجان غربی فعال است.
مرز بازرگان که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان غربی قرار دارد؛ این گمرک در سال 1305 شمسی راه اندازی شد و تنها مرز 24 ساعته و بین‌المللی بین ایران و ترکیه است.
آذربایجان غربی دارای 960 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری خودمختار نخجوان است.
7132
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.