اخبار مرتبط

بهرام زینال زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ظرفیت های بالقوه گردشگری منطقه های عشایری افزود: آبشار سولک، دریاچه دوقلوی کوه بی چول، دریاچه مام شیخ در ارتفاعات دالامپر، دریاچه گر زرین، آبشار سوله دکل، ارتفاعات بوز سینا، ارتفاعات دالامپر، آبگرم هفت آباد، تفرجگاه دره بنار و ارتفاعات بره سور از مناطق گردشگری عشایرنشین ارومیه به شمار می رود.
وی ادامه داد: وجود مراکز تفریحی از جمله آبشارها، دریاچه های طبیعی، چشمه های آب معدنی، جنگل ها و ارتفاعاتی با چشم اندازهای طبیعی در شهرستان های خوی، سلماس، اشنویه، ماکو، چالدران، شاهین دژ، مهاباد، پیرانشهر، سردشت و نقده به عنوان ظرفیت های گردشگری عشایر در این استان مطرح است.
وی اعلام کرد: اگر بتوانیم گردشگران و تورهای داخلی و خارجی را به این مناطق راهنمایی کنیم می توان لذت کوه پیمایی، طبیعت گردی را به توریسم القا کرد که همه اینها در گرو فراهم سازی زیرساخت های مناسب برای این مناطق است.
به گفته وی زنده کردن حس گردش و آشنایی با مناطق زیبای کوهستانی و جنگلی در جامعه، همچنین بازدید از سیاه چادرهای عشایری و تولیدات ارگانیک عشایری و صنایع دستی منقش و زیبای عشایر می تواند مردم را با فرهنگ، آداب و رسوم و طبیعت این مناطق آشنا کند.
وی اضافه کرد: با استفاده مناسب از توانمندی های عشایر برای رونق اقتصاد در زمینه های مختلف می توان به توسعه اقتصادی و اشتغال استان کمک کرد.
مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی با اشاره به استفاده مناسب از ظرفیت های عشایر در استان، گفت: باید با اطلاع رسانی مناسب و سازماندهی تورها و گردشگران داخلی و خارجی، به طور مطلوب از ظرفیت های گردشگری عشایر استان استفاده کرد.
زینال زاده اظهار داشت: باید با تعامل هر چه بشتر با اداره کل میراث فرهنگی استان بتوانیم زمینه حضور گردشگران را در مناطق عشایری فراهم کنیم تا شاهد رونق اقتصادی و بهبود معیشتی هر چه بیشتر عشایر باشیم.
وی با اشاره به جمعیت عشایری آذربایجان غربی بیان کرد: 103 هزار و 927 نفر از جمعیت استان عشایر است که در 16 شهرستان و یکهزار روستا زندگی می کنند.
وی با اشاره به اینکه عشایر استان 60 هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی را در اختیار دارند، بیان کرد: 2 میلیون و 670 هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و 600 هزار هکتار تحت پوشش عشایر استان است.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی سومین استان کشور از نظر جمعیت عشایری است و حدود 15 هزار و 599 خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر 104 هزار نفر در این استان زندگی می کنند که 3.5 درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند.
عشایر استان 10 ایل و 22 طایفه مستقل هستند و 16 شهرستان استان دارای عشایر و 336 روستا نیز ویژه عشایر است.
9918/7129
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.