اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا موزه باستان شناسی ارومیه با 50 سال قدمت و 28 هزار اثر سنگی، سفالی و فلزی از غنی ترین موزه های کشور به شمار می رود و مجموعه ای از ابزارآلات سنگی متعلق به هزاره هفتم پیش از میلاد را که از تپه باستانی «اهرنجان» در سلماس و «تپه جلبر» در نقده کشف شده را به نمایش عموم گذاشته است.
بخشی از سالن موزه به نمایش آثار دوره اسلامی از قرون اولیه اسلام تا دوره قاجار اختصاص یافته و انواع سفالینه های لعابدار و ظروف برنجی دوره سلجوقی، کاشی و سفالینه های زرین دوره ایلخانی، ظروف سفالین لعاب کاری شده قرن 6 هجری قمری همراه با سکه های صدراسلام در بخش های دیگر موزه به نمایش گذاشته شده است.
وجود آجرهای لعابدار سه هزار ساله و سکه های نقره و ظروف شیشه ای دوره ساسانی از دیگر ویژگی های منحصر بفرد موزه تاریخی ارومیه محسوب می شود.
وجود سه کتیبه سنگی بزرگ متعلق به دوره حکمرانی اورارتوها به نام ‌های «کله شین»، «ماوانا» و «محمودآباد» جزء اشیای بی نظیر موزه باستان شناسی ارومیه بوده که به خط میخی نگاشته شده است.
نسخ نفیس این موزه از دوران ایلخانی تا قاجار همراه با آثار خوشنویسان مشهور جهان اسلام مانند «احمد نیریزی» و «غلامعلی نائینی»، بخش دیگری از این گنجینه را تشکیل می دهد.
حمید سید پور اقدم، یکی از بازدیدکنندگان این موزه طی ایام نوروزی به تنوع آثار این گنجینه اشاره کرد و گفت: غنا و جذابیت موزه باستان شناسی ارومیه در مقایسه با سایر موزه هایی که بازدید کرده ام، مثال زدنی است.
ناظر عالی ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور که یکی از بازدیدکنندگان موزه ارومیه در روز پنجشنبه/8 فروردین/ بود، به خبرنگار ایرنا گفت: بازدید از این موزه غنی بسیار لذت بخش بوده زیرا قدمت اشیا بسیار بالاست.
مجتبی خالدی ادامه داد: 12 هزار اثر در این موزه وجود دارد که با توجه به محدودیت مکان تنها 700 قلم از آنها در این موزه به نمایش گذاشته شده است و باید موقعیتی فراهم شود تا تمام این آثار به نمایش گذاشته شود.
وی به گردشگران ارومیه توصیه کرد تا از موزه باستان شناسی این شهر بازدید کنند و اضافه کرد: گذشت زمان در بازدید از این موزه احساس نمی شود و آثاری کم نظیر در معرض دید بازدیکنندگان قرار می گیرد.
معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نیز معتقد است که با توجه به تعداد بالای اشیای تاریخی، این گنجینه دومین موزه غنی کشور است.
حسن سپهرفر با بیان اینکه «هر دوره از تاریخ اشیای منحصر به فرد خود را در این موزه دارد»، گفت: ابزار آلات استخوانی و سنگی و کاشی های لعاب دار و آجرهای تپه قلایچی نیز از دیگر اشیای منحصر بفرد دوره های صدر اسلام تا قاجار در این موزه محسوب می شود.
وی با تاکید بر اینکه گردشگران می توانند در ایام نوروز از این مجموعه تاریخی بازدید کنند، بیان کرد: کارشناس میراث فرهنگی که به این آثار آشنایی کامل دارد به عنوان راهنما در این مکان حضور می یابد تا اطلاعات لازم را در اختیار گردشگران قرار دهد.
به گفته وی موزه باستان شناسی ارومیه به ویژه در روزهای پایانی هفته و تعطیلات نوروزی و تابستانی پذیرای جمعیت کثیری از گردشگران داخلی و خارجی است و این مکان فرهنگی یکی از پربازدیدترین مراکز فرهنگی و گردشگری استان به شمار می رود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: با هدف معرفی بیش از پیش این گنجینه تاریخی در ایام نوروز، بازدیدکنندگان با اتوبوس گردشگری به موزه ارومیه راهنمایی می شوند و هتل های ارومیه نیز تورگردی های خود را به این موزه هدایت می کنند.
جلیل جباری افزود: استفاده از ظرفیت فضای مجازی یکی از مهمترین راهکارها برای جذب گردشگر به ویژه در ایام نوروز و تابستان است و باید از این فضا برای شناساندن هرچه بیشتر و بهتر جاذبه های گردشگری استان از جمله موزه ارومیه بهره برداری شود.
وی اضافه کرد: در سال های اخیر اقدامات مناسبی در جهت افزایش مسافران ورودی به استان به ویژه در ایام نوروز و تابستان انجام شده که نتیجه آن رشد بازدیدکنندگان از اماکن گردشگری آذربایجان غربی بوده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت بازدید از موزه ها و به ویژه موزه باستان شناسی ارومیه، گفت: موزه باستان شناسی ارومیه نسل گذشته را به نسل حاضر پیوند می دهد و بازدیدکنندگان را با سبک زندگی پیشنیان در دوره نوسنگی آشنا می کند.
ادامه داد: این موزه باستان شناسی محلی برای پژوهش و آموزش دانشجویان و پژوهشگران حوزه تاریخ، ادب و فرهنگ می باشد.
وی افزود: آذربایجان غربی در دوره های مختلف تاریخی محل سکونت بشر بوده است و این ظرفیت را دارد تا موزه های مختلف و تخصصی در نقاط مختلف استان راه اندازی شود.
به گزارش ایرنا طی دوران نوسنگی در برخی نواحی جنوب غرب آسیا (خاورمیانه) انسان از مرحلهٔ جمع ‌آوری و شکار به مرحله کشت و اهلی کردن برخی حیوانات مثل بز و گوسفند گذر کرد؛ باستان ‌شناسان آغاز این دوره را در حدود 10 هزار سال پیش دانسته ‌اند.
گزارش از: نیما سعیدی اقدم
9918/3072
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.