اخبار مرتبط

امیر سحابی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در طرح جهانی «ساعت زمین» چراغ المان های مهم شهری در سراسر جهان به مدت یک ساعت خاموش می شود، گفت: پل میانگذر دریاچه ارومیه یکی از المان های مهم منطقه است که امسال به طرح «ساعت زمین» می پیوندد.
وی هدف از اجرای این طرح را حرکت و همکاری جمعی جهانی برای حفاظت از زمین دانست و افزود: پل میانگذر برای برجسته سازی لزوم احیای نگین آبی آذربایجان به این طرح پیوسته است.
معاون خدمات شهری شهرداری ارومیه با اعلام اینکه مدت زمان اجرای این طرح یک ساعت است، گفت: با توجه به تردد مسافران نوروزی از پل میانگذر، مدت زمان خاموشی چراغ های این محل یک دقیقه خواهد بود.
به گزارش ایرنا صندوق جهانی حیات وحش (World Wildlife Fund) طرح ساعت زمین را از سال 2007 برای نخستین بار در استرالیا اجرا کرد که با استقبال کم نظیر مردم سراسر جهان مواجه شد و اکنون بیش از 128 کشور جهان در این طرح مشارکت دارند.
بر اساس این طرح در آخرین شنبه ماه مارس هر سال به مدت یک ساعت میلیون ها نفر از مردم جهان در ساعت 20:30 تا 21:30 با خاموش کردن چراغ های اضافی و با هدف صرفه جویی در مصرف انرژی، مقابله با تغییرات آب و هوایی و کاهش آلودگی های زیست‌محیطی به صورت یک حرکت جهانی در طرح شرکت می کنند.
ساعت زمین نخستین بار توسط روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در سال 2007، زمانی مطرح شد که 2٫2 میلیون نفر از ساکنان سیدنی اقدام به خاموش کردن چراغ‌های غیرضروری کردند و به دنبال این اقدام بسیاری از شهرهای دیگر جهان این رویداد را به تصویب رساندند.
به گزارش ایرنا نخستین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال 1390 و با خاموشی چراغ‌های برج میلاد در تهران انجام شد؛ در سال 1391 تعداد بیشتری از سازه‌های معروف ایران به این حرکت پیوستند و افزون بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی ‌وسه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ساعت میدان شهرداری رشت نیز چراغ‌های خود را خاموش کردند.
نخستین دوره اجرای طرح «ساعت زمین» در ارومیه در سال 1393 اجرا شد و پنجمین برنامه این طرح در ارومیه امشب، 10 فروردین سال 1398 با خاموشی چراغ های میانگذر دریاچه اورمیه اجرا می شود.
9939/3072
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.