اخبار مرتبط

دبیر این جشنواره شنبه شب در افتتاحیه این آیین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این جشنواره شامل 2 بخش فستیوال «هه لپه رکی» (رقص کردی) و نمایشگاه است که از سوم تا ششم فروردین ماه از گردشگران میزبانی می کند.
یوسف شریفی اضافه کرد: بخش نمایشگاه جشنواره در مدت این چهار روز از ساعت 11 صبح تا 19 و بخش فستیوال نیز از ساعت 19 تا 23 با حضور گروه های مختلف برگزار می شود.
وی با بیان اینکه این جشنواره با مشارکت انجمن اجتماعی زاگرس این شهرستان برگزار می شود، گفت: در بخش فستیوال هه لپه رکی گروه هایی از استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام حضور دارند که با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت و در روز اختتامیه گروه های برتر توسط داوران انتخاب و قدردانی می شوند.
وی افزود: بخش نمایشگاه این جشنواره نیز به صنایع دستی و آثار فرهنگی و هنری منطقه اختصاص داده شده است که در طول برگزاری جشنواره برای بازدید علاقه مندان و مسافران نوروزی در تالار وحدت شهرداری دایر خواهد بود.
به گزارش ایرنا، هه لپه رکی یک نوع آیین قدیمی ویژه مناطق کردنشین است که شامل حرکات موزون و دارای شیوه های مختلف بوده و در ایام قدیم به مناسبت های مختلف از جمله عید نوروز و سیزده بدر، پیروزی در جنگ ها، آماده شدن برای رزم، انجام کار کشاورزی و برداشت خرمن، عروسی و مناسبت های مختلف برگزار می شود.
مهاباد همه ساله به عنوان یکی از مهمترین مقصدهای گردشگری مسافران نوروزی در غرب کشور شاهد حضور شمار زیادی از شهروندان استان های مختلف کشور است.
این شهرستان 92 اثر تاریخی ثبت شده ملی دارد که سد مهاباد، «غار سهولان»، تالاب بین المللی «کانی برازان»، موزه مردم شناسی و حمام میرزا رسول، دخمه سنگی «فخریگاه»، «برده کنته» و مسجد جامع از مهم ترین اثرهای تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهرستان است.
6185/2093
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.