فرهاد سرخوش روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: رهاسازی آب از سد مهاباد از امروز با دبی 20 مترمکعب بر ثانیه آغاز شده است.
وی اضافه کرد: مرحله دوم رها سازی آب سد مهاباد از 27 بهمن سال جاری به میزان 30 میلیون مترمکعب با دبی 20 مترمکعب در ثانیه آغاز شده بود که چندی پیش با درخواست نماینده مهاباد متوقف شد.
وی ادامه داد: تاکنون 23 میلیون متر مکعب آب از این سد به سمت نگین آبی آذربایجان رها سازی شده که رها سازی هفت میلیون متر مکعب دیگر در دستور کار است.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: تراز دریاچه ارومیه طبق آخرین پایش به یکهزار و 270 متر و 91 سانتی متر رسید که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته 23 سانتی متر افزایش دارد.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
به گزارش ایرنا، انتشار نامه ای از سوی جلال محمودزاده و درخواست وی از وزارت نیرو برای توقف رهاسازی آب از سد مهاباد به دریاچه ارومیه بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت.
3214/2093
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.