اخبار مرتبط

عزیز امانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به فصل جابجایی نهال، باغداران برای دستیابی به نهال‌های سالم، اصیل و استاندارد، خرید خود را از نهالستان‌های مجوزدار تحت حمایت سازمان جهاد کشاورزی انجام دهند.
وی اضافه کرد: خرید نهال‌هایی با مبدا نامشخص، غیرتایید شده و فاقد شناسه موجب مشکلاتی در حوزه تولید می‌شود و بر روی بهره وری و عملکرد باغ‌ها تاثیر منفی می‌گذارد، زیرا ورود نهال آلوده به آفت یا بیماری به یک باغ، سایر باغ‌های مجاور را نیز آلوده می‌کند.
امانی تاکید کرد: 60 نهالستان دارای مجوز درسطح استان آذربایجان غربی فعالیت می کنند که در ورودی این نهالستان ها بنری که دارای تاییدیه از سازمان جهاد کشاورزی استان بوده نصب شده است.
وی با اشاره به وجود 120 نهالستان غیرمجاز و 52 نهالستان و موسسه کشت بافت در استان افزود: نهالستان های غیرمجاز لازم است که خود را با شرایط اعلام شده تطبیق داده و نسبت به شناسنامه دار کردن نهال های خود اقدام کنند.
امانی با بیان اینکه رویکردهای کمیته نهال استان در جهت توسعه باغداری مدرن است، ادامه داد: باغداری مدرن دارای عملکرد بالا و کیفیت مطلوب می باشد و هزینه تولید پایین و ایجاد قابلیت رقابت با کشورهای رقیب از مزایای این شیوه در باغداری است.
وی گفت: استفاده از نهال های استاندارد موضوعی است که در سال های اخیر مورد توجه بوده و رتبه اول کشور در تولید نهال متعلق به این استان است.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی دارای 120 هزار هکتار باغ است و از اوایل سال 1395 کمیته فنی نهال در استان نسبت به بازدیدهای میدانی از نهالستان‌ها و بررسی مدارک و مستندات لازم در سطح استان اقدام کرده است.
نبود تسهیلات کم بهره بانکی، نبود اسناد رسمی مالکیت در اغلب اراضی و باغ ها از جمله مشکلات این بخش مهم کشاورزی است.
6185/7129
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.