باقر محمدنژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه آموزش های پیشگیرانه بهترین روش برای جلوگیری از وقوع حوادث تلخ است، افزود: آموزش والدین، کودکان و نوجوانان و انجام اقدام های محیطی از جمله عواملی هستند که نقش موثری در جلوگیری از وقوع حوادث تلخ چهارشنبه آخر سال ایفا می کنند.
وی ادامه داد: والدین باید با مشارکت در شادی فرزندان خود در چهارشنبه آخر سال و راهنمایی آنان در تهیه وسایل تفریحی مناسب، از وقوع حوادث تلخ در این روز جلوگیری کنند.
وی اضافه کرد: استفاده صحیح از وسایل تفریحی چهارشنبه سوری و فراهم ساختن محیطی سالم و مجاز برای جشن این روز از دیگر عواملی است که مانع وقوع حوادث تلخ می شود.
مسوول آموزش مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی آذربایجان غربی تاکید کرد: استفاده نکردن از مواد محترقه دست ساز، نگهداری این مواد به دور از وسایل حرارتی و روشن کردن آتش در محیط های باز از جمله راه های جلوگیری از آسیب فرزندان در این روز است.
محمدنژاد با بیان اینکه باید قبل از درست کردن آتش جعبه کمک های اولیه و اطفای حریق آماده شده و علاوه براین مراقب برخی افراد شرور بود، افزود: همچنین باید از آتش زدن لاستیک، آمپول، بنزین، استریل و اکلیل خودداری شود.
وی با بیان اینکه از نگهداری مواد محترقه حتی به مقدار کم در جیب باید پرهیز کرد، گفت: شهروندان از افروختن آتش در محل های غیرمجاز و غیر استاندارد خودداری کرده و در محل های مشخص شده توسط شهرداری اقدام به افروختن آتش کنند.
وی در خصوص اقدامات ضروری در هنگام سوختگی بیان کرد: در صورت بروز سوختگی نباید از آب استفاده کرد و باید ضمن خارج کردن انگشتر یا دیگر وسایل از دست افراد حادثه دیده، لباس این افراد باید به سرعت پاره و از تن خارج شود.
محمدنژاد افزود: سال گذشته چهار نفر در کشور بر اثر استفاده از مواد محترقه جان خود را از دست دادند و سه هزار و 500 نفر نیز مصدوم شدند که در این میان 296 نفر سهم آذربایجان غربی بود.
به گزارش ایرنا، سه شنبه هفته آینده /28 اسفند/ روز چهارشنبه سوری است که سنت های مختلفی در این روز اجرا می شود.
چهارشنبه سوری رسمی کهن است که در سال های اخیر با ورود مواد محترقه مختلف و همچنین دست ساز این رسم کهن و در عین حال زیبا از مسیر خود خارج شده و شاهد حوادث تلخ و ناگوار، نقص عضو افراد به ویژه جوانان و حتی فوت آنها شده است.
8135/2093
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.