به گزارش ایرنا، فرهاد سرخوش روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دانشگاه صنعتی شریف در حال انجام این تحقیق است، بیان کرد: این دریاچه یک حوضه آبی بسته است و تبخیر بالای آب در فصل گرما سبب کاهش چشمگیر تراز آن در مقطعی از زمان می شود.
وی با تاکید بر اینکه کشف این ماده، پروسه احیای آن را کوتاه تر می کند، اظهار داشت: اگر با اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه تا پایان سال 1395 دریاچه ارومیه به تثبیت نمی رسید، ادعای غیرقابل احیا بودن آن تایید می شد ولی امروز شاهد آن هستیم که نه تنها روند خشک شدن نگین آذربایجان متوقف شده بلکه قبل از بهره برداری از طرح های انتقال آب، تراز این دریاچه افزایش یافته است.
«سرخوش» با اعلام اینکه برای احیای دریاچه ارومیه از نظریه های بیش از 700 متخصص داخلی و خارجی بهره برداری شده، بیان کرد: یکی از اولویت های مهم زیست محیطی دولت، احیای دریاچه ارومیه است.
وی با بیان اینکه تبعات خشکی دریاچه ارومیه یک سوم کشور را در برخواهد گرفت، اضافه کرد: چنانچه دریاچه ارومیه به طور کامل خشک شود، منطقه تبدیل به شوره زار نمک می شود و امکان حیات دیگر وجود نخواهد داشت.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد.
وی با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
3214/3072
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.