اخبار مرتبط

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی از کمبود پزشک خانواده در مراکز بهداشتی درمانی روستایی استان خبرداد. 

دکتر رسول انتظار مهدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با بیان اینکه در حال حاضر به ویژه در مناطق محروم روستایی با کمبود نیروی انسانی مواجهیم افزود:د ر سطح مراکز خدمات جامع سلامت روستایی و شهری استان به 42 نفر کارشناس تغذیه و  در برنامه پزشک خانواده روستایی به 107 نفر پزشک در استان نیاز داریم.

انتظار مهدی اظهار کرد: شرایط مرزی آذربایجان غربی سبب عقب ماندگی در شاخص های بهداشتی شده اما اجرای طرح تحول سلامت در سال های گذشته تاحدودی این عقب ماندگی را جبران کرده است و به نوعی انقلابی از نظر سلامت در منطقه ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه یراساس طرح تحول حوزه بهداشت کلیه مراکز بهداشتی، درمانی به مراکز خدمات جامع سلامت تبدیل شده اند و براساس خدمات نوین سلامت شروع به فعالیت کرده اند خاطر  نشان کرد: در حال حاضر در 16 شهرستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ارومیه تعداد 99 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و شهری ،روستایی و تعداد 106 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی در حال فعالیت هستند و سال آینده علاوه بر واحد های مذکور تعداد 35مرکز خدمات جامع سلامت روستایی به دلیل نیاز شدید این منطقه راه اندازی می شود.

انتظار مهدی در خصوص اقدامات علوم پزشکی برای تجهیز خانه های بهداشت استان اظهار کرد: در قالب طرح تحول سلامت از سال94 تا پایان بهمن ماه سال جاری فضای فیزیکی تعداد 201 خانه بهداشت احداث و مورد بهره برداری قرار گرفته و در خصوص بهبود استاندارد تجهیزات واحد های مذکور تاکنون بیش از 60 هزار میلیون ریال هزینه شده است.

وی یاد آور شد: پیشگیری و آموزش سلامت فردی ، تشخیص و درمان بیماری ها ، تدبیر فوریت ها و مدیریت افراد تحت پوشش و خدمات بهداشت محیط، مراقبت نوزدان ،کودکان، دآنش آموزان، مادران باردار، بهداشت مدارس و مبارزه با بیماری های واگیر دار و غیر واگیر دار و سلامت کار از جمله اقدامات و خدمات خانه های بهداشت استان است که با وجود امکانات محدود ارائه خدمات می کنند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ارائه خدمات مفید و تاثیر گذار نیازمند نیروی کار مناسب و امکانات کافی است افزود: درحال حاضر در سطح 206مرکز خدمات جامع  سلامت استان 401نفر پزشک ،95 دندان پزشک، 837 نفر مراقب سلامت ، 99نفر پرستار، 33 نفر کارشناس تغذیه و 123 نفر کارشناس سلامت روان در حال ارائه خدمت به مراجعین و جمعیت تحت پوشش هستند.


انتهای پیام انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.